Pierwsze kroki poloneza i niezwykła atmosfera! Uczniowie ZS w Stoczku Łukowskim rozpoczęli swoją studniówkę w Starych Kobiałkach w iście tradycyjnym stylu.
Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia, upamiętniająca 106 rocznicę odzyskania Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, tradycyjnie już odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Celem wspomnianej akcji jest z jednej strony popularyzacja wśród młodzieży Narodowego Święta Niepodległości, z drugiej zaś kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
W momencie gdy padła komenda spocznij i odprowadzono sztandar szkoły krótką prelekcję, dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka. Prelegent zwrócił uwagę na okoliczności i uwarunkowania towarzyszące temu wydarzeniu, podkreślił też, że sukces miał tak naprawdę wielu ojców (m.in. J. Piłsudski, I. J. Paderewski, W. Korfanty, W. Witos, I. Daszyński). W wystąpieniu nawiązano również do ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości i jego znaczenia obecnie – w wolnej, demokratycznej Polsce.
Następnie rozpoczął się montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez nauczycieli M. Gomółkę i Piotra Rosę. Usłyszeliśmy zatem piękne piosenki („Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Taki kraj”, „My pierwsza brygada”, „4:30”, w wykonaniu Magdy, Natalii i Piotrka) i wiersze o tematyce patriotycznej (świetna recytacja Zuzanny, Oliwii, Alicji), przeplatane partiami narracyjnymi Wiktorii i Michaliny. Bardzo ciekawe były też listy żołnierzy do rodzin, pisane tuż po bitwach pod Łowczówkiem i Rokitną, zaprezentowane przez Kubę.
Występ został przyjęty bardzo pozytywnie, a wszystkich biorących udział pożegnano gromkimi brawami. I tak oto akademia przeszła do historii, inspirując uczniów do poszanowania historii, tradycji i pamięci o tych, który walczyli, aby Polska stała się państwem suwerennym, od nikogo niezależnym. Bo jak mawiał Papież i Wielki Polak Jan Paweł II niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Więc cieszmy się, że możemy jej doświadczać. Tu i teraz…
Hit Maryli Rodowicz - Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos
W czwartek 7 listopada młodzież naszej szkoły, pod opieką nauczycieli Marcina Gomółki i Jarosława Pieńkusa udała się do Warszawy, aby na stadionie przy Łazienkowskiej obejrzeć mecz 3 kolejki Ligi Konferencji Legia Warszawa – Dynamo Mińsk.
Spod szkoły wyjechaliśmy przed 16. Korków nie było, więc szybko dotarliśmy pod stadion. A tam – mimo, że do meczu została jeszcze godzina było już tłoczno. Po prostu czuło się atmosferę ważnego wydarzenia sportowego. Zajrzeliśmy na chwilę do sklepu z klubowymi pamiątkami i potem już weszliśmy na trybuny, które powoli się zapełniały. Kilka minut przed pierwszym gwizdkiem wszyscy na stojąco odśpiewali „Sen o Warszawie”, no i zaczęło się.
Legia szybko osiągnęła przewagę, czego efektem był gol Luquinhasa w 10 minucie. Stadion eksplodował. Warto dodać, ze tego dnia Legię dopingowało prawie 25 tys. kibiców. My też mieliśmy w tym swój skromny udział, nie żałując gardeł…
Zespół z Białorusi próbował zagrozić bramce gospodarzy, ale nie był w stanie stworzyć konkretnych sytuacji. Po przerwie Legia podkręciła tempo, strzelając jeszcze trzy bramki (Marc Gual – karny, ponownie Luquinhas i znów Gual). Można powiedzieć, że w 60 minucie było po meczu…
Poza sportowymi nie zabrakło też innych akcentów. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar powodzi w Hiszpanii. Na stojąco odśpiewano też Hymn Polski, a to ze względu na zbliżającą się 106 rocznicę odzyskania niepodległości.
Po ostatnim gwizdku zapanowała prawdziwa euforia. Także wśród nas, bo każdy mocno trzymał kciuki za zwycięstwo. Do Stoczka wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Takie wyjazdy są bardzo potrzebne, gdyż z jednej strony świetnie integrują grupę, z drugiej zaś są doskonałą szkołą kulturalnego kibicowania.
Marc Gual pewnie egzekwuje jedenastkę i jest 2:0 dla gospodarzy.
Milena Rombel (III LO) i Julia Rosa (IV Technikum) – to dwie Uczennice Zespołu Szkół, którym przyznano stypendium prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Dziewczyny otrzymały dyplomy we wtorek 5 listopada w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W uroczystym wręczeniu wspomnianych dyplomów uczestniczyli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski i wicewojewoda Andrzej Maj. Tym samym Milena i Julia znalazły się w zaszczytnym gronie 229 najzdolniejszych uczniów z terenu województwa lubelskiego. To ogromny powód do dumy zarówno dla nich, jak i naszej szkoły.
Przepustką do stypendium okazały się promocje z wyróżnieniem do kolejnej klasy i będące ich wypadkową znakomite średnie ocen (5,55 – Milena, 5,21 - Julia). Milena i Julka nie miały sobie równych w liceum i technikum, a do stypendium wytypował ich Samorząd Uczniowski, co potwierdziła stosowną uchwałą Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół. No i sukces stał się faktem.
Stypendystkom serdecznie gratulujemy. Wspomniane wyróżnienie to z jednej strony wynik ich zdolności, z drugiej zaś ciężkiej, wytężonej pracy. Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd jak mawiał Mikołaj Czarny Radziwiłł…
Tradycją stało się, że corocznie 1 listopada nasi uczniowie realizujący innowację wojskowo-ratowniczą wystawiają warty honorowe na Kwaterze Wojennej cmentarza parafialnego w Stoczku Łukowskim. Nie inaczej było w tym roku, mino niesprzyjających warunków pogodowych. Można zatem stwierdzić, że kadeci w stu procentach wywiązali się ze swego zadania, a poszczególnym wartom towarzyszył nastrój zadumy i refleksji nie tylko nad świętem 1 listopada, ale również dotyczący spoczywających na kwaterze żołnierzy.
Warty miały na celu upamiętnienie wspomnianych żołnierzy.
Za nami zawody I stopnia 51 edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej. W rywalizacji uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły – Antoni Gierat (II technikum), Piotr Bogusz (III technikum), Rafał Okuń i Kacper Sidor (obaj V technikum). Najlepszy wynik uzyskał R. Okuń, notując 23 na 30 możliwe punkty.
Opiekunem młodzieży był nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych – Krzysztof Szutkiewicz.
Uczniom i Opiekunowi serdecznie gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych startach.
30 października na cmentarz parafialny w Stoczku Łukowskim udała się delegacja nauczycieli (Anna Kania, Piotr Bany, Marcin Gomółka) i uczniów (Julka Rosa, Wiktoria Budner) Zespołu Szkół, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Tym samym zadość stało się wieloletniej tradycji, zgodnie z którą zawsze przed Świętem Zmarłych pamięcią otaczamy te osoby, które w przeszłości pracowały w naszej szkole, ale niestety odeszły do wieczności. W tym roku odwiedziliśmy około 30 grobów, przywołując w pamięci tych, którzy kiedyś byli z nami.
Non omnis moriar…
To był świetny dzień tematyczny. Parada postaci z bajek i nie tylko. Kogo zatem widzieliśmy? Komandosów, rycerza krzyżackiego, elfy, czarodziejki, wiedźmy i wiele innych, ciekawych osobistości. Zarówno tych dobrych, neutralnych, jak i bardzo złych. Duża różnorodność – no i o to właśnie chodziło.
Już od samego rana na szkolnych korytarzach spacerowało wielu nowych „uczniów”. Takich, których próżno było szukać wczoraj czy przedwczoraj. Nie będzie ich też jutro ani pojutrze. Najważniejsze, że byli dzisiaj. Inaczej mówiąc nasza młodzież bardzo serio potraktowała apel Organizatora akcji – Samorządu Uczniowskiego, aby przebrać się za zupełnie dowolną postać. Tak też się stało i zabawa była przednia.
Wszyscy przebrani zgodnie z zapowiedziami Organizatora otrzymali cukierki. – Znakomita zabawa, oby więcej takich dni. Fajnie jest odtwarzać jakąś postać, naśladować ją, identyfikować się z nią. – Tego rodzaju dni to odskocznia od tradycyjnych lekcji – usłyszeliśmy od naszych rozmówców. Zatem wrażenia bardzo pozytywne. I to cieszy najbardziej.
Kolejny dzień tematyczny już wkrótce. Nie przegapcie!!!
Julka Rosa, Julka Wojtasik (obie klasa IV technikum) oraz Paulina Ositek (V technikum) reprezentowały Zespół Szkół na etapie powiatowym XI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Zmagania odbyły się w Łukowie, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Uczestniczyło w nich 24 uczniów z ośmiu szkół, których organem prowadzącym jest powiat łukowski.
Nasze dziewczęta, choć nie awansowały do etapu regionalnego zaprezentowały się dobrze, poszerzając swoją wiedzę na temat zdrowia psychicznego. Serdecznie gratulujemy im dotarcia do szczebla powiatowego, życząc jednocześnie sukcesów w innych konkursach i olimpiadach.
Organizatorami olimpiady są: Powiat Łukowski, Powiatowy Zespół Oświatowy w Łukowie, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Łukowie.
Opiekę merytoryczną nad naszymi Olimpijkami sprawowały Panie: Magda Dadacz, Elwira Janiak i Ewa Zarzycka.
Przed nami pierwszy w tym roku szkolnym Przebierany Dzień Tematyczny.
To już w najbliższą środę - 30 października.
Organizator - Samorząd Uczniowski dopuszcza dużą dwolność. Przebieramy się za kogo chcemy (postacie z bajek, bohaterzy literaccy, przedstawiciele poszczególnych zawodów i nie tylko).
Więc nie zwlekajcie, stwórzcie ciekawe kreacje i zaprezentujcie się w nich w szkole.
Dobra zabawa gwarantowana.
Za nami wycieczka w Tatry. Tak to już jest, że jak się kończy jakieś wydarzenie, przychodzi czas podsumowań. Zatem dzisiaj – nazwijmy to garść statystyk.
W wycieczce uczestniczyło 27 uczniów liceum, technikum i szkoły branżowej. Jej głównym celem było z jednej strony poznanie krajobrazu Tatr, z drugiej zaś integracja grupy uczniowskiej. Opiekunowie – Marcin Gomółka i Jarosław Pieńkus postawili na aktywną turystykę, jak również poznawanie walorów miejscowego środowiska. Stąd wizyta na Morskim Oku, w dolinie Strążyskiej czy nad wodospadem Siklawica. Bardzo ciekawym akcentem było zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego, gdzie zapoznaliśmy się z historią regionu, strojami ludowymi, miejscową fauną i florą. No i wreszcie projekcja filmu dokumentalnego o polskiej himalaistce Wandzie Rutkiewicz – osobie, która udowodniła, że realizacja własnych pasji, to coś więcej niż tylko przyjemność… Łącznie przemierzyliśmy dystans ponad 30 kilometrów. To chyba dużo, zważywszy na fakt, że pogoda nie zawsze nas rozpieszczała.
Ostatniego dnia miała miejsce rekreacja w termach „Gorący Potok” w Szaflarach. No, a potem zmęczeni, choć bogatsi o nowo pozyskaną wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do Stoczka.
Wycieczka była doskonałym przykładem edukacji outdoorowej – realizowanej poza placówką szkolną. Taka forma edukacji bardzo odpowiada naszej młodzieży, więc niewykluczone, że w przyszłości po raz kolejny odwiedzimy Tatry.
Za nami szkolne i miejsko-gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość szkolna miała miejsce w piątek 11 października. Po wprowadzeniu sztandaru zaproszonych gości w osobach wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Łukowskiego Andrzeja Wisińskiego, członka Zarządu Powiatu Włodzimierza Wolskiego, przewodniczącej Rady Rodziców Anety Gaj, wiceprzewodniczącej Magdaleny Szczepanik, skarbnik Anny Piszczek oraz całą społeczność szkolną powitała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka. – Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich pracowników oświaty. Cieszymy się, że wykonujemy tę niezwykle trudną misję przekazując wiedzę i wzorce wychowawcze młodemu pokoleniu. To praca pełna wyzwań, ale pragniemy dawać z siebie wszystko i podsumowywać efekty naszych działań. Dziś jest ku temu doskonała okazja – usłyszeliśmy.
W dalszej części uroczystości nagrody dyrektora szkoły otrzymali nauczyciele: Marek Dziak, Mariusz Jończyk, Anna Kania, Eliza Pliszka, Krzysztof Szutkiewicz i Joanna Tratkiewicz. Były również nagrody dla pracowników administracji i obsługi: Alicji Chudek, Justyny Szutkiewicz, Moniki Bogusz, Artura Gołęgowskiego, Katarzyny Gołęgowskiej, Grzegorza Pietryki i Wojciecha Kuńczyńskiego.
Prezentem dla nauczycieli był znakomity występ naszych uczniów. Najpierw perfekcyjna recytacja wiersza „Nauczyciel” w wykonaniu Julki, a potem koncert życzeń. W rolę solistów wcielili się Magda (kolejny majstersztyk), Natalia (bardzo udany debiut), no i Piotrek (jak zawsze na poziomie). Wykonywane utwory odznaczały się zarówno sporą dawką humoru, jak i pewną dozą refleksji (m.in. „Nie wrócą te lata”, „Nic dwa razy się nie zdarza”, „Tak bardzo się starałem”, „Droga, którą idę”), idealnie wpasowując się w specyfikę uroczystości. Słowa uznania należą się także lektorom koncertu – Wiktorii i Kubie.
Nie mogło zabraknąć również życzeń od Samorządu Uczniowskiego, a także bardzo sympatycznych upominków – niespodzianek dla nauczycieli (ramki z pozytywnymi postaciami z bajek). Uwagę wszystkich przykuł taniec ze skrzydłami. Nasze dziewczęta po raz kolejny udowodniły, że tańczą znakomicie, a ręce publiczności same składały się do oklasków.
Część artystyczną przygotowali nauczyciele: Alicja Rojek, Eliza Pliszka, Piotr Rosa i Marcin Gomółka. W sobotę natomiast tradycyjnie w zajeździe Rosa uczestniczyliśmy w obchodach miejsko-gminnych. Pani Dyrektor wręczyła jeszcze raz nagrody wyróżnionym nauczycielom, życząc dalszych sukcesów w pracy pedagogicznej. A potem był prawdziwy bal na sto par. Prawie do białego rana…
Wydawałoby się, że to już koniec… A jednak nie. Oto bowiem w piątek 18 października nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty otrzyma dyr. Ewa Mokicka – tutaj ogromne gratulacje, zaś nagrodę starosty łukowskiego odbierze w dniu 26 października nauczycielka matematyki Magdalena Rosa – również wielkie brawa.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Sześciu uczniów naszej szkoły, kształcących się w zawodzie technik – logistyk uczestniczyło w etapie szkolnym Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej, organizowanej przez Międzynarodową Wyższą Szkołę Logistyki i Transportu we Wrocławiu. Był to nasz pierwszy start w tych zawodach, miejmy nadzieję, że udany.
Uczestnicy rozwiązywali trudny, złożony z 20 pytań test jednokrotnego wyboru, zawierający materiał z zakresu gospodarki magazynowej i transportu. Wspomniane zagadnienia znacznie momentami wykraczały poza zakres kwalifikacji SPL.01 i SPL.04, które są przedmiotem egzaminów zawodowych w klasie III i V.
Opiekunami uczniów byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych: Renata Sidor, Marek Dziak i Marcin Gomółka. Szkolnej Komisji Konkursowej przewodniczyła natomiast dyrektor Ewa Mokicka.
Drodzy olimpijczycy życzymy powodzenia i awansu do kolejnego etapu!!!
W roku szkolnym 2024-25 czeka nas kolejna nowość. Młodzież i nauczyciele z naszego liceum będą mieli możliwość kształcić się w Hiszpanii. Zaplanowane zostały cztery wyjazdy. Już niedługo rozpoczynamy rekrutację.
Bardzo ciekawa była wycieczka klas licealnych oraz uczniów technikum naszej szkoły do Siedlec. Dlaczego? Chyba ze względu na swą różnorodność. Młodzież obejrzała bowiem w Centrum Kultury i Sztuki „Antygonę” Sofoklesa (reżyseria Robert Protasewicz), a potem udała się do parku trampolin, by nieco zdystansować się od poważnych wątków poruszonych w tej doskonałej przecież tragedii. W „Antygonie” mamy bowiem wszystko co skłania widza czy też czytelnika do refleksji, a więc walkę o władzę, zbieżność dwóch modeli postępowania w postaci konfliktu tragicznego, a także oczyszczenie – katharsis. Zatem obejrzenie tej sztuki było z jednej strony utrwaleniem lektury, z drugiej zaś niezapomnianym widowiskiem. Jak to mówią coś dla ducha.
No, a potem trochę ruchu na trampolinach – czyli coś dla ciała. Tym samym wycieczka spełniła swoje zadanie łącząc dobrą zabawę i integrację z edukacją. No, ale to jeszcze nie koniec edukacyjnych doznań, bo wkrótce wyjazd na „Makbeta”. Będzie się działo.
Opiekunami uczniów były Panie Anna Czub i Eliza Pliszka.
Julka Wojtasik, Julka Rosa (klasa IV technikum) i Paulina Ositek (V technikum) zwyciężyły w etapie szkolnym XI Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której Organizatorem jest powiat łukowski, a patronat honorowy sprawuje starosta łukowski Dariusz Szustek. Dziewczyny zdobyły największą ilość punktów i będą reprezentować naszą szkołę na etapie powiatowym, który odbędzie się 24 października w Łukowie.
W olimpiadzie wzięło udział 23 uczniów Zespołu Szkół. Rywalizacja była bardzo zacięta, a o przepustkach na etap powiatowy zadecydowała dogrywka. Opiekunami Zwyciężczyń są Panie Magda Dadacz, Ewa Zarzycka i Elwira Janiak. Prace z etapu szkolnego sprawdzało natomiast Jury w osobach Magdy Dadacz, Anety Szymanik i Marcina Gomółki.
Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach.
Trzeciego października startuje XI Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym „Życie zaangażowane”, której Organizatorem jest Powiat Łukowski, a patronat honorowy sprawuje Starosta Łukowski Dariusz Szustek.
W etapie szkolnym olimpiady będzie uczestniczyć ponad 20 uczniów naszej szkoły. Celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, zdobycie wiedzy w zakresie radzenia sobie z kryzysem emocjonalnym oraz wzrost świadomości w temacie zaburzeń psychicznych, sprzyjający lepszemu zrozumieniu ich natury i zwalczaniu stereotypów.
Szczegółowe informacje oraz zapisy (jeśli ktoś jeszcze chce wziąć udział) – w gabinecie psychologa/pedagoga szkolnego.
Zachęcamy do uczestnictwa!!!
Widzimy się 3 października!!!
W poniedziałek 30 września na sztandar szkoły ślubowali uczniowie klasy I technikum i szkoły branżowej, stając się w ten sposób pełnoprawnymi reprezentantami społeczności Zespołu Szkół. Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godz. 14.30, wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu państwowego. Przed rozpoczęciem ślubowania głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka – Drodzy uczniowie klas pierwszych dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Za chwilę złożycie ślubowanie na sztandar szkoły. Od tej chwili znajdziecie się w naszej szkolnej rodzinie, zyskując szanse na rozwijanie swoich pasji, zainteresowań, zawieranie przyjaźni. Będziemy Was wspierać, inspirować, motywować – podkreśliła.
Rotę ślubowania odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Rosa. Pierwszoklasiści powtarzali tekst ze skupieniem, będąc w pełni świadomi wagi wypowiadanych słów. Następnie każdemu z uczniów wręczono zaświadczenie, że uczęszcza do Zespołu Szkół. To w zastępstwie legitymacji, które młodzież otrzyma w połowie października. – Była trema, ale bardzo się cieszę, że jakoś udało się ją pokonać. Teraz jestem częścią tej wspaniałej społeczności – powiedziała po ślubowaniu jedna z dziewcząt.
Na tak wspaniałej uroczystości nie mogło zabraknąć części artystycznej. Okolicznościowe życzenia złożyła Pierwszoklasistom Julka Rosa, a na wokalu jak zwykle fantastycznie zaprezentowała się Magda Plak, dedykując młodszym kolegom utwór zatytułowany „Co się śni niewidomym”. To przepiękna piosenka o pokonywaniu barier, przełamywaniu własnych słabości, byciu silnym. Krótko mówiąc idealna na ślubowanie. Potem refleksyjny wiersz Jonasza Kofty „Trzeba marzyć” wyrecytowała Wiktoria Małecka i na koniec wisienka na torcie – taniec ze skrzydłami dziewcząt z LO i technikum. Cóż tu dużo mówić - absolutny majstersztyk!!!
Drodzy Uczniowie klas pierwszych witamy Was z otwartymi ramionami w Zespole Szkół, wyrażając zarazem nadzieję, że nasza szkoła będzie dla Was drugim domem.
W czwartek 26 września upamiętniliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie z każdej klasy rozwiązywali quiz językowy, a pytania zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Jak wyglądało to w praktyce? Z puli pytań losowano trzy i starano się udzielić poprawnych odpowiedzi. Były one przepustką do otrzymania przez całą klasę słodkiego poczęstunku w postaci cukierków. - Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, bo z każdej klasy wychodziliśmy bez cukierków – podkreślają dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego.
Jak widać nasi uczniowie z powodzeniem radzą sobie z językami. To bardzo cieszy, gdyż kompetencje językowe są bardzo istotne dla rozwoju człowieka, zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i społecznym. Wielkie brawa dla Samorządu za pomysł i realizację. Więcej takich przedsięwzięć!!!
Europejski Dzień Języków został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 r. Jest corocznie obchodzony 26 września, a jego podstawowym celem jest popularyzowanie wśród Europejczyków nauki języków obcych, jak również propagowanie różnorodności językowej.