Nawigacja

  • Mówimy i piszemy w różnych językach

    W czwartek 26 września upamiętniliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Uczniowie z każdej klasy rozwiązywali quiz językowy, a pytania zostały przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Jak wyglądało to w praktyce? Z puli pytań losowano trzy i starano się udzielić poprawnych odpowiedzi. Były one przepustką do otrzymania przez całą klasę słodkiego poczęstunku w postaci cukierków. - Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, bo z każdej klasy wychodziliśmy bez cukierków – podkreślają dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego.

    Jak widać nasi uczniowie z powodzeniem radzą sobie z językami. To bardzo cieszy, gdyż kompetencje językowe są bardzo istotne dla rozwoju człowieka, zarówno w kontekście edukacyjnym, jak i społecznym. Wielkie brawa dla Samorządu za pomysł i realizację. Więcej takich przedsięwzięć!!!

    Europejski Dzień Języków został ustanowiony z inicjatywy Rady Europy w 2001 r. Jest corocznie obchodzony 26 września, a jego podstawowym celem jest popularyzowanie wśród Europejczyków nauki języków obcych, jak również propagowanie różnorodności językowej.

  • Kiermasz podręczników w naszej szkole

    Wszystkich uczniów naszej szkoły zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi podręcznikami podczas przerw międzylekcyjnych w dniach 25-26 września. Dostępne książki widoczne są na zdjęciach nr 2 i 3 a ich ceny to 10-40 zł za podręcznik.

    To świetna szansa dla Was żeby kupić brakujące podręczniki szybko i w dobrych cenach!

    Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim

  • Pomagamy Powodzianom

    Społeczność Zespołu Szkół aktywnie włączyła się w zbiórkę darów dla Powodzian, zorganizowaną przez Panią Beatę Kielak. Całością przedsięwzięcia kierował Samorząd Uczniowski z opiekunem Marcinem Gomółką. Zbiórka trwała w dniach 17-20 września. Do szkoły przyniesiono m.in. wodę, pieczywo, środki czystości, koce, konserwy, słoiczki dla dzieci czy suchą karmę dla zwierząt. Wszystkie te dobra przekazano w piątek 20 września Pani Beacie. Następnie dotarły one do poszkodowanych w Głuchołazach.

    Jako szkoła jesteśmy dumni z faktu, że mogliśmy uczestniczyć w tej akcji i wesprzeć potrzebujących. Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich Darczyńców. Bez Waszego zaangażowania jakakolwiek pomoc nie byłaby możliwa.

    Jeszcze raz dziękujemy!!!

  • Przeżyć wszystko jeszcze raz, ocalić ginący czas

    Takie właśnie hasło przyświecało obchodom 80-lecia Jubileuszu Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Józefa Dwernickiego – kolebki Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. Wspomniane obchody i szósty Zjazd Absolwentów miały miejsce w sobotę 21 września.

    Preludium do obchodów stanowiło zapalenie zniczy na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. W tym celu sobotnim rankiem na cmentarz parafialny udała się delegacja uczniów, nauczycieli i absolwentów na czele z wuefistą Piotrem Banym.

    Pierwsi goście pojawili się w naszej szkole już około godziny 10.00, gdzie mogli dokonać rejestracji oraz otrzymać pamiątkowe wydawnictwo i inne gadżety. Punktualnie w samo południe na hali sportowej odprawiono okolicznościową Mszę Świętą, a homilię wygłosił ks. dr Jacek Rosa. Po Eucharystii kilka utworów zagrała Stoczkowska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, pod batutą Dariusza Kaczmarskiego. Był też czas na wspólną fotografię wszystkich przybyłych z drona. Warto dodać, że na odwrocie tego zdjęcia umieszczono świadectwo Uczestnika zjazdu. Wszyscy wypadli znakomicie, a potwierdzeniem tego były cenzurki z czerwonym paskiem…

    Punktualnie o godzinie 14 rozpoczęła się część oficjalna. Honory Gospodarza pełniła dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, witając zaproszonych Gości w osobach posła na Sejm RP Sławomira Skwarka, radnego sejmiku województwa lubelskiego – reprezentującego marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego - Ryszarda Szczygła, dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej – reprezentującą lubelskiego kuratorium oświaty Tomasza Szabłowskiego - Monikę Michalczuk, starostę łukowskiego Dariusza Szustka – który objął Jubileusz Patronatem Honorowym, wiceprzewodniczącego rady powiatu łukowskiego Andrzeja Wisińskiego, rektora Uniwersytetu w Siedlcach prof. dr hab. Mirosława Minkinę, proboszcza parafii p.w. WNMP w Stoczku Łukowskim ks. Sławomira Suleja, radnych powiatu łukowskiego, władze miasta i gminy Stoczek Łukowski w osobach burmistrza Marcina Sentkiewicza i wójta Marka Czuba wraz z radnymi, Wybitnych Absolwentów LO w Stoczku Łukowskim, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, przedstawicieli policji, prezesów lokalnych stowarzyszeń, klubów i fundacji. W sposób szczególny Pani Dyrektor powitała przybyłych na uroczystość absolwentów.

    Po powitaniach minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli, absolwentów i pracowników szkoły. – Każdy jubileusz skłania do refleksji i pochylenia się nad dorobkiem przeszłych pokoleń. A ten jest duży, gdyż nasza szkoła wykształciła wielu wybitnych ludzi, którzy osiągnęli później znaczący dorobek na niwie naukowej, kulturalnej czy społecznej – usłyszeliśmy w wystąpieniu Pani Dyrektor. Następnie została zaprezentowana krótka historia szkoły, a także wręczono tytuł Wybitnego Absolwenta, którym został dr nauk medycznych Grzegorz Charliński. Jednocześnie nominację otrzymał dr hab. Bogdan Rosa. Jej wręczenie będzie miało miejsce najprawdopodobniej podczas obchodów Dnia Patrona w lutym 2025 r. Przypomnijmy, że tytuł wybitnego Absolwenta jest przyznawany od 2018 r. Gdy z głośników popłynęła melodia walca emerytowanym nauczycielom wręczono róże, Przyjaciołom Szkoły natomiast pamiątkowe statuetki. Część oficjalna zakończyła się przemówieniami gości oraz tzw. tańcem ze skrzydłami w wykonaniu naszych Uczennic (ogromne brawa dla Pani Elizy Pliszki za perfekcyjne przygotowanie do występu).

    Część artystyczną poprowadzili absolwenci: Iwona Gastołek i Rafał Dynek. Miała ona formę bardzo ciekawej retrospekcji historycznej, podczas której prowadzący rozmawiali na temat najważniejszych wydarzeń w Polsce i na świecie, nawiązując zarazem do historii powstawania Zespołu Szkół. Poszczególne przedziały czasowe (lata 50., 60 itd.) przeplatano piosenkami w wykonaniu absolwentów. Usłyszeliśmy tak znane utwory jak: I tak się trudno rozstać, Mój pierwszy bal, Radość najpiękniejszych lat, Cest la vie, Teksański czy Pokolenie, w wykonaniu: Iwony Gastołek, Pauliny Plak, Klaudii Łukasiewicz, Artura Piskorza, Magdy Plak i Piotra Rosy. Potem mieliśmy okazję obejrzeć występ stand-upera Kamila Kozieła. Show bardzo spodobało się publiczności, a błyskotliwe, podszyte szczyptą ironii wypowiedzi Kamila co chwilę wywoływały salwy śmiechy na widowni.

    Na koniec miało miejsce pamiątkowe zdjęcie Komitetu Organizacyjnego, zwiedzanie szkoły, spotkania przy kawie i obiad. No, a punktualnie o godz. 20.00 rozpoczął się tradycyjny bal absolwentów, z obowiązkowym polonezem M. K. Ogińskiego.

    Jubileusz 80-lecia LO i szósty Zjazd Absolwentów to już historia. Przez te 80 lat mury szkoły opuściło około 12 tys. osób, z czego prawie połowa to licealiści. To ogromny powód do dumy. Do inspiracji dla przyszłych pokoleń. W tym miejscu składamy gorące podziękowania na ręce tych, którzy przyczynili się do organizacji Jubileuszu. Warto tutaj wspomnieć o Komitecie Organizacyjnym w składzie: Agnieszka Bany jako przewodnicząca, Ewa Mokicka – dyrektor Zespołu Szkół, Anna Kania i Anna Czub – zastępczynie, Antoni Sitkiewicz, Mirosław Buczek, Eliza Pliszka, Magdalena Rosa, Justyna Szutkiewicz, Alicja Rojek, Alina Pięta oraz Iwona Gastołek. Ogromne słowa uznania należą się także pomysłodawczyniom przepięknej dekoracji – Annie Kani i Alinie Pięcie, jak również całemu Gronu Pedagogicznemu Zespołu Szkół, które bardzo aktywnie włączyło się we wszystkie działania związane z przebiegiem Jubileuszu. Dziękujemy również Radzie Rodziców, a w szczególności Wiceprzewodniczącej RR - pani Anecie Gaj, Przyjaciołom Szkoły, Uczniom i Sponsorom naszego Wydarzenia. Do zobaczenia na kolejnych obchodach.

     

    Podajemy linki do innych stron, na których zamieszczono relacje i zdjęcia z naszego Jubileuszu.

    https://powiatlukowski.pl/uroczystosc-jubileuszowa-80.../

    https://lukow.tv/artykul/80-lat-zespolu-szkol-n1291026

    https://podlasie24.pl/.../80-lat-szkoly-w-stoczku...

     

     

  • Pamiętamy o Katyniu

    We wtorek 17 września młodzież Zespołu Szkół z opiekunami – Barbarą Bogusz-Milewską, Piotrem Rosą i Marcinem Gomółką uczestniczyła w obchodach 85 rocznicy sowieckiej agresji na Polskę. Tradycyjnie już uroczystość odbyła się na cmentarzu św. Rocha w Łukowie, a zorganizowało ją Towarzystwo Regionalne im. Jana Stanisława Majewskiego. – Spotykamy się, aby upamiętnić zdradziecki atak Sowietów na nasz kraj, jak również stojący na tym cmentarzu Krzyż Katyński, który postawiliśmy tutaj 27 lat temu, w 1997 r. To hołd dla wszystkich Polaków zamordowanych w Katyniu – powiedział prezes ŁTR im. J. S. Majewskiego Zbigniew Pasik. Pan Prezes powitał następnie zaproszonych gości – parlamentarzystów RP, radnych Miasta Łuków i Powiatu Łukowskiego, przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe szkół z terenu miasta i powiatu łukowskiego oraz mieszkańców Łukowa.

    W dalszej części uroczystości głos zabrał senator RP Stanisław Gogacz, przedstawiając okoliczności sowieckiego ataku oraz rys historyczny zbrodni katyńskiej. – Zaatakowano nas w sposób zdradziecki, łamiąc wszelkie podpisane wcześniej traktaty. Pamięć o tych wydarzeniach nie może zaginąć w mroku dziejów, nie może zostać zapomniana. Należy ją pielęgnować, kultywować – usłyszeliśmy w wystąpieniu.

    Okolicznościową Mszę Świętą odprawił proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kanonik Andrzej Kieliszek. Po zakończonej Eucharystii miało miejsce przemówienia posła na Sejm RP Sławomira Skwarka. Była również recytacja wiersza o tematyce katyńskiej Z. Pasika w wykonaniu Alicji Wiśniewskiej, a także występ wirtuoza harmonijki ustnej Andrzeja Wojtusia. Na koniec pod Krzyżem Katyńskim złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.

    Tego typu spotkania to z jednej strony historyczna retrospekcja, z drugiej zaś krytyczna refleksja na temat 17 września i Katynia. Obyśmy nigdy po raz kolejny nie doświadczyli tych tragicznych momentów naszej historii.

  • Zbiórka darów dla powodzian

    Zachęcamy do zbierania darów dla powodzian!!!

    Zbiórkę organizuje Samorząd Uczniowski naszej szkoły.

    Zapraszamy do włączenia się całej społeczności szkolnej.

    Pomóżmy tym Ludziom, bo oni naprawdę potrzebują naszego wsparcia.

  • "Przeżyć wszystko jeszcze raz, ocalić ginący czas"

    Drodzy Absolwenci, Nauczyciele, Przyjaciele Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim!

     

    W tym roku świętujemy 80-lecie powstania LO im. gen. Józefa Dwernickiego w Stoczku Łukowskim – kolebki Zespołu Szkół.

    W związku z tym z radością zawiadamiamy, że dnia 21 września 2024r. po raz szósty odbędzie się Zjazd Absolwentów naszego Zespołu Szkół.

     

    Program obchodów 80-lecia Szkoły:

    Część I

    8:00 – 10:00 – złożenie kwiatów na grobach nauczycieli

    od godz. 10:00 – rejestracja uczestników

    12:00 – Msza Święta w hali sportowej Zespołu Szkół

    13:45 – pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem szkoły

    14:00 – część oficjalna w hali sportowej

    16:00 – obiad, zwiedzanie szkoły, słodki poczęstunek, spotkania koleżeńskie

     

    Część II

    20:00 – bal absolwentów w hali sportowej

     

    Warunki uczestnictwa:

    W spotkaniu absolwentów mogą wziąć udział wszyscy absolwenci szkoły – LO, LZ, Technikum, ZSZ, ZSMR (mogą uczestniczyć również osoby towarzyszące absolwentom). Koszt uczestnictwa w części pierwszej uroczystości – oficjalnej – 100,00 zł (w ramach opłaty uczestnik otrzymuje okolicznościowe wydawnictwo, upominek, a po uroczystości zaproszony jest na obiad i słodki poczęstunek).

     

    Koszt balu – 250,00 zł.

     

    Całkowity koszt udziału w zjeździe absolwentów (uroczysta gala + bal) wynosi 350,00 zł.

    Warunkiem uczestnictwa jest wpłata dokonana do 12 września 2024 r.

    na numer rachunku bankowego: 44 9206 0009 6800 1166 2000 0020

     

    W tytule płatności należy podać: imię, nazwisko rodowe, rok ukończenia szkoły. Wpłat można również dokonywać gotówką w sekretariacie szkoły.

     

    Część oficjalna i bal odbędą się w hali sportowej Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, Pl. St. Wielgoska 5.

    Serdecznie zapraszamy!

  • Czytamy Kordiana - Narodowe Czytanie

    Tradycyjnie już społeczność Zespołu Szkół w osobach dyrektor Ewy Mokickiej, nauczycieli i uczniów aktywnie uczestniczyła w Narodowym Czytaniu. Jest to cykliczne, organizowane od 2012 r. wydarzenie, pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, którego głównym celem jest popularyzacja polskiej literatury narodowej. W tym roku czytano „Kordiana” Juliusza Słowackiego – dzieło będące z jednej strony rozrachunkiem z przegranym powstaniem listopadowym, z drugiej pokazujące rolę i znaczenie patriotyzmu w życiu Polaków.

    Tegoroczne Narodowe Czytanie w Stoczku Łukowskim wzorem lat ubiegłych odbyło się na skwerze miejskim, ale miało nieco inny charakter niż choćby rok wcześniej. W role bohaterów II aktu „Kordiana” wcielili się bowiem wyłącznie uczniowie Zespołu Szkół oraz Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim. Była również interesująca scenografia oraz rekwizyty, mający ułatwić interpretację prezentowanych treści.

    Uczestników wydarzenia – władze Miasta Stoczek Łukowski, dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i mieszkańców powitała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Izabela Śledź. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał burmistrz Stoczka Łukowskiego Marcin Sentkiewicz. Krótką prelekcję wygłosił też nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka, który przedstawił okoliczności powstania „Kordiana” oraz historyczne uwarunkowania wątków wyeksponowanych w akcie II. No i wreszcie wisienka na torcie, czyli czytanie fragmentów dzieła. Partie Kordiana i Wioletty zaprezentowali uczniowie klasy IV technikum Zespołu Szkół Kacper i Julia. Był to znakomity występ, w którym zagrało dosłownie wszystko (dykcja, mimika, mowa ciała). Występujący – także młodzież z Zespołu Oświatowego otrzymali gromkie brawa od zebranej publiczności. Na koniec wszyscy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

    Kolejna edycja Narodowego Czytania w Stoczku Łukowskim za nami. Ogromnie słowa uznania dla Organizatorów – Burmistrza i Rady Miasta Stoczek Łukowski, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Świętochowskiego, Zespołu Oświatowego i Zespołu Szkół za wzorową realizację całego przedsięwzięcia. Tak trzymać i widzimy się za rok!!!

    PS. Trzy pierwsze zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości Dyrekcji MOK w Stoczku Łukowskim. Serdecznie dziękujemy.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

    Punktualnie o godz. 10.00 zabrzmiał w naszej szkole pierwszy, powakacyjny dzwonek. Społeczność szkolna – uczniowie, Grono Pedagogiczne - z nowym księdzem - katechetą Mariuszem Baranem (serdecznie witamy) i przedstawiciele Rady Rodziców spotkali się na hali sportowej. Zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, kierując również ciepłe słowa do zaproszonego gościa – Przyjaciela i Absolwenta szkoły, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Łukowskiego Andrzeja Wisińskiego. – Wakacje przechodzą do historii. Rozpoczyna się rok szkolny. To czas wytężonej pracy, ale i odkrywania własnych pasji. Chcemy Wam w tym pomóc. Zainspirować. Szczególnie serdecznie witam uczniów klas pierwszych – usłyszeliśmy w wystąpieniu Pani Dyrektor. Potem głos zabrał wiceprzewodniczący A. Wisinski. – Ta szkoła zawsze będzie w moim sercu. Cieszę się, że po raz kolejny mogę tutaj być. Uczniom życzę powodzenia, wytrwałości, samozaparcia – zaznaczył.

    W dalszej części uroczystości miała miejsce krótka retrospekcja historyczna, związana z 85-leciem wybuchu II wojny światowej oraz 80 rocznicą upadku Starego Miasta, podczas powstania warszawskiego. Nauczyciel historii dr Marcin Gomółka przedstawił genezę największego w dziejach ludzkości konfliktu zbrojnego, omówił także okoliczności towarzyszące wycofaniu się oddziałów powstańczych ze Starówki i przeprawie kanałami do Śródmieścia. Nie zabrakło krótkiej części artystycznej w wykonaniu naszych uczniów. Magda zaśpiewała znaną powstańczą piosenkę „Pałacyk Michla”, zaś Wiktoria zaprezentowała refleksyjny utwór Władysława Broniewskiego „Żołnierz polski”.

    Na koniec kadetom z grupy mundurowej, realizującej innowację wojskowo-ratowniczą wręczono awanse na wyższe stopnie kadeckie. Potem uczniowie udali się do klas wraz z wychowawcami.

    Drodzy Uczniowie w pierwszym dniu nowego roku szkolnego życzymy Wam dużo radości, optymizmu, motywacji wewnętrznej i samych SUKCESÓW przed duże S!!!

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

    Drodzy Uczniowie i Rodzice!

    Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim odbędzie się

    2 września o godzinie 10.00 w hali sportowej szkoły.

    Uroczystość poprzedzi msza święta o godzinie 9.00 w Kościele Parafialnym pw. WNMP w Stoczku Łukowskim.

    Po uroczystości młodzież uda się na spotkanie z wychowawcami.

     

    Ewa Mokicka

    Dyrektor Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim

  • O Miłoszu wiedzą wszystko

    Świetnie zaprezentowały się Uczennice Zespołu Szkół – Ania i Kinga – II LO w konkursie literackim zatytułowanym „Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik i noblista”. Otóż dziewczęta znalazły się wśród osób nagrodzonych, a konkurs miał charakter powiatowy. Jego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Uczestnicy wypełniali ankietę konkursową, dotyczącą najważniejszych faktów z biografii Cz. Miłosza, udzielali też odpowiedzi na jedno pytanie opisowe.

    Konkurs ogłoszono wychodząc naprzeciw decyzji Senatu RP, zgodnie z którą 2024 r. został uznany Rokiem Czesława Miłosza. Naszym Uczennicom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów. Opiekunem Ani i Kingi był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

  • Upamiętniliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto NMP Królowej Polski

    Obchody w Stoczku Łukowskim rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem pocztów sztandarowych (instytucje, szkoły, stowarzyszenia, zakłady pracy) spod budynku Urzędu Miasta i Gminy do miejscowego kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP. W kościele, przed uroczystą Mszą Świętą uczniowie Zespołu Szkół zaprezentowali wzorem lat ubiegłych montaż słowno-muzyczny poświęcony znaczeniu Konstytucji 3 Maja oraz roli kultu maryjnego zarówno dawniej, jak i dziś. Wspomniany montaż powtórzono również w szkole, a młodzież przygotowała do występu nauczycielka Alicja Rojek. W trakcie wspomnianej akademii usłyszeliśmy zatem popularne pieśni maryjne (m.in. „Czarna Madonna”), jak i utwory wyraźnie nawiązujące w swej symbolice do wydarzeń z maja 1791 r. („Witaj majowa jutrzenko”). Nie zabrakło bardzo ciekawych wierszy – „Polonez Trzeciego Maja” w wykonaniu Kingi Dziurdziak i „Cała stolica” – kolejny znakomity występ recytatorski Jakuba Mateńki i Julii Rosy. No i wreszcie partie narracyjne – tutaj duże brawa dla Mileny Rombel i Oliwii Kachniarz, które doskonale wpasowały się w klimat uroczystości, właściwie spajając prezentowane treści poetyckie z muzycznymi.

    Po zakończonej Eucharystii wszyscy przemaszerowali pod pomnik bohatera powstania listopadowego gen. Józefa Dwernickiego, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów. W imieniu placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Stoczek Łukowski wieniec złożyli dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka i nauczyciele Anna Czub oraz Mariusz Jończyk. Na koniec prelekcję historyczną dotyczącą genezy, najważniejszych postanowień oraz skutków Konstytucji 3 Maja wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku Łukowskim pod batutą mjr. Dariusza Kaczmarskiego.

    Cieszmy się, że dziś możemy obchodzić święta narodowe i kultywować rocznice patriotyczne. To ogromne dobrodziejstwo, z którego trzeba korzystać i czerpać inspiracje. Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

    Zdjęcia - z archiwum Miejskiego Ośrodka Kultury w Stoczku Łukowskim

  • Zajęcia grupy mundurowej

    Przed nie lada wyzwaniem stanęli uczniowie z naszej grupy mundurowej, realizujący innowację wojskowo-ratowniczą. Otóż pod czujnym okiem instruktorów z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej przygotowywali schrony bojowe. Warto dodać, że tego typu obiekty budowali po raz pierwszy.

    Okop należało wykonać posługując się łopatką, w pozycji leżącej i w ściśle określonym przedziale czasowym, Nasi kadeci poradzili sobie świetnie, mimo deszczowej i chłodnej aury oraz niesprzyjającego, lesistego i poprzecinanego korzeniami terenu. No, ale taką właśnie topografię wybrali instruktorzy i w tego rodzaju warunkach trzeba było sobie radzić. Każdy z kadetów wykonał powierzone zadanie meldując o tym szkolącym ich żołnierzom.

  • Zwycięstwo w konkursie sienkiewiczowskim

    Uczennica naszej szkoły Julia Rosa – klasa III technikum zwyciężyła w kategorii szkół średnich, w zorganizowanym już po raz drugi w muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Powiatowym Konkursie Prozy Henryka Sienkiewicza „Malowanie słowem.”

    Recytowano fragmenty nowel naszego noblisty: m.in. „Janka Muzykanta”,” Latarnika”; powieści „W pustyni i w puszczy”, „Pan Wołodyjowski”. Julia pięknie wyrecytowała fragment „ Potopu” Henryka Sienkiewicza, mówiący o rehabilitacji Andrzeja Kmicica w kościele w Upicie, dokonanej przez króla Jana Kazimierza, co wzbudziło uznanie Jury i okazało się przepustką do zwycięstwa. Konkurs odbył się w serdecznej atmosferze, we wspaniałym dworku pisarza, uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością utworów H. Sienkiewicza, znakomitą dykcją i umiejętnością interpretacji dzieła literackiego. Występ laureatów odbędzie się 5 maja, w 178. rocznicę urodzin pisarza.

    Opiekunką naszej uczennicy była nauczycuelka języka polskiego Anna Czub.

  • Wyśpiewała wyróżnienie

    Znakomity sukces odniosła kilka dni temu Uczennica klasy IV technikum Magda Plak. Nasza świetna solistka zdobyła bowiem wyróżnienie podczas odbywającego się w Zamościu wojewódzkiego XV Przeglądu Poezji Śpiewanej Poświęconego Twórczości Marka Grechuty. Magda zaśpiewała dwa utwory „Śpij bajki śnij” oraz „Jeszcze w zielone gramy”, zdobywając uznanie Jury, co zaowocowało wyróżnieniem. Stawka była szalenie mocna, a poziom konkursu skierowanego do młodzieży województwa lubelskiego - wychowanków burs i internatów, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy sukces naszej Uczennicy. Gościem specjalnym przeglądu był zespół VOX.

    Magda serdecznie Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    FILM

    FILM 1

     

  • Pamiętamy o Dniu Ziemi

    Kilka dni temu przypadał Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie postaw proekologicznych.

    W Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem sprzątania przyszkolnego terenu. Akcja miała miejsce na czwartej godzinie lekcyjnej i uczestniczyło w niej łącznie 9 klas. Pogoda nie była najlepsza, ale drobny deszcz nie zniechęcił naszych uczniów. Ostatecznie udało się zebrać kilka worków śmieci.

    Koordynatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki Barbara Bogusz-Milewska i Aneta Szymanik.

    Tego rodzaju działania integrują uczniów wokół problematyki ekologicznej, pokazują również, że ochrona przyrody i polityka zrównoważonego rozwoju są bardzo ważne w kontekście interakcji na linii człowiek – środowisko naturalne.

  • Vivat Maj, Trzeci Maj

    Już po raz siódmy Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. W. S. Reymonta zorganizowały Pieszy Rajd Trzeciomajowy Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Łukowskiego, mający upamiętniać przesłanie Konstytucji 3 Maja oraz lokalnych bohaterów. W rajdzie uczestniczyło 19 uczniów Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, z nauczycielami Marcinem Gomółką i Ewą Zarzycką.

    Wyruszyliśmy punktualnie o godz. 9.00, z parkingu leśnego w Klimkach. Trasa liczyła około 12 kilometrów i kończyła się w Żdżarach, przy Wiacie Edukacyjnej „Ostoja”. Zanim tam jednak dotarliśmy zatrzymaliśmy się przy pomniku ks. Stanisława Brzóski, gdzie prelekcję historyczną wygłosił nauczyciel historii z LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie Michał Mojski, który mówił o dokonaniach bohaterskiego kapłana w trakcie powstania styczniowego i śmierci w publicznej egzekucji w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r. Pod drugim z pomników – poświęconemu Żołnierzom AK usłyszeliśmy o obozie partyzanckim w Jacie podczas II wojny światowej. Zagadnienia te przybliżył młodzieży nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 3 Artur Rokicki. Była również krótka prelekcja dotycząca walorów turystyczno-krajobrazowych Jaty, wygłoszona przez nauczyciela geografii w tejże szkole Michała Świdra.

    Około godz. 12.00, nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni doszliśmy do punktu docelowego naszego rajdu. Tam przy ognisku, pokrzepieni gorącymi kiełbaskami zaśpiewaliśmy „Witaj Majowa Jutrzenko”, a prelekcję historyczną dotyczącą genezy, postanowień i skutków Konstytucji 3 Maja wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim dr M. Gomółka. Ciekawym punktem programu była rywalizacja szkół w przeciąganiu liny. Zwycięstwo odniosła reprezentacja Zespołu Szkół nr 3, pokonując w finale drużynę IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie. Każda ze szkół otrzymała okolicznościowy dyplom z rąk sekretarza powiatu łukowskiego Jerzego Siwca oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Anny Pietrzak. Dla przypomnienia warto dodać, że uczennica naszej szkoły Wiktoria Pułym zdobyła drugie miejsce w konkursie fotograficznym „Pomniki Powiatu Łukowskiego”, który rozstrzygnięto podczas rajdu, o czym informowaliśmy w oddzielnym materiale.

    Rajd zakończył się około godz. 13.30, niewątpliwie spełniając swe historyczno-edukacyjne przesłanie, z mocnymi akcentami na turystykę pieszą, geografię regionu i integrację uczniów. Nasi uczniowie bardzo zadowoleni wrócili do Stoczka. Do zobaczenia na trasie w przyszłym roku.

  • Radość przez łzy

    Taki właśnie charakter miało pożegnanie klasy V technikum. Jeszcze do wczoraj byli oni naszymi uczniami, dziś są już Absolwentami Zespołu Szkół. Dlaczego radość przez łzy? Bo widzieliśmy autentyczne zadowolenie i dumę z powodu ukończenia szkoły, ale gdzieś tam w kącikach oczu czaił się żal, że to już jest koniec. Jak w popularnym hicie Kuby Sienkiewicza z zespołu Elektryczne Gitary… Ale czy to na pewno koniec? Może początek czegoś nowego? Może szybki skok w dorosłe życie? Zobaczymy jak będzie… Życie pisze przecież różne scenariusze.

    Zaczęło się punktualnie o godzinie 13.00 od wprowadzenia sztandaru Zespołu Szkół i odśpiewania Hymnu. Potem uczniowie kończący szkołę przekazali sztandar swoim młodszym kolegom z klasy IV technikum i złożyli ślubowanie. Następnie dyr. Szkoły Ewa Mokicka oraz Wychowawczyni Joanna Tratkiewicz wręczyły świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe wraz z podziękowaniami za całokształt pracy w ciągu tych pięciu lat edukacji, a także świadectwa ukończenia szkoły. Przypomnijmy, że świadectwa z tzw. czerwonym paskiem otrzymali Ewelina Oszkiel, Dominik Wołoszka i Klaudia Bogusz. Nagrodami książkowymi uhonorowano natomiast Sylwię Barej, Sylwię Drosio, Huberta Goławskiego, Annę Gotlib, Aleksandrę Pieniak i Nikodema Wardala. Nie zabrakło skierowanych do Rodziców listów gratulacyjnych, podziękowań dla tych Rodziców, którzy obdarzyli nas zaufaniem kształcąc w Zespole Szkół wszystkie swoje dzieci, jak również wyrazów uznania za pracę w Samorządzie Uczniowskim.

    Słowo do Absolwentów skierowała dyr. Zespołu Szkół Ewa Mokicka. – Dzisiejszy dzień jest szczególny dla Was i dla naszej szkolnej społeczności. Kończycie szkołę, przekraczacie pewną barierę, wchodzicie w dorosłe życie. Zatem nie zobaczymy się już na szkolnych korytarzach. Ale.. zawsze będziecie w naszych sercach. Macie duże pokłady wiedzy. Korzystajcie z niej. Stawiajcie sobie wysokie wymagania i nie przejmujcie się niepowodzeniami. One się zdarzają. Ale trzeba iść naprzód. Z podniesioną głową. Pamiętajcie też o szkolnych przyjaźniach. Pięć lat to mnóstwo czasu. Wspólnie przeżyliśmy tutaj piękne chwile – usłyszeliśmy w wystąpieniu.

    W imieniu uczniów głos zabrał natomiast Dominik Wołoszka, dziękując za te piękne - jak sam podkreślił lata Dyrekcji, Wychowawczyni i Nauczycielom.

    W dalszej części uroczystości Wychowawczyni J. Tratkiewicz zaprosiła wszystkich na film, który pokazywał w pigułce te pięć lat spędzonych w Zespole Szkół. Film przepiękny, wzruszający, zapadający w pamięć, ale i wywołujący na twarzach uśmiech, radość, zadowolenie.

    Swoich starszych kolegów wspaniałą, refleksyjną częścią artystyczną pożegnali uczniowie klasy IV technikum, perfekcyjnie przygotowani do występu przez nauczycielkę języka polskiego Annę Czub. Były wiersze, piosenki, sentencje i aforyzmy. Były także najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w dalszym, już pozaszkolnym życiu. No i łzy wzruszenia. Dużo łez. Ale to chyba dobrze…

    Niejako na osłodę na halę sportową wjechał efektowny ( i co tu ukrywać przepyszny tort – o czym mieliśmy okazję przekonać się później), a z głośników popłynęły słowa hitu Queen „We Are the Champions”. Potem kilka pamiątkowych zdjęć i to był już naprawdę koniec…

    Kochani Absolwenci żegnamy Was z ogromnym rozrzewnieniem. Będziemy pamiętać, wspominać, tęsknić, myśleć. Będziemy się zastanawiać co u Was słychać. Przez te pięć lat mocno angażowaliście się w życie naszej szkolnej społeczności. Konkursy, olimpiady, Erasmus. Nigdy nie odmawialiście pomocy. Nie odwracaliście się plecami. Dlatego ogromnie będzie Was brakować.

    Powodzenia!!! Zawsze pozostaniecie w naszych sercach!!!

    FILM NA ZAKOŃCZENIE

  • Drugie miejsce w konkursie fotograficznym

    Drugie miejsce w konkursie fotograficznym!!!!

    Duży sukces odniosła uczennica klasy I technikum Wiktoria Pułym, zdobywając II miejsce w konkursie powiatowym Pomniki Powiatu Łukowskiego. Jego Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. W. S. Reymonta. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu i przesłaniu na adres mailowy Organizatora trzech zdjęć, przedstawiających pomniki znajdujące się na terenie powiatu łukowskiego.

    Wiktoria sfotografowała pomnik gen. J. Dwernickiego, pomnik bitwy pod Stoczkiem Łukowskim oraz obelisk upamiętniający podpułkownika Wacława Rejmaka „Ostoję”. Zdjęcia oceniono bardzo wysoko, przyznając naszej uczennicy II miejsce. Nagrodę i pamiątkowy dyplom Wiktoria odebrała z rąk sekretarza powiatu łukowskiego Jerzego Siwca oraz dyr. Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie Anny Pietrzak wczoraj, podczas VII Rajdu Trzeciomajowego szkół ponadpodstawowych powiatu łukowskiego. Wręczenie nastąpiło na pikniku historycznym w Wiacie Edukacyjnej „Ostoja” w Żdżarach.

    Opiekunem Wiktorii był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

  • Dzień Otwarty w naszej szkole

    Dzień Otwarty w Zespole Szkół

    Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się w naszej szkole Dzień Otwarty. Gościliśmy Ósmoklasistów z Borowia, Iwowego, Kisielska, Lisikierza, Seroczyna, Starej Prawdy, Starej Róży, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego i Zagoździa wraz z Dyrektorami i Wychowawcami. Wszystkich zebranych powitała dyr. E. Mokicka. – Cieszymy się z Waszego przybycia. Życzymy dobrej zabawy i pozytywnych wrażeń przy poznawaniu naszej szkoły – podkreśliła w swym krótkim wystąpieniu.

    Następnie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Magda Plak, przedstawiając porządek uroczystości. No i zaczęło się. Najpierw obserwowaliśmy pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonanej przez grupę mundurową, pod kierunkiem instruktora Łukasza Sałasińskiego. Potem była znakomita scenka prawnicza, a więc symulacja rozprawy sądowej, w której oskarżoną była osoba wprowadzająca do obrotu handlowego dopalacze. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie świetnie odnaleźli się w rolach prokuratora, adwokata czy świadków, fantastycznie przygotowani przez adwokat Paulinę Warząchowską. Pokaz i scenka zawierały elementy profilaktyki uzależnień, edukacji prawnej i prozdrowotnej, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

    Po zakończonych pokazach nasza solistka Magda zaśpiewała utwór "Jeszcze w zielone gramy", piosenkę w sumie bardzo optymistyczną, będącą inspiracją do czynu i działania mimo przeciwności losu, idealnie pasującą do dzisiejszej uroczystości.

    Na Dniu Otwartym nie mogło zabraknąć toru przeszkód. Uczestniczyły w nim dwuosobowe drużyny z poszczególnych szkół. Każdy ze startujących wykonywał przewroty w przód, rzucał piłką do kosza, strzelał do pustej bramki, toczył piłkę, pokonywał płotki i slalom. O zwycięstwie decydowała suma czasów osiągniętych przez dwóch zawodników. Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Oświatowego ze Stoczka Łukowskiego, wyprzedzając rówieśników ze Starej Róży i Kisielska. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz gratulacje od Pani Dyrektor.

    Końcową część Dnia Otwartego poświęcono na zwiedzanie pracowni przedmiotowych oraz warsztatów szkolnych. W niektórych pracowniach Ósmoklasiści rozwiązywali przygotowane przez nauczycieli quizy, odgadując m.in. cytaty z lektur szkolnych, stolice państw czy biorąc udział w zabawie logistycznej. Można było również obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu uczniów z grupy mundurowej.

    Prawdziwą atrakcją Dnia Otwartego była fotobudka, gdzie przez ponad trzy godziny panował niesamowity tłok. No, ale wszyscy zrobili sobie wspaniałe zdjęcia i z pewnością będą mieli co wspominać. Dzień Otwarty podsumowała na hali sportowej dyrektor E. Mokicka, jeszcze raz dziękując wszystkim za przybycie i wręczając dyplomy dla każdej ze szkół.

    Kolejny Dzień Otwarty za rok. Tegoroczny był przedsięwzięciem bardzo udanym, a Zespół Szkół odwiedziło łącznie ponad 100 uczniów klas ósmych z 10 szkół z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, a także gmin ościennych.

    Miejmy nadzieję że od września dołączą oni do naszej szkolnej rodziny, czego im i sobie życzymy!!!

strona: