Nawigacja

  • Zjazd Absolwentów

  • Dzień Kolorowej Skarpetki

  • Goście z Dęblina

    12 marca 2024 naszą szkołę odwiedzili płk rez. dr Andrzej Marciniuk oraz dr hab. Janusz Ślusarski z Lotniczej Akademii Wojskowej w Lublinie. Wizyta była wypadkową współpracy Zespołu Szkół z wspomnianą uczelnią, która trwa już od kilku lat.

    Goście spotkali się z młodzieżą z klasy V technikum oraz II LO wygłaszając prelekcję motywacyjną oraz udzielając praktycznych wskazówek w jaki sposób prowadzić ścieżkę własnej kariery zawodowej, Prelegenci podkreślili, że w dobie cyfryzacji i informatyzacji społeczeństwa bardzo istotne jest posiadanie rozległej i wszechstronnej wiedzy. Właśnie dlatego należy kształtować motywację wewnętrzną, stawiać sobie ambitne cele i wyzwania. Nasi goście zwrócili uwagę na konieczność kształtowania kompetencji językowych i sportowych oraz edukację matematyczną.

    W trakcie prelekcji została zaprezentowana krótka historia oraz oferta edukacyjna LAW, zawierająca zarówno kierunki wojskowe, jak i cywilne. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, sympatycznej atmosferze i cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży.

    Prelegentom bardzo dziękujemy za odwiedzimy w Zespole Szkół i bardzo serdecznie pozdrawiamy.

  • Mistrzowie mechanicy

    Bardzo dobrze spisali się nasi uczniowie w półfinałach XII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników. Kuba Mateńko i Maciek Świeczak uzyskali wynik 80% w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych, zaś Piotr Bogusz i Sebastian Jagiełło 70% w innej z kategorii – Młody Mechanik. Uczestnicy rozwiązywali przygotowany przez Organizatorów trudny, 30-munutowy test jednokrotnego wyboru. Jak widać nasi mechanicy świetnie poradzili się z konkursowymi pytaniami. Czy osiągnięte wyniki okażą się przepustką do występów w finale? Miejmy nadzieję, że tak. Warto jednak dodać, że nawet brak awansu do finału nie przekreśli faktu, że podopieczni nauczyciela przedmiotów zawodowych mechanicznych Krzysztofa Szutkiewicza zaprezentowali się naprawdę znakomicie.

    Wszystkim zatem serdecznie gratulujemy.

  • Konkurs Czytelniczy "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło”

    8 marca w naszej szkole odbył się etap szkolny XLIII Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego "Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło". W konkursie, do którego od wielu lat przygotowują uczniów p. Anna Kania i p. Anna Czub, uczestniczyły uczennice klasy IILO: Milena Rombel, Anna Maria Brodzik, Kinga Dziurdziak. Uczennice odpowiadały na 30 pytań dotyczących biografii pisarza oraz znajomości dwóch powieści: „Staropolska miłość” oraz „Historia Sawki”. Poziom wiedzy uczestniczek był bardzo wysoki, konieczne były aż dwie dogrywki. Ostatecznie do Romanowa, gdzie w muzeum pisarza odbywa się finał konkursu, pojadą w ramach nagrody wszystkie uczennice, natomiast naszą szkołę reprezentować będą: Kinga Dziurdziak i Anna Maria Brodzik. Zmierzą się one z uczniami szkół ponadpodstawowych województwa lubelskiego.

    Finał jak co roku 19 marca, w dzień imienin pisarza. Gratulacje dla wszystkich uczennic uczestniczących w I etapie konkursu

  • Dzień Kobiet i Mężczyzn

    W ostatni piątek uroczyście obchodzono w naszej szkole Dzień Kobiet, jak również przypadający 10 marca Międzynarodowy Dzień Mężczyzn. Z tej okazji Samorząd Uczniowski poza okolicznościowymi życzeniami przygotował dla nauczycieli przepyszny tort. Samorząd miał też asa w rękawie w postaci miłej niespodzianki dla wszystkich uczniów, wręczając dziewczętom bransoletki, zaś chłopcom mini śrubokręty.

    Bardzo miło było w poszczególnych klasach, gdzie chłopcy złożyli swym koleżankom życzenia wszystkiego co najlepsze i wszelkiej pomyślności, obdarowując ich pięknymi żółtymi oraz czerwonymi tulipanami, a także czekoladkami. Dziewczęta rzecz jasna nie pozostały dłużne i tak oto upieczono dwie pieczenie na jednym ogniu.

    Generalnie było bardzo sympatycznie. Wielkie brawa dla Samorządu Uczniowskiego za pomysł i jego realizację. No i specjalne słowa podziękowania należą się Opiekunce Samorządu Renacie Sidor, za wzorowe przeprowadzenie całej operacji. Pod względem logistycznym i nie tylko.

  • Pierwsze miejsce w Siedleckim Konkursie Historycznym

    Znakomity sukces odniosła Ania Brodzik z klasy II LO, zwyciężając w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Siedleckiego Konkursu Historycznego. Dyplom oraz upominki nasza Uczennica odebrała w trakcie uroczystej gali z rąk dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach dr hab. Beaty Walęciuk-Dejneka oraz dyrektora Instytutu Historii UwS dr hab. Dariusza Magiera. Temat tegorocznej edycji konkursu dotyczył postaw Polaków wobec czynu niepodległościowego w okresie zaborów.

    Ania napisała świetny esej, który zyskał uznanie Komisji Konkursowej w osobach przewodniczącego – dr hab. Marcina Kruszyńskiego, opiekuna Koła Naukowego Archiwistów i Historyków UwS dr Artura Goszczyńskiego oraz przedstawiciela koła Krzysztofa Kwietnia. – Tę pracę oceniliśmy najwyżej. Bardzo dobra selekcja i interpretacja faktów historycznych. Orientacja w czasoprzestrzeni historycznej, właściwe podsumowania i wnioski. Pełne odniesienie do tematu – usłyszeliśmy w uzasadnieniu werdyktu.

    W ścisłym finale znalazły się prace 18 uczniów. Nasza Laureatka zdystansowała szkoły z Wyszkowa, Siedlec, Radzynia Podlaskiego, Białej Podlaskiej i Krakowa. To ogromny sukces zarówno Uczennicy, jak i Zespołu Szkół. Wielkie brawa i ogromne gratulacje!!! Opiekunem Ani był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

    Ogólnopolski Siedlecki Konkurs Historyczny jest przedsięwzięciem prestiżowym, cyklicznie organizowanym już od jakiegoś czasu. Tym bardziej musi cieszyć fakt, że w tak mocno obsadzonym konkursie nasza szkoła odnosi sukces drugi rok z rzędu. Przypomnijmy bowiem, że poprzednią edycję wygrała Oliwia Kachniarz (obecnie klasa II LO). Oby tak dalej.

  • Zmagania logistyków

    Karolina, Kinga i Paulina - Uczennice klasy IV technikum reprezentowały naszą szkołę na etapie okręgowym VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej, cyklicznie organizowanej przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Olimpijczycy tradycyjnie już spotkali się w Zespole Szkół nr 3 w Łukowie, pisząc trudny test, zawierający zagadnienia z zakresu gospodarki magazynowej, transportu i spedycji.

    Etap finałowy odbędzie się 12 kwietnia. Czy nasze Dziewczyny mają szanse tam awanasować? Łatwo oczywiscie nie będzie, ale nie jest to zadanie niemożliwe. Niezależnie od awansu sedecznie gratulujemy Karolinie, Kindze i Paulinie dotarcia do etapu okręgowego. Gratulujemy również Opiekunce Uczennic Renacie Sidor.

  • Pamiętamy o Wyklętych

    Tradycyjnie już 1 marca odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, zwanych też Niezłomnymi. Byli oni bojownikami podziemia antykomunistycznego w Polsce, walcząc w latach 1944-1963 z sowietyzacją Polski w ramach tzw. II konspiracji. Przez wiele lat wymazywano ich z kart historii, teraz ten wizerunek Wyklętych znacząco się zmienia i wracają oni na należne im miejsce. Miejsce zarezerwowane dla patriotów i narodowych bohaterów, walczących o wolną, suwerenną Polskę.

    Przed rozpoczęciem akademii rys historyczny, nawiązujący do etosu Żołnierzy Wyklętych przedstawił nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka, który zaprezentował sylwetki najbardziej znanych Wyklętych, ich program, formy działania, jak również metody bezpieki mające na celu zwalczanie podziemia. Potem mogliśmy się wsłuchać w piękne – bardzo smutne i refleksyjne wiersze, recytowane przez Uczennice klasy II LO – Anię i Oliwkę („Polska Podziemna” S. Balińskiego i „Wilki” Z. Herberta). Była też pieśń „Deszcz jesienny” w wykonaniu Piotrka z klasy II technikum. No a na koniec przepiękny utwór zespołu Contra Mundum „Już dopala się ogień biwaku”.

    Miłym akcentem dzisiejszej uroczystości było uhonorowanie nagrodą książkową ucznia klasy II LO Karola Łukasiewicza, który niedawno reprezentował Zespół Szkół w Ogólnopolskim Biegu „Grzmią pod Stoczkiem armaty”, notując bardzo dobry występ.

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem państwowym, ustanowionym na mocy uchwały Sejmu RP w 2011 r.

    Cześć i chwała bohaterom!!!

  • Wycieczka do Narwi

    Uczniowie naszej szkoły, pod opieką Krzysztofa Szutkiewicza i Mariusza Jończyka wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do zakładów firmy PRONAR - światowego lidera w produkcji maszyn rolniczych, leśnych i komunalnych. W trakcie wycieczki uczniowie poznali zagadnienia związane z hydrauliką siłową, technologię produkcji przyczep rolniczych oraz zakład badań i rozwoju. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się prelekcja kierownika działu kół tarczowych mgr inż. Wojciecha Tomkiela, który opowiadał nie tylko o swojej pracy, ale zachęcał też młodzież do dokonywania właściwych wyborów jeśli chodzi o ścieżkę kariery zawodowej.

    Po obiedzie miało miejsce spotkanie z pracownikiem działu kadr, gdzie mówiono o możliwości zatrudnienia i odbywania praktyk uczniowskich czy studenckich. Przed zwiedzaniem hali wystawowej ciekawą pogadankę wygłosił też pracownik działu logistyki, omawiając realizowane w przedsiębiorstwie procesy magazynowe i transportowe.

    Na koniec obejrzano asortyment wytwarzanych przez firmę wyrobów, wraz z halami montażu maszyn komunalnych.

  • 2. Królewska Śnieżynka 2024

    Kompilacja przejazdów z zawodów, w których brała udział nasza załoga i rajdówka przygotowana w Warsztatach Zespołu Szkół. Podczas ferii zimowych nad rajdówką pracowała także firma RS AUTO Rafał Sałasiński.

    Rafał Sałasiński jest absolwentem naszego technikum i profesjonalnym specjalistą branży motoryzacyjnej.

     

  • Depresja niejedno ma imię

    Takie właśnie wrażenie mozna odnieść, gdy patrzy się na prace wykonane przez nasze uczennice w szkolnym konkursie plastycznym zatytułowanym "Depresja w Twoich oczach". Milena, Kinga, Patrycja i Oliwia przedstawiły kompozycje bardzo ciekawe, nieszablonowe, a co najważniejsze pokazujące jak poważnym schorzeniem jest depresja.

    Dziękujemy za zaangażowanie i bardzo ciekawą interpretację tematu. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

  • Integracja na ASG

    W piątek 23 lutego nasza grupa wojskowa wraz z chętnymi z klasy 1 technikum wyjechała na ASG. Ćwiczyliśmy na poligonie Wola Camp w Woli Wodyńskiej. Pogoda nie sprzyjała, ale poradziliśmy sobie. Broniliśmy swoich portów i zdobywaliśmy nowe. To była udana gra!!! Zmęczeni i cali mokrzy wróciliśmy do szkoły. Nasz opiekun Pan Krzysztof Szutkiewicz zapytał – kto jedzie następnym razem? Jedziemy wszyscy… Dotyczy to zarówno naszej grupy, jak i uczniów nie będących na ten moment jej członkami. To świadczy tylko o tym jak udany był nasz wyjazd. Utrwaliliśmy sobie to co już wiemy i nauczyliśmy się nowych rzeczy.

    Świetna sprawa!!! - tekst autorstwa uczennicy klasy II LO - Fanki mundurówki Gabrysi Dąbrowskiej

  • 23 luty Dzień Walki z Depresją

    Depresja to choroba, której nie powinniśmy się wstydzić! Jest jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy niedoczynność tarczycy. Depresja nie oznacza naszej słabości. Zachorować na nią może osoba w każdym wieku, niezależnie od płci, czy zawodu jaki wykonuje. Depresja odbiera radość życia i jest przyczyną cierpienia psychicznego. Skutki nieleczonej depresji bywają bardzo poważne.

    Objawy depresji :

    * niska samoocena,

    * obniżenie nastroju,

    * brak energii,

    * brak zainteresowania czynnościami zwykle sprawiającymi radość,

    * pesymistyczne widzenie przyszłości,

    * zaburzenia snu

    * zmniejszony bądź zwiększony apetyt.

    Nie lekceważ tych objawów! Depresję można, a nawet trzeba leczyć! Obecnie stosuje się leczenie psychoterapeutyczne i farmakoterapię, która jest skuteczna i bezpieczna.

    W razie potrzeby skonsultuj się ze specjalistą psychiatrii lub psychologiem.

  • Mistrzynie trudnych słów

    Ania Brodzik z klasy II LO zwyciężyła w szkolnym konkursie językowym, upamiętniającym obchodzony corocznie 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Bardzo dobrze zaprezentowały się także Milena Rombel i Kinga Dziurdziak z II LO oraz Zosia Waleruk z kl. IV technikum. W konkursie łącznie wzięło udział 10 uczennic z LO i technikum.

    Istotą ustanowionego w 1999 r. z inicjatywy UNESCO święta jest pomoc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Dbając o język ojczysty i chroniąc go, zabezpieczamy własną tożsamość narodową.

    Zwyciężczyni i wszystkim Uczestniczkom serdecznie gratulujemy.

  • Walka z dystansem i nie tylko

    Za nami XXIV Ogólnopolski Bieg „Grzmią pod Stoczkiem armaty”. Zespół Szkół reprezentował uczeń klasy II LO Karol Łukasiewicz, który wypadł bardzo dobrze w 130-osobowej, niezwykle mocnej stawce profesjonalnych biegaczy, kończąc dystans 10 kilometrów w czasie 1.01.44. Warto dodać, że Karol był najmłodszym uczestnikiem zawodów. Tym większe brawa dla niego!!! Słowa uznania należą się również opiekunowi Karola, nauczycielowi wychowania fizycznego Piotrowi Banemu, za efektywną motywację podopiecznego.

    A co powiedział nam Karol na gorąco, bezpośrednio po przekroczeniu linii mety? – Jestem bardzo zmęczony, ale zarazem szczęśliwy. Udało mi się ukończyć ten trudny, mocno obsadzony bieg. Zrealizowałem cel, który przed sobą postawiłem. To był taki sprawdzian. Chciałem udowodnić sobie, że mogę. No i myślę, że się udało – podkreślił. – W marcu zamierzam wystartować w półmaratonie. Tutaj przetarłem się, sprawdziłem jakie mam rezerwy w organizmie. Biegło mi się przyjemnie, ale pogoda była sporym utrudnieniem – dodał.

    Zatem jeszcze raz ogromne gratulacje dla Karola. Za hart ducha, wytrzymałość, walkę z dystansem i nie tylko. No i trzymamy kciuki za dalsze starty!!!

    Sobotni bieg upamiętnił 193 rocznicę bitwy pod Stoczkiem Łukowskim – pierwszego starcia powstania listopadowego, w którym gen. J. Dwernicki zwyciężył rosyjskiego dowódcę F. Geismara. Organizatorami imprezy było Miasto Stoczek Łukowski, Miejski Ośrodek Kultury i LKS Dwernicki. Patronat honorowy nad biegiem objęli natomiast: marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i starosta łukowski Dariusz Szustek.

  • Obchody Dnia Patrona

    Dziś w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona, nawiązując do postaci gen. Józefa Dwernickiego i 193 rocznicy bitwy pod Stoczkiem – pierwszego zbrojnego starcia powstania listopadowego, zwycięskiego dla strony polskiej. W naszych obchodach zaakcentowaliśmy także wczorajszy Dzień Zakochanych – popularne Walentynki, święto stosunkowo młode, ale bardzo piękne, łączące ludzi.

    Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego, w hali sportowej, punktualnie o godz. 11.00. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele powiatu łukowskiego w osobach: wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Andrzeja Wisińskiego i sekretarza Jerzego Siwca, dyrektor Powiatowego Zespołu Oświatowego Krzysztof Konstanty, wizytator Wydziału Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Kuratorium Oświaty w Lublinie Agnieszka Warchałowska. W obchodach uczestniczyli także władze Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, Honorowi Absolwenci naszej Szkoły, przedstawiciele uczelni wyższych i innych instytucji współpracujących z Zespołem Szkół, dyrektorzy szkół miejskich i gminnych, przedstawicielki Rady Rodziców, proboszcz parafii p.w. WNMP w Stoczku Łukowskim, prezesi organizacji i stowarzyszeń, media i cała społeczność szkolna.

    Zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, nawiązując do etosu Generała J. Dwernickiego – Wielkiego Polaka i Patrioty. Następnie wręczono przyznany w ubiegłym roku dyplom Wybitnego Absolwenta Szkoły Pani prof. Stanisławie Niebrzegowskiej – Bartmińskiej, profesor tytularnej UMCS w Lublinie, polonistce, etnolingwistce, folklorystce. Sylwetkę Pani Profesor zaprezentowały uczennice klasy IV technikum – Kinga i Klaudia. Już po wręczeniu dyplomu i kwiatów Pani Profesor zabrała głos, stwierdzając, że jest to dla niej ogromne wyróżnienie. Słowa te były dla nas bardzo miłe, a przyznanie Pani Profesor tytułu Wybitnego Absolwenta to ogromny zaszczyt dla Szkoły. Pani Profesor jest bowiem osobą skromną, życzliwą, z ogromnym dorobkiem naukowym. Nic tylko naśladować i bić brawa!!!

    Następnie do tytułu kolejnego Wybitnego Absolwenta nominowano doktora nauk medycznych Grzegorza Charlińskiego – specjalistę w dziedzinie chorób wewnętrznych, hematologii i transplantologii klinicznej. Zarys dorobku naukowego nominata przedstawiła uczennica klasy IV technikum Paulina.

    Potem odśpiewano nieoficjalny hymn Szkoły – „Szlachta w roku 1831” i wręczono nagrody Laureatom konkursu „Lokalni bohaterowie w świecie wielkiej historii”. Dyplomy i książki otrzymali: Kinga Dziurdziak i Oliwia Kachniarz – I miejsce ex equo (II LO) i Jakub Wiśniewski – III miejsce (I technikum). List gratulacyjny od marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego odczytała Katarzyna Osiak – Filipczak, a znakomitą scenkę rodzajową, dotyczącą bitwy pod Stoczkiem Łukowskim zaprezentowali Kuba i Julka z klasy III technikum.

    No i na koniec V edycja konferencji „Śladami gen. J. Dwernickiego”. Referaty wygłosili mgr Anna Wiśnioch, dr Mirosław Matosek i nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka. Prelegenci poruszyli takie zagadnienia jak wychowanie patriotyczne żołnierzy w armii Królestwa Polskiego, działalność J. Dwernickiego na emigracji oraz opowiadanie Adama Mickiewicza „Moja pierwsza bitwa” jako źródło do badania dziejów militarnych powstania listopadowego. Poszczególne referaty przeplatano przepięknymi piosenkami o miłości w wykonaniu naszych uczennic – Magdy i Oli.

    Nie mogło zabraknąć pamiątkowych zdjęć i ożywionej dyskusji w kuluarach. Kolejne obchody Dnia Patrona za rok. Ale my już tęsknimy…

  • Podarunki w kształcie serca

    Już od jakiegoś czasu w polskiej tradycji przyjęło się, że 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli Dzień Zakochanych. Nie inaczej było w naszej szkole, gdzie atmosferę tego wyjątkowego dnia było czuć już od samego rana.

    Wielu uczniów i nauczycieli przyszło do szkoły ubranych na czerwono lub różowo, co wyraźnie nawiązywało do Walentynek, gdyż cerwień jak doskonale wiemy jest kolorem miłości. Wszyscy ubrani w taki właśnie sposób otrzymali pysznego lizaka w kształcie serca.

    No, a potem zaczęła działać poczta walentynkowa. Dziewczęta z klasy IV technikum odwiedziły wszystkie klasy, gdzie zebrały kartki z życzeniami. Następnie zostały one rozdane adresatom. Napisano około 100 walentynek, co pokazuje że Dzień Zakochanych cieszy się w naszej szkole ogromnym powodzeniem.

    Cała akcją kierował Samorząd Uczniowski z Opiekunką P. Renatą Sidor. Kolejne Walentynki za rok, Jedno jest pewne - liczba rozdanych walentynek w tym roku została tak mocno wyśrubowana, że wynik ten będzie pobić niezwykle trudno.

  • Walentynki

  • Orkiestra zagrała po raz 32.

    Kwotę 18000, 10 groszy zebrał Sztab 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, mieszczący się w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim. Był to jeden z 1632 lokalnych sztabów w Polsce. Szefem sztabu tradycyjnie już była dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, zaś Organizatorkami zbiórki nauczycielka naszej szkoły Aneta Szymanik oraz Grażyna Mazurek z Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim.

    Sztab rozpoczął pracę około godziny 7.30. W jego skład weszli Wolontariusze - Nauczyciele, Uczniowie i Pracownicy Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim oraz Zespołu Szkół w Wielgolesie. Na ulicach Stoczka Łukowskiego kwestowało łącznie 32 Uczniów wraz z pomocnikami (15 z ZS, 12 z ZO, 5 z Wielgolasu). Zbiórka rozpoczęła się od godziny 8.00. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc dla pacjentów przebywających na oddziałach pulmonologicznych. Warto dodać, że do sztabu przychodziły rodziny z małymi dziećmi, by wrzucić pieniądze do puszek, co tylko potwierdza fakt, jak dużą sympatią i popularnością cieszy się idea WOŚP wśród mieszkańców Stoczka Łukowskiego.

    Kwotą, którą zebrano w tym roku nie różniła się znacząco od ubiegłorocznej. Do tego dojdą jeszcze pieniądze z licytacji gadżetów.

    Z całego serca chcieliśmy podziękować Wszystkim Darczyńcom, Wolontariuszom, Pomocnikom i ich Opiekunom. Jesteście Wielcy!!! Do zobaczenia za rok!!!

strona: