Nawigacja

  • O Miłoszu wiedzą wszystko

    Świetnie zaprezentowały się Uczennice Zespołu Szkół – Ania i Kinga – II LO w konkursie literackim zatytułowanym „Czesław Miłosz – polski poeta, prozaik i noblista”. Otóż dziewczęta znalazły się wśród osób nagrodzonych, a konkurs miał charakter powiatowy. Jego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie. Uczestnicy wypełniali ankietę konkursową, dotyczącą najważniejszych faktów z biografii Cz. Miłosza, udzielali też odpowiedzi na jedno pytanie opisowe.

    Konkurs ogłoszono wychodząc naprzeciw decyzji Senatu RP, zgodnie z którą 2024 r. został uznany Rokiem Czesława Miłosza. Naszym Uczennicom serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów. Opiekunem Ani i Kingi był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

  • Upamiętniliśmy 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święto NMP Królowej Polski

    Obchody w Stoczku Łukowskim rozpoczęły się tradycyjnym przemarszem pocztów sztandarowych (instytucje, szkoły, stowarzyszenia, zakłady pracy) spod budynku Urzędu Miasta i Gminy do miejscowego kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP. W kościele, przed uroczystą Mszą Świętą uczniowie Zespołu Szkół zaprezentowali wzorem lat ubiegłych montaż słowno-muzyczny poświęcony znaczeniu Konstytucji 3 Maja oraz roli kultu maryjnego zarówno dawniej, jak i dziś. Wspomniany montaż powtórzono również w szkole, a młodzież przygotowała do występu nauczycielka Alicja Rojek. W trakcie wspomnianej akademii usłyszeliśmy zatem popularne pieśni maryjne (m.in. „Czarna Madonna”), jak i utwory wyraźnie nawiązujące w swej symbolice do wydarzeń z maja 1791 r. („Witaj majowa jutrzenko”). Nie zabrakło bardzo ciekawych wierszy – „Polonez Trzeciego Maja” w wykonaniu Kingi Dziurdziak i „Cała stolica” – kolejny znakomity występ recytatorski Jakuba Mateńki i Julii Rosy. No i wreszcie partie narracyjne – tutaj duże brawa dla Mileny Rombel i Oliwii Kachniarz, które doskonale wpasowały się w klimat uroczystości, właściwie spajając prezentowane treści poetyckie z muzycznymi.

    Po zakończonej Eucharystii wszyscy przemaszerowali pod pomnik bohatera powstania listopadowego gen. Józefa Dwernickiego, gdzie złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów. W imieniu placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Stoczek Łukowski wieniec złożyli dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka i nauczyciele Anna Czub oraz Mariusz Jończyk. Na koniec prelekcję historyczną dotyczącą genezy, najważniejszych postanowień oraz skutków Konstytucji 3 Maja wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół dr Marcin Gomółka. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku Łukowskim pod batutą mjr. Dariusza Kaczmarskiego.

    Cieszmy się, że dziś możemy obchodzić święta narodowe i kultywować rocznice patriotyczne. To ogromne dobrodziejstwo, z którego trzeba korzystać i czerpać inspiracje. Witaj Maj! Trzeci Maj, u Polaków błogi raj!

    Zdjęcia - z archiwum Miejskiego Ośrodka Kultury w Stoczku Łukowskim

  • Zajęcia grupy mundurowej

    Przed nie lada wyzwaniem stanęli uczniowie z naszej grupy mundurowej, realizujący innowację wojskowo-ratowniczą. Otóż pod czujnym okiem instruktorów z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej przygotowywali schrony bojowe. Warto dodać, że tego typu obiekty budowali po raz pierwszy.

    Okop należało wykonać posługując się łopatką, w pozycji leżącej i w ściśle określonym przedziale czasowym, Nasi kadeci poradzili sobie świetnie, mimo deszczowej i chłodnej aury oraz niesprzyjającego, lesistego i poprzecinanego korzeniami terenu. No, ale taką właśnie topografię wybrali instruktorzy i w tego rodzaju warunkach trzeba było sobie radzić. Każdy z kadetów wykonał powierzone zadanie meldując o tym szkolącym ich żołnierzom.

  • Zwycięstwo w konkursie sienkiewiczowskim

    Uczennica naszej szkoły Julia Rosa – klasa III technikum zwyciężyła w kategorii szkół średnich, w zorganizowanym już po raz drugi w muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Powiatowym Konkursie Prozy Henryka Sienkiewicza „Malowanie słowem.”

    Recytowano fragmenty nowel naszego noblisty: m.in. „Janka Muzykanta”,” Latarnika”; powieści „W pustyni i w puszczy”, „Pan Wołodyjowski”. Julia pięknie wyrecytowała fragment „ Potopu” Henryka Sienkiewicza, mówiący o rehabilitacji Andrzeja Kmicica w kościele w Upicie, dokonanej przez króla Jana Kazimierza, co wzbudziło uznanie Jury i okazało się przepustką do zwycięstwa. Konkurs odbył się w serdecznej atmosferze, we wspaniałym dworku pisarza, uczestnicy wykazali się doskonałą znajomością utworów H. Sienkiewicza, znakomitą dykcją i umiejętnością interpretacji dzieła literackiego. Występ laureatów odbędzie się 5 maja, w 178. rocznicę urodzin pisarza.

    Opiekunką naszej uczennicy była nauczycuelka języka polskiego Anna Czub.

  • Wyśpiewała wyróżnienie

    Znakomity sukces odniosła kilka dni temu Uczennica klasy IV technikum Magda Plak. Nasza świetna solistka zdobyła bowiem wyróżnienie podczas odbywającego się w Zamościu wojewódzkiego XV Przeglądu Poezji Śpiewanej Poświęconego Twórczości Marka Grechuty. Magda zaśpiewała dwa utwory „Śpij bajki śnij” oraz „Jeszcze w zielone gramy”, zdobywając uznanie Jury, co zaowocowało wyróżnieniem. Stawka była szalenie mocna, a poziom konkursu skierowanego do młodzieży województwa lubelskiego - wychowanków burs i internatów, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy sukces naszej Uczennicy. Gościem specjalnym przeglądu był zespół VOX.

    Magda serdecznie Ci gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    FILM

    FILM 1

     

  • Pamiętamy o Dniu Ziemi

    Kilka dni temu przypadał Światowy Dzień Ziemi. Jego celem jest promowanie postaw proekologicznych.

    W Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem sprzątania przyszkolnego terenu. Akcja miała miejsce na czwartej godzinie lekcyjnej i uczestniczyło w niej łącznie 9 klas. Pogoda nie była najlepsza, ale drobny deszcz nie zniechęcił naszych uczniów. Ostatecznie udało się zebrać kilka worków śmieci.

    Koordynatorkami przedsięwzięcia były nauczycielki Barbara Bogusz-Milewska i Aneta Szymanik.

    Tego rodzaju działania integrują uczniów wokół problematyki ekologicznej, pokazują również, że ochrona przyrody i polityka zrównoważonego rozwoju są bardzo ważne w kontekście interakcji na linii człowiek – środowisko naturalne.

  • Vivat Maj, Trzeci Maj

    Już po raz siódmy Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. W. S. Reymonta zorganizowały Pieszy Rajd Trzeciomajowy Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Łukowskiego, mający upamiętniać przesłanie Konstytucji 3 Maja oraz lokalnych bohaterów. W rajdzie uczestniczyło 19 uczniów Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, z nauczycielami Marcinem Gomółką i Ewą Zarzycką.

    Wyruszyliśmy punktualnie o godz. 9.00, z parkingu leśnego w Klimkach. Trasa liczyła około 12 kilometrów i kończyła się w Żdżarach, przy Wiacie Edukacyjnej „Ostoja”. Zanim tam jednak dotarliśmy zatrzymaliśmy się przy pomniku ks. Stanisława Brzóski, gdzie prelekcję historyczną wygłosił nauczyciel historii z LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie Michał Mojski, który mówił o dokonaniach bohaterskiego kapłana w trakcie powstania styczniowego i śmierci w publicznej egzekucji w Sokołowie Podlaskim 23 maja 1865 r. Pod drugim z pomników – poświęconemu Żołnierzom AK usłyszeliśmy o obozie partyzanckim w Jacie podczas II wojny światowej. Zagadnienia te przybliżył młodzieży nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 3 Artur Rokicki. Była również krótka prelekcja dotycząca walorów turystyczno-krajobrazowych Jaty, wygłoszona przez nauczyciela geografii w tejże szkole Michała Świdra.

    Około godz. 12.00, nieco zmęczeni, ale bardzo zadowoleni doszliśmy do punktu docelowego naszego rajdu. Tam przy ognisku, pokrzepieni gorącymi kiełbaskami zaśpiewaliśmy „Witaj Majowa Jutrzenko”, a prelekcję historyczną dotyczącą genezy, postanowień i skutków Konstytucji 3 Maja wygłosił nauczyciel historii w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim dr M. Gomółka. Ciekawym punktem programu była rywalizacja szkół w przeciąganiu liny. Zwycięstwo odniosła reprezentacja Zespołu Szkół nr 3, pokonując w finale drużynę IV LO im. Jana Pawła II w Łukowie. Każda ze szkół otrzymała okolicznościowy dyplom z rąk sekretarza powiatu łukowskiego Jerzego Siwca oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Anny Pietrzak. Dla przypomnienia warto dodać, że uczennica naszej szkoły Wiktoria Pułym zdobyła drugie miejsce w konkursie fotograficznym „Pomniki Powiatu Łukowskiego”, który rozstrzygnięto podczas rajdu, o czym informowaliśmy w oddzielnym materiale.

    Rajd zakończył się około godz. 13.30, niewątpliwie spełniając swe historyczno-edukacyjne przesłanie, z mocnymi akcentami na turystykę pieszą, geografię regionu i integrację uczniów. Nasi uczniowie bardzo zadowoleni wrócili do Stoczka. Do zobaczenia na trasie w przyszłym roku.

  • Radość przez łzy

    Taki właśnie charakter miało pożegnanie klasy V technikum. Jeszcze do wczoraj byli oni naszymi uczniami, dziś są już Absolwentami Zespołu Szkół. Dlaczego radość przez łzy? Bo widzieliśmy autentyczne zadowolenie i dumę z powodu ukończenia szkoły, ale gdzieś tam w kącikach oczu czaił się żal, że to już jest koniec. Jak w popularnym hicie Kuby Sienkiewicza z zespołu Elektryczne Gitary… Ale czy to na pewno koniec? Może początek czegoś nowego? Może szybki skok w dorosłe życie? Zobaczymy jak będzie… Życie pisze przecież różne scenariusze.

    Zaczęło się punktualnie o godzinie 13.00 od wprowadzenia sztandaru Zespołu Szkół i odśpiewania Hymnu. Potem uczniowie kończący szkołę przekazali sztandar swoim młodszym kolegom z klasy IV technikum i złożyli ślubowanie. Następnie dyr. Szkoły Ewa Mokicka oraz Wychowawczyni Joanna Tratkiewicz wręczyły świadectwa z wyróżnieniem, nagrody książkowe wraz z podziękowaniami za całokształt pracy w ciągu tych pięciu lat edukacji, a także świadectwa ukończenia szkoły. Przypomnijmy, że świadectwa z tzw. czerwonym paskiem otrzymali Ewelina Oszkiel, Dominik Wołoszka i Klaudia Bogusz. Nagrodami książkowymi uhonorowano natomiast Sylwię Barej, Sylwię Drosio, Huberta Goławskiego, Annę Gotlib, Aleksandrę Pieniak i Nikodema Wardala. Nie zabrakło skierowanych do Rodziców listów gratulacyjnych, podziękowań dla tych Rodziców, którzy obdarzyli nas zaufaniem kształcąc w Zespole Szkół wszystkie swoje dzieci, jak również wyrazów uznania za pracę w Samorządzie Uczniowskim.

    Słowo do Absolwentów skierowała dyr. Zespołu Szkół Ewa Mokicka. – Dzisiejszy dzień jest szczególny dla Was i dla naszej szkolnej społeczności. Kończycie szkołę, przekraczacie pewną barierę, wchodzicie w dorosłe życie. Zatem nie zobaczymy się już na szkolnych korytarzach. Ale.. zawsze będziecie w naszych sercach. Macie duże pokłady wiedzy. Korzystajcie z niej. Stawiajcie sobie wysokie wymagania i nie przejmujcie się niepowodzeniami. One się zdarzają. Ale trzeba iść naprzód. Z podniesioną głową. Pamiętajcie też o szkolnych przyjaźniach. Pięć lat to mnóstwo czasu. Wspólnie przeżyliśmy tutaj piękne chwile – usłyszeliśmy w wystąpieniu.

    W imieniu uczniów głos zabrał natomiast Dominik Wołoszka, dziękując za te piękne - jak sam podkreślił lata Dyrekcji, Wychowawczyni i Nauczycielom.

    W dalszej części uroczystości Wychowawczyni J. Tratkiewicz zaprosiła wszystkich na film, który pokazywał w pigułce te pięć lat spędzonych w Zespole Szkół. Film przepiękny, wzruszający, zapadający w pamięć, ale i wywołujący na twarzach uśmiech, radość, zadowolenie.

    Swoich starszych kolegów wspaniałą, refleksyjną częścią artystyczną pożegnali uczniowie klasy IV technikum, perfekcyjnie przygotowani do występu przez nauczycielkę języka polskiego Annę Czub. Były wiersze, piosenki, sentencje i aforyzmy. Były także najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności w dalszym, już pozaszkolnym życiu. No i łzy wzruszenia. Dużo łez. Ale to chyba dobrze…

    Niejako na osłodę na halę sportową wjechał efektowny ( i co tu ukrywać przepyszny tort – o czym mieliśmy okazję przekonać się później), a z głośników popłynęły słowa hitu Queen „We Are the Champions”. Potem kilka pamiątkowych zdjęć i to był już naprawdę koniec…

    Kochani Absolwenci żegnamy Was z ogromnym rozrzewnieniem. Będziemy pamiętać, wspominać, tęsknić, myśleć. Będziemy się zastanawiać co u Was słychać. Przez te pięć lat mocno angażowaliście się w życie naszej szkolnej społeczności. Konkursy, olimpiady, Erasmus. Nigdy nie odmawialiście pomocy. Nie odwracaliście się plecami. Dlatego ogromnie będzie Was brakować.

    Powodzenia!!! Zawsze pozostaniecie w naszych sercach!!!

    FILM NA ZAKOŃCZENIE

  • Drugie miejsce w konkursie fotograficznym

    Drugie miejsce w konkursie fotograficznym!!!!

    Duży sukces odniosła uczennica klasy I technikum Wiktoria Pułym, zdobywając II miejsce w konkursie powiatowym Pomniki Powiatu Łukowskiego. Jego Organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Łukowie oraz Zespół Szkół nr 3 im. W. S. Reymonta. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu i przesłaniu na adres mailowy Organizatora trzech zdjęć, przedstawiających pomniki znajdujące się na terenie powiatu łukowskiego.

    Wiktoria sfotografowała pomnik gen. J. Dwernickiego, pomnik bitwy pod Stoczkiem Łukowskim oraz obelisk upamiętniający podpułkownika Wacława Rejmaka „Ostoję”. Zdjęcia oceniono bardzo wysoko, przyznając naszej uczennicy II miejsce. Nagrodę i pamiątkowy dyplom Wiktoria odebrała z rąk sekretarza powiatu łukowskiego Jerzego Siwca oraz dyr. Zespołu Szkół nr 3 w Łukowie Anny Pietrzak wczoraj, podczas VII Rajdu Trzeciomajowego szkół ponadpodstawowych powiatu łukowskiego. Wręczenie nastąpiło na pikniku historycznym w Wiacie Edukacyjnej „Ostoja” w Żdżarach.

    Opiekunem Wiktorii był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

  • Dzień Otwarty w naszej szkole

    Dzień Otwarty w Zespole Szkół

    Punktualnie o godz. 9.00 rozpoczął się w naszej szkole Dzień Otwarty. Gościliśmy Ósmoklasistów z Borowia, Iwowego, Kisielska, Lisikierza, Seroczyna, Starej Prawdy, Starej Róży, Starych Kobiałek, Stoczka Łukowskiego i Zagoździa wraz z Dyrektorami i Wychowawcami. Wszystkich zebranych powitała dyr. E. Mokicka. – Cieszymy się z Waszego przybycia. Życzymy dobrej zabawy i pozytywnych wrażeń przy poznawaniu naszej szkoły – podkreśliła w swym krótkim wystąpieniu.

    Następnie głos zabrała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Magda Plak, przedstawiając porządek uroczystości. No i zaczęło się. Najpierw obserwowaliśmy pokaz resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonanej przez grupę mundurową, pod kierunkiem instruktora Łukasza Sałasińskiego. Potem była znakomita scenka prawnicza, a więc symulacja rozprawy sądowej, w której oskarżoną była osoba wprowadzająca do obrotu handlowego dopalacze. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie świetnie odnaleźli się w rolach prokuratora, adwokata czy świadków, fantastycznie przygotowani przez adwokat Paulinę Warząchowską. Pokaz i scenka zawierały elementy profilaktyki uzależnień, edukacji prawnej i prozdrowotnej, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

    Po zakończonych pokazach nasza solistka Magda zaśpiewała utwór "Jeszcze w zielone gramy", piosenkę w sumie bardzo optymistyczną, będącą inspiracją do czynu i działania mimo przeciwności losu, idealnie pasującą do dzisiejszej uroczystości.

    Na Dniu Otwartym nie mogło zabraknąć toru przeszkód. Uczestniczyły w nim dwuosobowe drużyny z poszczególnych szkół. Każdy ze startujących wykonywał przewroty w przód, rzucał piłką do kosza, strzelał do pustej bramki, toczył piłkę, pokonywał płotki i slalom. O zwycięstwie decydowała suma czasów osiągniętych przez dwóch zawodników. Najlepsza okazała się drużyna z Zespołu Oświatowego ze Stoczka Łukowskiego, wyprzedzając rówieśników ze Starej Róży i Kisielska. Zwycięzcy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz gratulacje od Pani Dyrektor.

    Końcową część Dnia Otwartego poświęcono na zwiedzanie pracowni przedmiotowych oraz warsztatów szkolnych. W niektórych pracowniach Ósmoklasiści rozwiązywali przygotowane przez nauczycieli quizy, odgadując m.in. cytaty z lektur szkolnych, stolice państw czy biorąc udział w zabawie logistycznej. Można było również obejrzeć pokaz musztry w wykonaniu uczniów z grupy mundurowej.

    Prawdziwą atrakcją Dnia Otwartego była fotobudka, gdzie przez ponad trzy godziny panował niesamowity tłok. No, ale wszyscy zrobili sobie wspaniałe zdjęcia i z pewnością będą mieli co wspominać. Dzień Otwarty podsumowała na hali sportowej dyrektor E. Mokicka, jeszcze raz dziękując wszystkim za przybycie i wręczając dyplomy dla każdej ze szkół.

    Kolejny Dzień Otwarty za rok. Tegoroczny był przedsięwzięciem bardzo udanym, a Zespół Szkół odwiedziło łącznie ponad 100 uczniów klas ósmych z 10 szkół z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, a także gmin ościennych.

    Miejmy nadzieję że od września dołączą oni do naszej szkolnej rodziny, czego im i sobie życzymy!!!

  • Zapraszamy na Lekcję Otwartą i Dzień Otwarty

    Bardzo dużo będzie działo się w naszej szkole w najbliższych dniach.

    Mianowicie 17 kwietnia o godzinie 9.00 w hali sportowej rozpocznie się lekcja otwarta, upamiętniająca 230 rocznicę wybuchu insurekcji kościuszkowskiej. W programie m.in. prelekcja nauczyciela historii dr Marcina Gomółki, krakowiak w wykonaniu uczniów, scenka z bitwy pod Racławicami i inne atrakcje. Zapraszamy wszystkich miłośników historii Polski w każdym wieku.

    Kilka dni później - 23 kwietnia, również o godzinie 9.00 odbędzie się Dzień Otwarty. Dla wszystkich Ósmoklasitów, którzy nas odwiedzą przygotowaliśmy bardzo ciekawy program. Będzie można zobaczyć m.in. scenkę z elementami pierwszej pomocy, profilaktyki uzależnień i edukacji prawniczej, sprawdzić swe umiejętności na sportowym torze przeszkód oraz zwiedzić nasze pracownie przedmiotowe i zawodowe. Nie zabraknie niespodzianek.

    Dzień Otwarty będzie poprzedzony Otwartymi Drzwiami - sobota 20 kwietnia, w godzinach 9-14, kiedy to każdy będzie mógł zwiedzić szkołę i uzyskać informacje o ofercie edukacyjnej na nadchodzący rok szkolny.

    Jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

    Nie przegapcie tego!

  • Taktyka zielona

    16 kwietnia odbyły się kolejne, planowe zajęcia grupy mundurowej z żołnierzami bialskiego batalionu. Przez cały zimny i wietrzny dzień kadeci doskonalili swoje umiejętności z zakresu taktyki zielonej. Dzięki temu coraz sprawniej radzą sobie z porozumiewaniem się za pomocą znaków i sygnałów dowodzenia oraz przemieszczaniem się w różnym środowisku. Pomimo przeszywającego zimna uczniowie nie tracili dobrego humoru i zapału do pracy, co zauważyli również prowadzący zajęcia żołnierze.

  • „Chodzi mi o to, aby język giętki, Powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” - Juliusz Słowacki

    Nasi uczniowie już po raz kolejny uczestniczyli w Wojewódzkim Konkursie Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku ‘’organizowanym pod honorowym patronatem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w krasnostawskim LO im. Władysława Jagiełły. Konkurs jest organizowany już od 10 lat i w dalszym ciągu przyciąga entuzjastów ojczystego języka, w tym naszą społeczność szkolną.

    Uczniowie klasy I i II LO wzięli udział w eliminacjach szkolnych, by następnie zaprezentować swoje umiejętności na poziomie wojewódzkim. Do II etapu zakwalifikowały się Milena Rombel oraz Anna Maria Brodzik - uczennice klasy II LO. Opiekunem uczennic była polonistka Anna Czub. Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda oraz rozwiązanie testu z zakresu poprawności ortograficzno-językowej z uwzględnieniem frazeologii. Szkolni mistrzowie poprawności językowej rywalizowali ze sobą, rozwiązując różnorodne ćwiczenia ortograficzne i językowe, sprawdzające wiadomości z zakresu ortografii, interpunkcji i kultury języka.

    Milena i Ania poradziły sobie znakomicie z zawiłościami polskiego języka, zajmując wysokie miejsce wśród dwudziestu kilku uczestników konkursu. Tradycją tego wydarzenia jest wybór najlepszej pracy pod względem estetycznym. Autorką takiej pracy została Anna Maria Brodzik, nagrodzona dyplomem oraz okolicznościowym upominkiem.

  • Wolność, całość, niepodległość

    Wczoraj w naszej szkole miała miejsce lekcja otwarta, upamiętniająca 230 rocznicę wybuchu powstania kościuszkowskiego. Lekcję poprowadził nauczyciel historii dr Marcin Gomółka, a przyświecało jej insurekcyjne hasło – Wolność, całość, niepodległość. Wspomniane hasło odzwierciedlało dążenie władz powstańczych do odzyskania ziem utraconych na rzecz zaborców, jak również budowy Polski suwerennej, wolnej od nacisków z zewnątrz.

    Społeczność szkolną i zaproszonych gości – uczniów z Zespołu Oświatowego w Stoczku Łukowskim, Zespołu Szkół w Wodyniach, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Stoczku Łukowskim wraz z opiekunami powitała dyr. Zespołu Szkół Ewa Mokicka, podkreślając, że celem lekcji jest kultywowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce – bohaterze walk o wolność dwóch narodów – polskiego i amerykańskiego.

    Lekcja rozpoczęła się od prelekcji dra Marcina Gomółki, który przedstawił 20 najważniejszych momentów insurekcji kościuszkowskiej. Potem uczeń klasy II technikum Damian wcielił się w T. Kościuszkę, odczytując rotę przysięgi, jaką Naczelnik złożył na krakowskim rynku 24 marca 1794 r. Damian wystąpił w stroju kosyniera, a asystowali mu uczniowie, również ubrani w oryginalne stroje historyczne z czasów powstania. W dalszej części lekcji przenieśliśmy się do obozu wojsk powstańczych pod Bosutowem, a krótką scenkę o bitwie racławickiej odegrali Kinga, Kuba i Karol. Uczniowie spisali się znakomicie, z dużym realizmem oddając nastroje polskich żołnierzy po zwycięskim starciu z rosyjskim generałem Aleksandrem Tormasowem.

    Zwycięskie bitwy są okazją do świętowania. Takim właśnie świętowaniem i co tu ukrywać wisienką na torcie naszej lekcji był krakowiak zatańczony przez młodzież Zespołu Szkół. Kinga, Ola, Klaudia, Michalina, Dominik, Piotrek, Maciek i Gracjan dali prawdziwe show. Ogromne słowa uznania należą się zarówno im, jak i opiekunce Pani Elizie Pliszce. W tym tańcu było wszystko – ekspresja, radość, nutka szaleństwa, piękne stroje. Była też głośna owacja od publiczności i bis na koniec lekcji. Czegóż chcieć więcej?

    W nieco spokojniejsze klimaty wprowadziły nas Ania i Oliwka z klasy II LO recytując piękny wiersz Marii Konopnickiej zatytułowany „Pierścień Kościuszki”. No i wreszcie quiz, sprawdzający wiedzę na temat Naczelnika i insurekcji. Bawiono się znakomicie, a zwycięzców wyłoniono po zaciętej walce. Nie nastąpiło to szybko, co pokazuje, że uczestnicy lekcji posiadali dużą wiedzę na temat powstania kościuszkowskiego. Nagrody wręczyła dyr. Ewa Mokicka.

    Po zakończonej lekcji był czas podziękowań i wspólnych zdjęć. Sama lekcja – przedsięwzięcie bardzo udane spełniła zakładane cele, upamiętniając postać Wielkiego Polaka - T. Kościuszki, jak również kształtując poczucie patriotyzmu u wszystkich, którzy wzięli w niej udział. Nie można też zapominać o integracji uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.

  • Grupa literacka z naszej szkoły na spotkaniu z artystką Olgą Bończyk

    Cytując artystkę: "Śpiewam sama ze sobą piosenki w aranżacjach jazzujących na sześć głosów. W moich aranżacjach nie ma ani jednego instrumentu".

    W przedstawionym fragmencie utworu "Zawsze tam gdzie Ty" słyszymy: sopran, mezzosopran1, mezzosopran2, alt1, alt2, bas - jeden głos słyszymy na żywo, reszta z płyty.

    Olga Bończyk - aktorka, wokalistka. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Swoją karierę rozpoczynała w zespole Spirituals Singers Band, który wówczas był jednym z najbardziej liczących się zespołów gospelowych w Polsce. Obecnie publiczność telewizyjna kojarzy ją z roli doktor Edyty granej w serialu "Na dobre i na złe", Izabeli Nowaczyk z "Pierwszej Miłości", Sylwii Paszkowskiej w "Barwach Szczęścia", oraz z licznych programów telewizyjnych. Artystka współpracuje z warszawskimi teatrami realizując swoje aktorskie zawodowe pasje. Nagrała 6 solowych albumów i regularnie wydaje kolejne single które docelowo mają złożyć się na płyty. Ostatni jej album "Wracam" jest absolutnie wyjątkowy Artystka nagrywała go a'capella, (używając wyłącznie własnego głosu) jazzowe aranżacje znanych coverów na 6 głosów.

    Ogrom muzyki tylko dzięki ludzkiemu głosowi! Urok osobisty, delikatność, mądrość... to Jej cechy charakterystyczne.

    FILM ZE SPOTKANIA

  • Zapobiegają pożarom

    W dniu 11 kwietnia Uczennice z klasy I LO - Wiktoria Małecka i Karolina Zwierz reprezentowały naszą szkołę w finale powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Opiekunem dziewcząt był Pan Piotr Bany, zaś do konkursowych zmagań przygotowywał je Pan Łukasz Sałasiński. Wiktoria i Karolina zaprezentowały się bardzo dobrze, świetnie się przy tym bawiąc. Awansu do finału wojewódzkiego nie udało się wprawdzie uzyskać, ale niewykluczone, że stanie się to w przyszłym roku.

  • Nasza rajdowa załoga jest nadal aktywna

    Ostatnio wystartowała w warszawskiej imprezie Serwal Rally. Z uwagi na nawierzchnię, był to rajd bardzo wymagający dla sprzętu. Współprzygotowywany i serwisowany przez Warsztaty Zespołu Szkół Ford Focus ST wytrzymał tę próbę, a naszej załodze udało się osiągnąć satysfakcjonujący wynik.

    FILM Z RAJDU

  • Zawody medyczne i nie tylko

    Ostatnio odwiedziła naszą szkołę Pani Ania z Medycznego Studium Zawodowego im. J. Korczaka w Łukowie. W spotkaniu na sali konferencyjnej uczestniczyli uczniowie z klasy V technikum oraz II LO, zapoznaając się z kierunkami kształcenia i aktualną ofertą edukacyjną studium.

    Spotkanie przebiegało w sympatycznej atmosferze, a nasi uczniowie zadawali sporo pytań, udowadniając tym samym, że dalsza ścieżka kariery zawodowej nie jest im obojętna. Tego rodzaju spotkania są bardzo potrzebne, zarówno w kontekście zawodowznawstwa, jak i planowania przez młodzież swego osobistego rozwoju.

  • Druga technikum wygrywa

    Klasa II technikum zwycieżyła w Mistrzostwach Zespołu Szkół w piłce siatkowej, pokonując w wielkim finale 2:0 swoich starszych kolegów z klasy V technikum.

    W turnieju zagrało siedem podzielonych na dwie grupy drużyn z LO, technikum i szkoły branżowej. Rywalizacja była bardzo zacięta, a do wyłonienia zwyciezcy potrzebny był dziesięciomeczowy maraton. Grano do dwóch wygranych setów.

    Finał był bardzo emocjonującym widowiskiem. Zobaczyliśmy w nim wszystko, co pasjonuje kibiców siatkówki, a więc mocne serwy, podbijanie ataków przeciwnika, dobrą grę w obronie i ataki z podwójnej krótkiej. Klasa II technikum okazała się najlepsza, zdobywając nagrodę w postaci kosza słodyczy. Serdecznie gratulujemy.

    Zawody sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego Piotr Bany i Jarosław Pieńkus. Poza rywalizacją stricte sportową stały się one okazją do integracji uczniów i szkołą kulturalnego kibicowania. Do zobaczenia na kolejnych mistrzostwach.

  • Dyplomy w konkursie Geo-Planeta

    Świetnie spisali się nasi uczniowie w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym Geo-Planeta. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, a do wyróżnienia Julii i Kubie zabrakło naprawdę niewiele, bo zaledwie dwóch punktów. Konkurs polegał na rozwiązaniu trudnego testu oraz napisaniu krótkiego eseju poświęconego najciekawszym z punktu widzenia turystyki miejscom w Polsce.

    Opiekunem uczniów była nauczycielka geografii Barbara Bogusz-Milewska. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

strona: