Początki pierwszej placówki oświatowej w Stoczku Łukowskim sięgają czasów II Rzeczpospolitej. Istniała wtedy Zasadnicza Szkoła Zawodowa, utrzymywana z funduszy miejskich i przygotowująca młodzież do pracy w handlu, rzemiośle i usługach. Szkoła ta działała także podczas okupacji.
Drugim, podziemnym pionem szkolnictwa były tajne komplety, zarejestrowane w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, realizujące program szkoły średniej. Zorganizowali je, w 1941 roku: Bogdan Szczygłowski, Benedykt Tynelski oraz Stanisław Budzyński.
1 IX 1944 roku na bazie okupacyjnych kompletów powstało w Stoczku Ogólnokształcące Gimnazjum Miejskie. Dwa lata później doszło do zmiany statusu i nazwy placówki.
Od 1946 roku nosiła ona nazwę Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne, które od 1948 roku przemianowano na szkołę typu licealnego, podległą Miejskiej Radzie Narodowej w Stoczku Łukowskim.
W 1950 roku nastąpiła kolejna zmiana w organizacji Liceum. Decyzją władz oświatowych Miejskie Liceum stało się Państwowym Liceum Ogólnokształcącym, podległym Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Następna reforma nastąpiła już w 1952 roku, liceum zostało połączone ze szkołą podstawową w tzw. Jedenastolatkę. Taki stopień organizacyjny trwał do 1966 roku.
Trudności lokalowe szkoły narastały. Komitet Rodzicielski i władze miejskie rozpoczęły starania o pozyskiwanie środków finansowych na budowę własnego budynku szkolnego i internatu.
Dzięki pomocy Przedsiębiorstwa Robót Kolejowych w 1952 roku oddano do użytku internat dla potrzeb młodzieży zamiejscowej.
Nowy, trzypiętrowy budynek szkolny oddano do użytku dopiero w1963 roku. Był on wspólny dla liceum i szkoły podstawowej. Na kilka lat poprawił sytuację lokalową i warunki pracy szkół.
Nowe zmiany organizacyjne dokonały się w 1977 roku – decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Siedlcach w Stoczku został powołany Zespół Szkół. W jego skład weszły: Liceum Ogólnokształcące, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Zasadnicza Szkoła Mechanizacji Rolnictwa oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna.
Tak częste zmiany organizacyjne nie ułatwiły pracy Liceum. Znów odczuwano trudności lokalowe, które udało się rozwiązać.
1 września 1980 roku młodzież ze szkoły zawodowej rozpoczęła naukę w nowych obiektach Zasadniczej Szkoły Zawodowej.
Przełomową niewątpliwie datę w historii szkoły stanowi rok1989. Wtedy to został oddany do użytku nowy, własny budynek licealny.
W 1999 roku w ramach Zespołu Szkół zaczął funkcjonować Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, w skład którego wchodziły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna i internat. Ośrodek został zlikwidowany uchwałą Rady Powiatu w Łukowie w 2008 roku. Obecnie w budynku mieści się odrębna placówka – Pogotowie Opiekuńcze.
W październiku 2003 roku oddano do użytku nowoczesną halę sportową.
W 2007 roku wykonano termoizolację budynku liceum z wymianą okien i pokrycia dachowego.
Dyrekcja i grono pedagogiczne czynią starania w zakresie unowocześnienia bazy dydaktyczno – lokalowej służącej do realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych oraz poprawy bezpieczeństwa i estetyki szkoły.
Sztandar szkoły, wspólny dla Liceum i Szkoły Podstawowej ,ufundowano w 1963 roku. Liceum posiada własny sztandar od 1994 roku. Został on przekazany w dniu II Zjazdu Absolwentów z okazji jubileuszu 50 – lecia szkoły.
Patronem szkoły od początku jej istnienia jest generał Józef Dwernicki.