Projekty ekologiczne

Projekty ekologiczne w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim w roku 2018

W listopadzie 2018 roku w ramach projektów ekologicznych zrealizowano  projekt „Urządzanie terenów zieleni na obszarze Powiatu Łukowskiego”

Zadanie urządzania terenu zielonego przy Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim realizowane zgodnie z umową Nr 218/2018/D/OP z dnia 18.06.2018.

Zadanie realizowane dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz z budżetu Powiatu Łukowskiego. Zadanie zostało zrealizowane według przyjętego harmonogramu i zakończone w listopadzie 2018r.

Głównym celem realizacji zadania było zwiększenie powierzchni terenów zieleni, podniesienie estetyki terenu przyszkolnego, wykorzystanie zagospodarowanego terenu do stworzenia enklawy zieleni rekreacyjnej.

Realizacja zadania przyniosła następujące efekty:
• zwiększenie i wykorzystanie powierzchni terenu zielonego wokół szkoły,
• zwiększenie aktywności uczniów w działaniach na rzecz ochrony przyrody i dbałości o estetykę terenu przyszkolnego,

• poprawienie estetyki terenu zielonego wokół szkoły

W grudniu 2018 roku w ramach projektów ekologicznych zrealizowano  projekt „Młodzi i świadomi – promujemy segregację śmieci, aby oddychać świeżym powietrzem”.

W projekcie ekologicznym „ Młodzi i świadomi – promujemy segregację śmieci, aby oddychać świeżym powietrzem” wzięło udział 41 osób( łącznie z nauczycielami zajmującymi się koordynacją projektu).

W ramach prowadzenia działań mających na celu uświadomienie potrzeby zachowania czystego powietrza w otoczeniu szkoły i środowisku lokalnym dla zdrowia ludzi oraz w tym celu m.in. segregowania śmieci, a także potrzeby recyklingu, przeprowadziliśmy 5 konkursów, wystawka i 3 wycieczki edukacyjne.: do Centrum Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie – Powsinie, gdzie uczniowie zwiedzali Ogród Botaniczny i oddychali świeżym powietrzem. Pomimo późnej pory jesiennej, jeszcze kwitły krzewy i kwiaty, co uwieczniliśmy na fotografiach. Drugą wycieczką edukacyjną był wyjazd do Adamek koło Radzynia Podlaskiego, gdzie młodzież po raz pierwszy mogła obejrzeć Zakład Zagospodarowania Odpadami. Uczniowie mogli obejrzeć, w jaki sposób segreguje się odpady. Trzecia wycieczka, to wyjście do miejscowej oczyszczalni ścieków. Dzięki działaniom ekologicznym i wycieczkom, uczniowie pogłębili wiadomości o sposobach segregacji śmieci i ich  zagospodarowaniu , a także uświadomili sobie, że trzeba zachować czyste powietrze dla własnego zdrowia, jak też dla zdrowia innych ludzi.

Zadanie realizowane dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.