Z ogromną przyjemnością Zespół Szkół uczestniczył w ubiegły piątek w giełdzie szkół w Zespole Oświatowym w Borowiu. Oprócz naszej były jeszcze cztery inne szkoły średnie, z terenu województwa mazowieckiego.
Giełda szkół to bardzo ciekawa impreza, pozwalająca z jednej strony zaprezentować ofertę edukacyjną danej placówki, z drugiej zaś poznać swoich potencjalnych uczniów. No i my to zrobiliśmy, opowiadając o specyfice kształcenia w naszym liceum, technikum oraz szkole branżowej. Już po zakończonej prezentacji otrzymaliśmy gromkie brawa od młodzieży z miejscowej szkoły podstawowej, co było bardzo miłe i świadczy, że dane nam od Organizatora 10 minut wykorzystaliśmy właściwie.
Już po zaprezentowaniu się każdej szkoły młodzież podchodziła do poszczególnych stoisk, pytając o szczegóły. My pytających mieliśmy bardzo dużo, rozdając praktycznie wszystkie ulotki i sporo innych gadżetów. To bardzo budujące i dobrze wróży na przyszłość.
Zespół Szkół reprezentowali: Nauczyciele – Eliza Pliszka, Krzysztof Szutkiewicz i Marcin Gomółka oraz Uczennice klasy II LO – Michalina i Ala. Brawa dla Wszystkich za promocję szkoły!!!
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w targach edukacyjnych szkół, których Organizatorem była Szkoła Podstawowa im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym.
Targi rozpoczęły się o godzinie 10, a wzięło w nich udział siedem szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego i lubelskiego. My wylosowaliśmy właśnie numer siódmy, ale nie przeszkadzało nam to zbytnio, gdyż jak głosi znana maksyma ostatni będą pierwszymi...
Czas dany nam przez Organizatora wykorzystaliśmy efektywnie, prezentując naszą ofertę edukacyjną i rozdając ulotki na naszym stoisku młodzieży z okolicznych szkół podstawowych.
Naszą szkołę reprezentowali Nauczyciele Anna Kania i Marcin Gomółka oraz Uczennice klasy trzeciej LO Wiktoria i Łucja. Wielkie brawa dla Wszystkich za promocję Zespołu Szkół!!!
Takie właśnie przesłanie przyświecało konferencji, jaka miała miejsce w Zespole Szkół w piątek 21 marca, a więc w kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Tego właśnie dnia odwiedziła nas Zofia Kierner – prezes i jednocześnie założycielka fundacji Girls Future Ready – wspierającej w osiąganiu karier dziewczęta z Europy Środkowo – Wschodniej, wygłaszając do młodzieży prelekcję o charakterze motywacyjno – inspirującym. Spotkanie odbyło się dzięki pomocy i wsparciu ze strony Miasta i Gminy Stoczek Łukowski.
Było bardzo ciekawie, wręcz fascynująco. Ale po kolei…
Zaczęło się punktualnie o godzinie 9.00. Hala sportowa Zespołu Szkół pękała w szwach, gdyż przyjechali do nas uczniowie z okolicznych szkół podstawowych z Opiekunami. Zanim Prelegentka zabrała głos kilka słów do zebranych skierowała Pani Hanna Dulny – również aktywnie działająca w fundacji, opowiadając o okolicznościach, w jakich poznała Zofię Kierner, jak również zachęcając młodych ludzi do odkrywania siebie oraz realizowania własnych pasji i marzeń. No, a potem mieliśmy wykład Pani Zofii, która zaprezentowała swoją jakże ciekawą biografię, kulisy powstania fundacji, jej działalność pod kątem realizowanych projektów oraz osiągniętych efektów. Usłyszeliśmy, że jeśli na swoje pasje będziemy poświęcać 17 minut dziennie mamy szansę stać się prawdziwymi mistrzami w określonych dziedzinach.
W drugiej odsłonie konferencji na scenie pojawili się uczniowie, a Pani Zofia rozmawiała z nimi na temat ich planów zawodowych. Odpowiedzi były różne, niejednokrotnie bardzo zabawne, ale świadczące o tym, że młodzież mierzy wysoko, stawiając sobie ambitne cele na przyszłość. Trzecią część spotkania poświęcono zadawaniu pytań z sali. Padło ich bardzo dużo, a Pani Zofia udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Nikt nie miał tremy, gdyż Prelegentka była bardzo miłą rozmówczynią.
Konferencji towarzyszyły też inne wydarzenia. Znakomitą scenkę, poświęconą stalkingowi zagrały Uczennice liceum i technikum. Mieliśmy zatem do czynienia z symulacją rozprawy sądowej dotyczącej tej problematyki. Klaudia, Iga, Gabrysia, Kinga, Julka, Michalina i Natalia świetnie wcieliły się w swoje role, otrzymując już po zakończonej scence rzęsiste i całkowicie zasłużone brawa od publiczności. Wspomniana scenka została przygotowana przez Panią adwokat Paulinę Warząchowską, już od jakiegoś czasu aktywnie współpracującą z Zespołem Szkół na polu edukacji prawniczej.
Podsumowaniem tego niezwykle bogatego w wydarzenia dnia były warsztaty taneczne, przeprowadzone przez Panią Anetę Gac oraz pokaz pomocy przedmedycznej, w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół, pod kierunkiem strażaka i ratownika Łukasza Sałasińskiego.
Zatem działo się naprawdę dużo. Wypada mieć nadzieję, że po tak solidnej dawce motywacji i inspiracji wszyscy uczestnicy konferencji zaczną przenosić przysłowiowe góry. I to od razu.
Pora na podziękowania.
Panu Bumistrzowi Marcinowi Sentkiewiczowi i Panu Wójtowi Markowi Czubowi dziękujemy za pomoc i wsparcie w organizacji wydarzenia.
Paniom Zofii i Hani za znakomitą konferencję, Pani Paulinie za widowiskową scenkę, Pani Anecie za świetną belgijkę, a Panu Łukaszowi za inspirujący pokaz.
No i wielkie brawa dla wszystkich uczniów – zarówno Zespołu Szkół, jak i młodzieży ze szkół podstawowych za pasję, zaangażowanie i odwagę. Króko mówiąc dali radę. I to się ceni.
Już w najbliższy piątek – 21 marca Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim odwiedzi założycielka i prezeska fundacji Girls Future Ready Zofia Kierner, która wygłosi do młodzieży prelekcję o charakterze motywacyjno-profilaktycznym.
Spotkanie organizowane w ramach Programu Wychowawczo-Profilaktycznego naszej szkoły, zapowiada się bardzo ciekawie, biorąc pod uwagę fakt, że Pani Zofia jest osobą młodą, dynamiczną, wspierającą kobiety w zakresie przedsiębiorczości, wystąpień publicznych, czy wzmacniania poczucia własnej wartości.
Wydarzeniami towarzyszącymi będą scenka profilaktyczna w wykonaniu Uczennic LO i technikum, mini warsztaty taneczne, a także pokaz udzielania pomocy przedmedycznej.
Początek punktualnie o godz. 9.00. Nie przegapcie, bo będzie się działo!!!
Trzecie miejsce w kraju i osiem wyróżnień
Znakomity występ zanotowali uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim w XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego Krąg.
Trzecie miejsce w kraju zajęła uczennica klasy III LO Anna Brodzik, uzyskując 31 punktów z testu historycznego oraz eseju, w którym należało opisać trzy najciekawsze zabytki w Polsce.
Świetnie zaprezentowali się również inni nasi uczniowie (Milena Rombel, Kinga Dziurdziak, Kuba Wiśniewski, Michalina Waleruk, Wiktoria Pułym, Natalia Woroszkiewicz, Zuzanna Krupniewska i Marianna Kot), zdobywając wyróżnienia, przyznawane przez Organizatora od 20 punktów.
Ogólnopolski Konkurs Historyczny Krąg jest prestiżowym przedsięwzięciem organizowanym od 2002 r., przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „POKOLENIE” oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego głównym celem jest popularyzacja historii wśród młodzieży szkół podstawowych i średnich, ze zwróceniem szczególnej uwagi na miejsce Polski w Europie.
Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim od kilku już lat plasuje się w czołowej trójce konkursu. Przypomnijmy: trzecie miejsce Adama Wideńskiego w 2022 r., druga lokata Luizy Osiak rok później i zwycięstwo Mileny Rombel w roku ubiegłym. Teraz trzecie miejsce Ani, a więc tradycja jest podtrzymana.
Ani oraz wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Kochani jesteście Wyjątkowi!!!
Opiekunem naszej młodzieży był nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka.
Młodzież Zespołu Szkół uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach na strzelnicy w Radoryżu Smolanym. Zrealizowano je w ramach godzin lekcyjnych z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa (część klasy I ze szkoły branżowej), jak również szkolenia dla kadetów grupy mundurowej, realizującej innowację wojskowo-ratowniczą.
Uczniowie ze szkoły branżowej zostali zapoznani przez instruktorów z budową broni, a także zasadami działania przyrządów celowniczych. Następnie każdy oddał serię strzałów z broni pneumatycznej – zarówno długiej, jak i krótkiej.
Z kolei grupa mundurowa – bardzo dobrze już orientując się w zagadnieniach związanych z tematyką BLOS (broń, lufa, otoczenie, spust) strzelała z broni małokalibrowej, z ostrą amunicją, kaliber 9x19.
Wyjazd – jak już wcześniej stwierdzono był bardzo ciekawy, stanowiąc dobrą szkołę edukacji, integracji w grupie, oraz odpowiedzialności. Młodzież stosowała się do regulaminu strzelnicy, dzięki czemu bezpieczeństwo uczestników ani przez moment nie było zagrożone. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele Krzysztof Szutkiewicz i Mariusz Jończyk.
Karol i David – członkowie Młodzieżowej Brygady Historycznej, działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Starych Kobiałkach odwiedzili niedawno Zespół Szkół, prezentując militaria z okresu II wojny światowej, jak również prowadząc pogadankę dotyczącą agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. W zasadzie była to lekcja, ale nieco inna niż wszystkie, gdyż miała formę pokazu historycznego. Nasi goście przywieźli ze sobą sporo wojskowych artefaktów – m.in. hełmy, rewolwery, granaty, karabin Mauser, szable, skrzynię amunicyjną, prasę z okresu II wojny światowej, medale i odznaczenia. W lekcji uczestniczyli uczniowie klas licealnych, rozszerzających historię w czteroletnim cyklu kształcenia. Można zatem powiedzieć, że taka forma edukacji – za pośrednictwem pokazu historycznego była dla nich jak najbardziej odpowiednią.
Prelegenci prowadzili zajęcia w bardzo ciekawy sposób, imponując ogromną wiedzą historyczną i nawiązując szybko kontakt z młodzieżą. Co ciekawe uczniowie Zespołu Szkół zadawali dużo pytań, więc dyskusję wypada ocenić jako inspirującą. Edukacja prowadzona w taki sposób jest bardzo potrzebna, gdyż pozwala zaktywizować uczniów, jak również poruszyć te zagadnienia, których próżno szukać w podręcznikach szkolnych.
Wrażenia po zajęciach były bardzo pozytywne. Zatem Karolu i Davidzie bardzo dziękujemy, że byliście właśnie u nas i poprowadziliście fantastyczne lekcji. No i nie ukrywamy – liczymy na dalszą współpracę.
W bardzo ciekawych warsztatach uczestniczyli uczniowie liceum i technikum Zespołu Szkół, tworząc własne mapy marzeń oraz rozmawiając o roli i znaczeniu emocji w życiu człowieka. Wspomniane zajęcia prowadziła Urszula Bancerz z Fundacji „Regionalne Inkubatory Przedsiębiorczości” w Łukowie. Są one fragmentem szerszego projektu, którego głównym celem jest przygotowanie uczniów do założenia własnej firmy. W najbliższym czasie zaplanowano kolejne warsztaty, ponadto szkolenia, grę biznesową, a także wizytę studyjną w przedsiębiorstwie. Będzie również konkurs z nagrodami i konferencja, która podsumuje cały projekt.
A co sądzą o zajęciach nasi uczniowie. – Super. Bardzo potrzebne, praktyczne warsztaty. Mapy marzeń to świetna sprawa. Pozwalają przelać na papier to, czego bardzo pragniemy w danym momencie. Mam nadzieję, że skojarzenia z mojej mapy kiedyś się spełnią – podkreśla jedna z uczestniczek. – Coś zupełnie innego niż w szkole. Tego rodzaju różnorodność jest bardzo potrzebna – dodaje.
Jak widać projekt został bardzo pozytywnie przyjęty przez naszych uczniów, łącząc przesłanie biznesowe z integracyjnym, a także pozwalając przyswoić nową wiedzę czy też umiejętności. Warto dodać, że Organizatorzy nie zapomnieli też o rozkoszach podniebienia, serwując uczestnikom pizzę. Opiekę nad młodzieżą Zespołu Szkół sprawowały Panie Pedagog – Ewa Zarzycka i Magda Dadacz.
Kwotę 21 324,98 złotych zebrał Sztab 33. Finału WOŚP. Jest to kwota zdecydowanie wyższa niż w ubiegłym roku.
Serdecznie dziękujemy Darczyńcom i Wolontariuszom
Pierwsze kroki poloneza i niezwykła atmosfera! Uczniowie ZS w Stoczku Łukowskim rozpoczęli swoją studniówkę w Starych Kobiałkach w iście tradycyjnym stylu.
Punktualnie o godz. 11.00 rozpoczęła się w naszej szkole uroczysta akademia, upamiętniająca 106 rocznicę odzyskania Niepodległości. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, tradycyjnie już odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego, biorąc udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Celem wspomnianej akcji jest z jednej strony popularyzacja wśród młodzieży Narodowego Święta Niepodległości, z drugiej zaś kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych.
W momencie gdy padła komenda spocznij i odprowadzono sztandar szkoły krótką prelekcję, dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka. Prelegent zwrócił uwagę na okoliczności i uwarunkowania towarzyszące temu wydarzeniu, podkreślił też, że sukces miał tak naprawdę wielu ojców (m.in. J. Piłsudski, I. J. Paderewski, W. Korfanty, W. Witos, I. Daszyński). W wystąpieniu nawiązano również do ustanowienia Narodowego Święta Niepodległości i jego znaczenia obecnie – w wolnej, demokratycznej Polsce.
Następnie rozpoczął się montaż słowno – muzyczny, przygotowany przez nauczycieli M. Gomółkę i Piotra Rosę. Usłyszeliśmy zatem piękne piosenki („Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”, „Taki kraj”, „My pierwsza brygada”, „4:30”, w wykonaniu Magdy, Natalii i Piotrka) i wiersze o tematyce patriotycznej (świetna recytacja Zuzanny, Oliwii, Alicji), przeplatane partiami narracyjnymi Wiktorii i Michaliny. Bardzo ciekawe były też listy żołnierzy do rodzin, pisane tuż po bitwach pod Łowczówkiem i Rokitną, zaprezentowane przez Kubę.
Występ został przyjęty bardzo pozytywnie, a wszystkich biorących udział pożegnano gromkimi brawami. I tak oto akademia przeszła do historii, inspirując uczniów do poszanowania historii, tradycji i pamięci o tych, który walczyli, aby Polska stała się państwem suwerennym, od nikogo niezależnym. Bo jak mawiał Papież i Wielki Polak Jan Paweł II niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Więc cieszmy się, że możemy jej doświadczać. Tu i teraz…
Hit Maryli Rodowicz - Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos
W czwartek 7 listopada młodzież naszej szkoły, pod opieką nauczycieli Marcina Gomółki i Jarosława Pieńkusa udała się do Warszawy, aby na stadionie przy Łazienkowskiej obejrzeć mecz 3 kolejki Ligi Konferencji Legia Warszawa – Dynamo Mińsk.
Spod szkoły wyjechaliśmy przed 16. Korków nie było, więc szybko dotarliśmy pod stadion. A tam – mimo, że do meczu została jeszcze godzina było już tłoczno. Po prostu czuło się atmosferę ważnego wydarzenia sportowego. Zajrzeliśmy na chwilę do sklepu z klubowymi pamiątkami i potem już weszliśmy na trybuny, które powoli się zapełniały. Kilka minut przed pierwszym gwizdkiem wszyscy na stojąco odśpiewali „Sen o Warszawie”, no i zaczęło się.
Legia szybko osiągnęła przewagę, czego efektem był gol Luquinhasa w 10 minucie. Stadion eksplodował. Warto dodać, ze tego dnia Legię dopingowało prawie 25 tys. kibiców. My też mieliśmy w tym swój skromny udział, nie żałując gardeł…
Zespół z Białorusi próbował zagrozić bramce gospodarzy, ale nie był w stanie stworzyć konkretnych sytuacji. Po przerwie Legia podkręciła tempo, strzelając jeszcze trzy bramki (Marc Gual – karny, ponownie Luquinhas i znów Gual). Można powiedzieć, że w 60 minucie było po meczu…
Poza sportowymi nie zabrakło też innych akcentów. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar powodzi w Hiszpanii. Na stojąco odśpiewano też Hymn Polski, a to ze względu na zbliżającą się 106 rocznicę odzyskania niepodległości.
Po ostatnim gwizdku zapanowała prawdziwa euforia. Także wśród nas, bo każdy mocno trzymał kciuki za zwycięstwo. Do Stoczka wracaliśmy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. Takie wyjazdy są bardzo potrzebne, gdyż z jednej strony świetnie integrują grupę, z drugiej zaś są doskonałą szkołą kulturalnego kibicowania.
Marc Gual pewnie egzekwuje jedenastkę i jest 2:0 dla gospodarzy.
Milena Rombel (III LO) i Julia Rosa (IV Technikum) – to dwie Uczennice Zespołu Szkół, którym przyznano stypendium prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2024/2025. Dziewczyny otrzymały dyplomy we wtorek 5 listopada w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. W uroczystym wręczeniu wspomnianych dyplomów uczestniczyli wojewoda lubelski Krzysztof Komorski i wicewojewoda Andrzej Maj. Tym samym Milena i Julia znalazły się w zaszczytnym gronie 229 najzdolniejszych uczniów z terenu województwa lubelskiego. To ogromny powód do dumy zarówno dla nich, jak i naszej szkoły.
Przepustką do stypendium okazały się promocje z wyróżnieniem do kolejnej klasy i będące ich wypadkową znakomite średnie ocen (5,55 – Milena, 5,21 - Julia). Milena i Julka nie miały sobie równych w liceum i technikum, a do stypendium wytypował ich Samorząd Uczniowski, co potwierdziła stosowną uchwałą Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół. No i sukces stał się faktem.
Stypendystkom serdecznie gratulujemy. Wspomniane wyróżnienie to z jednej strony wynik ich zdolności, z drugiej zaś ciężkiej, wytężonej pracy. Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd jak mawiał Mikołaj Czarny Radziwiłł…
Tradycją stało się, że corocznie 1 listopada nasi uczniowie realizujący innowację wojskowo-ratowniczą wystawiają warty honorowe na Kwaterze Wojennej cmentarza parafialnego w Stoczku Łukowskim. Nie inaczej było w tym roku, mino niesprzyjających warunków pogodowych. Można zatem stwierdzić, że kadeci w stu procentach wywiązali się ze swego zadania, a poszczególnym wartom towarzyszył nastrój zadumy i refleksji nie tylko nad świętem 1 listopada, ale również dotyczący spoczywających na kwaterze żołnierzy.
Warty miały na celu upamiętnienie wspomnianych żołnierzy.
Za nami zawody I stopnia 51 edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej. W rywalizacji uczestniczyło czterech uczniów naszej szkoły – Antoni Gierat (II technikum), Piotr Bogusz (III technikum), Rafał Okuń i Kacper Sidor (obaj V technikum). Najlepszy wynik uzyskał R. Okuń, notując 23 na 30 możliwe punkty.
Opiekunem młodzieży był nauczyciel przedmiotów zawodowych elektrycznych – Krzysztof Szutkiewicz.
Uczniom i Opiekunowi serdecznie gratulujemy, życząc sukcesów w kolejnych startach.
30 października na cmentarz parafialny w Stoczku Łukowskim udała się delegacja nauczycieli (Anna Kania, Piotr Bany, Marcin Gomółka) i uczniów (Julka Rosa, Wiktoria Budner) Zespołu Szkół, aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Tym samym zadość stało się wieloletniej tradycji, zgodnie z którą zawsze przed Świętem Zmarłych pamięcią otaczamy te osoby, które w przeszłości pracowały w naszej szkole, ale niestety odeszły do wieczności. W tym roku odwiedziliśmy około 30 grobów, przywołując w pamięci tych, którzy kiedyś byli z nami.
Non omnis moriar…
To był świetny dzień tematyczny. Parada postaci z bajek i nie tylko. Kogo zatem widzieliśmy? Komandosów, rycerza krzyżackiego, elfy, czarodziejki, wiedźmy i wiele innych, ciekawych osobistości. Zarówno tych dobrych, neutralnych, jak i bardzo złych. Duża różnorodność – no i o to właśnie chodziło.
Już od samego rana na szkolnych korytarzach spacerowało wielu nowych „uczniów”. Takich, których próżno było szukać wczoraj czy przedwczoraj. Nie będzie ich też jutro ani pojutrze. Najważniejsze, że byli dzisiaj. Inaczej mówiąc nasza młodzież bardzo serio potraktowała apel Organizatora akcji – Samorządu Uczniowskiego, aby przebrać się za zupełnie dowolną postać. Tak też się stało i zabawa była przednia.
Wszyscy przebrani zgodnie z zapowiedziami Organizatora otrzymali cukierki. – Znakomita zabawa, oby więcej takich dni. Fajnie jest odtwarzać jakąś postać, naśladować ją, identyfikować się z nią. – Tego rodzaju dni to odskocznia od tradycyjnych lekcji – usłyszeliśmy od naszych rozmówców. Zatem wrażenia bardzo pozytywne. I to cieszy najbardziej.
Kolejny dzień tematyczny już wkrótce. Nie przegapcie!!!