Trzy, dwa, jeden. Zaczynamy…
Wczoraj gościli u nas uczniowie z Opiekunami z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, uczestnicząc w Dniu Otwartym. Zabawa była przednia, a nasza szkoła po raz kolejny pokazała, że jest placówką fantastyczną, ciepłą, otwartą i przyjazną dla innych ludzi. Ale po kolei…
Wszystko zaczęło się punktualnie o godzinie 9.00, kiedy to gości powitała dyrektor Zespołu Szkól Ewa Mokicka, życząc dobrej zabawy i skorzystania z naszej oferty edukacyjnej. Potem odbyło się krótkie spotkanie autorskie z nauczycielem historii dr Marcinem Gomółką, który opowiedział o swojej książce pt. „Powstanie Spartakusa. Zarys militarny”, przedstawił też specyfikę kształcenia w naszym liceum o profilu humanistycznym. Ta część imprezy została podsumowana wręczeniem trzech egzemplarzy książki dr M. Gomółki tym uczniom, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi w mini quizie historycznym. Książki z autografem autora i okolicznościową dedykacją odebrały Inga, Klaudia i Małgosia.
Nieco później przyszedł czas na emocje sportowe. Tutaj wszystkie szkoły, które nas odwiedziły (Stoczek Łukowski, Kobiałki, Kisielsk, Róża, Stara Prawda, Kamionka) rywalizowały na torze przeszkód, obejmującym m.in., slalom, rzut piłką do kosza, przewrót w przód, skok przez skrzynię. Emocji było co niemiara, a żywiołowego dopingu mogli pozazdrościć kibicie na niejednym piłkarskim stadionie świata.
Po emocjach sportowych zwiedzano warsztaty oraz klasy szkolne. W dziewięciu pracowniach nauczyciele przygotowali dla naszych gości zagadki, rebusy, gry wirtualne, zadania. Choć łamigłówki wcale nie były łatwo radzono sobie z nimi świetnie, co pokazuje, że w naszych przyszłych uczniach drzemie spory potencjał. Każda z grup otrzymywała wyrazy do hasła, które układano w szkolnej bibliotece.
Na koniec Dzień Otwarty podsumowała dyrektor Ewa Mokicka wręczając najlepszym szkołom ze Stoczka Łukowskiego, Kobiałek i Kisielska (choć chyba zwycięzcami są Wszyscy) pamiątkowe upominki.
Cóż więcej napisać? Drodzy Ósmoklasiści przybyliście, zobaczyliście, wiecie jak u nas jest!!!
Zapraszamy do nas od września!!!
Czekamy na Was!!!
Dlaczego warto do nas przyjść - o tym w niniejszym filmie.
Mieszkamy w apartamentach Residence Club Hotel le Terrazze w typowo włoskiej miejscowości Grottammare, w regionie Marche.
Po długiej podróży, wyspani, zadowoleni, gotowi na wyzwania rozpoczęliśmy dzień od pysznego, włoskiego śniadania. Poznaliśmy nowe smaki, jakich w naszym kraju nie spotkamy. Po śniadaniu odbyły się szkolenia i praktyki, gdzie prowadzącym był Pan Przemek, który swoim podejściem i życzliwością skradł serca wszystkich uczniów. Poznaliśmy m.in. język HTML oraz wszystkie jego tajniki. Po zajęciach praktycznych udaliśmy się na spacer, gdzie podziwialiśmy piękny, malowniczy włoski krajobraz, poznając przy tym kulturę tego kraju. Przechodzący Włosi uśmiechali się z sympatią na widok grupy z Polski i wymawiając radośnie buongiorno (dobrego dnia), naprawdę mieli to na myśli. Nie mogło również zabraknąć relaksu w postaci kąpieli w basenach oraz odpoczynku na leżakach.
14 maja w ramach programu Erasmus+ 30-osobowa grupa uczniów naszej szkoły z opiekunami wyjeżdża na dwutygodniowy staż zawodowy do Włoch. Miejscowość docelowa to Grottammare, zakwaterowanie w hotelu Le Terrazze. Naszą szkołą partnerską jest szkoła średnia w Pesaro. Załączone zdjęcia zostały wykonane w kwietniu podczas wizyty przygotowawczej, na której była p. dyrektor Ewa Mokicka i szkolny koordynator projektu p. Joanna Tratkiewicz.
Czeka nas wspaniała przygoda!!!
To już ostania odsłona (wielka szkoda niestety!!!) naszej wspaniałej wycieczki. W środę 10 maja po śniadaniu opuściliśmy gościnny hotel „Żaczek” udając się do przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego. Tam, w towarzystwie bardzo sympatycznej Przewodnik – Pani Jadwigi zwiedziliśmy m.in. Jaskinię Ciemną, obejrzeliśmy również tzw. Maczugę Herkulesa oraz nieco dalej zamek w Pieskowej Skale. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Stoczka Łukowskiego. Pod szkołą zameldowaliśmy się przed godziną 22.
Cóż tu ukrywać… Wycieczka była fantastycznym przedsięwzięciem. Typowa edukacja outdoorowa, a więc realizowana poza szkołą. Nauka poprzez zwiedzanie i działanie. Z jednej strony duży bagaż wiedzy, z drugiej wspaniała integracja grupy uczniowskiej. Kraków to bardzo ciekawe miasto, cieszymy się, że mogliśmy tam pojechać. Wycieczki w takim kształcie nie zapomnimy długo, a może NIGDY. To było właśnie TO na co czekaliśmy i nasze marzenia się spełniły…
Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od śniadania w DS „Żaczek”. Potem udaliśmy się na Wawel, gdzie zwiedziliśmy skarbiec oraz apartamenty królewskie. Obejrzeliśmy m.in. cenne pamiątki po Janie III Sobieskim, trochę broni, arrasy dwóch ostatnich Jagiellonów, jak również salę prezydenta II RP Ignacego Mościckiego.
Następnie spotkaliśmy się z naszą Przewodniczką i pojechaliśmy na kopiec Tadeusza Kościuszki – bohatera walk o wolność dwóch narodów: polskiego i amerykańskiego. Pani Eryka w ciekawy sposób oprowadziła nas po muzeum Naczelnika powstania, no a potem była mała wspinaczka na wzniesiony w latach 1820-1823 kopiec, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Krakowa.
Na koniec spacerowaliśmy po chrześcijańskim i żydowskim Kazimierzu, oglądając m.in. kościół na Skałce, gdzie w kwietniu 1079 r. zginął męczeńską śmiercią biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, żydowską synagogę, a także kamień upamiętniający martyrologię Żydów podczas II wojny światowej.
Zatem drugi dzień wycieczki upłynął pod znakiem intensywnego zwiedzania. Była to znakomita okazja do zdobycia wiedzy przez uczniów, której próżno szukać w szkolnych podręcznikach. No, a jutro, niejako na deser Ojców…
8 maja 2023, punktualnie o 7.00 rozpoczęliśmy naszą wycieczkę do Krakowa. Potrwa ona trzy dni i jest realizowana z programu „Poznaj Polskę”. Do grodu Kraka zajechaliśmy bez przygód na godzinę 13.00. No i potem rozpoczęło się zwiedzanie… Przewodnik – Pani Iwona opowiedziała nam bardzo dużo ciekawych rzeczy na temat historii Krakowa i jego najważniejszych zabytków. Swoją drogą opowieść Pani Iwony była naprawdę fantastyczna i ani się obejrzeliśmy jak minęło cztery godziny zwiedzania.
Najpierw był spacer bulwarami i obowiązkowo wizyta pod pomnikiem Smoka Wawelskiego. Potem obejrzeliśmy Basztę Wawelską i Katedrę na Wawelu – jeden z pomników państwa polskiego. Tam zobaczyliśmy grobowce królów polskich, relikwiarz św. Stanisława ze Szczepanowa i perłę polskiego Renesansu - Kaplicę Zygmuntowską. Wielu wrażeń dostarczyła wspinaczka na Wieżę Zygmuntowską, gdzie podziwialiśmy XVI-wieczny Dzwon Zygmunta. No i na koniec – spacer Starym Miastem i wizyta w Kościele Mariackim.
Do hotelu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi. To była wspaniała, żywa lekcja historii. Jutro drugi dzień naszej wycieczki. Właśnie ładujemy akumulatory…
Obchody 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz święta NMP Królowej Polski rozpoczęły się w Stoczku Łukowskim tradycyjnie przemarszem pocztów sztandarowych (instytucje, szkoły, stowarzyszenia, zakłady pracy) spod budynku Urzędu Miasta i Gminy do kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP. Tam nasza młodzież, wzorem lat ubiegłych zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, poświęcony dziełu Konstytucji 3 Maja oraz znaczeniu kultu maryjnego dla Polaków, zarówno na przestrzeni dziejów, jak i obecnie.
Montaż został przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół dr Marcina Gomółkę i Piotra Rosę. Po wprowadzającej partii narracyjnej Dominika Wołoszki utwór „Polonez Trzeciego Maja” zaśpiewał Piotr Bogusz. Jest to pieśń bardzo refleksyjna, nawiązująca przede wszystkim do zrównania stanów w Konstytucji 3 Maja. Ustawy majowej i jej najważniejszych postanowień dotyczyły też dwa wiersze, recytowane przez Oliwię Kachniarz i Julię Rosę.
Dalsza część wystąpienia koncentrowała się już na kulcie NMP Królowej Polski. Usłyszeliśmy więc trzy przepiękne pieśni o tematyce maryjnej - „Matko o twarzy czarnej”, „Maryjo chcę pozostać z Tobą” i „Niepokalana”, zaśpiewane przez Magdę Plak i Olę Pieniak. Dziewczyny genialnie wczuły się w klimat i tonację tych utworów, dając pokaz nieprzeciętnych umiejętności wokalnych.
W podsumowaniu występu zwrócono uwagę, że dzień 3 Maja łączy w sobie postawę Polaka-patrioty i Polaka-chrześcijanina, będąc okazją do rozpamiętywania minionych dziejów, ale i patrzenia z nadzieją w przyszłość.
Po zakończonej Eucharystii wszyscy przemaszerowali pod pomnik bohatera powstania listopadowego gen. Józefa Dwernickiego, gdzie złożono okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.
Cóż powiedzieć na zakończenie? Chyba tylko to, że trzeba cieszyć się z faktu, że żyjemy w wolnym kraju, który jednak spływał krwią w różnych momentach naszej historii. Szanujmy naszą wolność, gdyż – jak mawiał klasyk nie jest ona dana raz na zawsze. Vivat Maj, Trzeci Maj!!!
Tradycyjnie już uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim, pod opieką nauczycieli Marka Dziaka i Mariusza Jończyka uczestniczyli w Rajdzie 3-Majowym Szkół Powiatu Łukowskiego. W tym roku odbyła się szósta edycja tego wydarzenia, a Organizatorami byli Powiat Łukowski i Zespół Szkół nr 3 im. W. Reymonta w Łukowie.
Nasza młodzież dotarła do rezerwatu Jata rowerami, zatrzymując się zarówno pod pomnikiem ks. Brzóski, jak i obeliskiem upamiętniającym żołnierzy AK. Przy Wiacie Edukacyjnej „Ostoja” w Żdżarach wszystkie szkoły spotkały się przy ognisku. Na zakończenie zaśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Podziękowania za uczestnictwo w rajdzie wręczyli starosta łukowski Dariusz Szustek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Anna Pietrzak oraz nadleśniczy Grzegorz Uss.
Naszym uczniom i nauczycielom gratulujemy uczestnictwa w rajdzie. To była ciekawa przygoda, a także żywa lekcja patriotyzmu. Do zobaczenia za rok!!!
28 kwietnia 2023 pożegnaliśmy uczniów klasy IV TG. To już nasi Absolwenci. Żegnaliśmy ich ze łzami w oczach, nostalgicznie, ale i z dużą dawką humoru.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu Państwowego i przekazaniem sztandaru klasie IV TP, która teraz będzie najstarszym rocznikiem w szkole. Potem kończący szkołę uczniowie ślubowali na sztandar Zespołu Szkół, podkreślając, że będą dobrymi ludźmi i Polakami, a wartościami, które poznali w trakcie nauki szkolnej będą kierować się w dorosłym życiu. Świadectwa ukończenia szkoły wręczyli dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka oraz wychowawca klasy Krzysztof Szutkiewicz. Były też podziękowania dla Rodziców i nagrody książkowe dla uczniów za dobre wyniki w nauce, zachowanie, jak również reprezentowanie szkoły na zewnątrz. Otrzymali je Paweł Barej, Ala Ciołek, Emil Król, Ala Lasota i Emilia Leszczuk. W słowie skierowanym do Absolwentów dyrektor Ewa Mokicka zwróciła uwagę, że w życiu najważniejsza jest wiara w siebie i wsparcie drugiego człowieka. Bardzo emocjonalne było też wystąpienie wychowawcy Krzysztofa Szutkiewicza, który zaznaczył, że klasa IV TG jest wprawdzie w szkole ostatni dzień, ale zawsze będziemy o niej pamiętać. W imieniu uczniów podziękowania złożyła Emilia Leszczuk.
Po części oficjalnej nadszedł czas na krótki występ artystyczny w wykonaniu młodszych kolegów Absolwentów. Wysłuchaliśmy refleksyjnych wierszy, a także piosenki „Iść w stronę słońca” zaśpiewanej przez Magdę Plak. No i na koniec piętnastominutowy skecz kabaretowy. Ubaw był po pachy, a wszyscy uczestnicy uroczystości zaśmiewali się do łez (o czym już wkrótce oddzielna relacja).
Drodzy Absolwenci!!! Zawsze pozostaniecie w naszych sercach. Będziemy o Was pamiętać, jako o wspaniałych młodych ludziach, pełnych radości i optymizmu. A tymczasem…. Połamania piór na maturze…
Już po raz kolejny szkoliła się w tym roku młodzież Zespołu Szkół, realizująca innowację wojskowo-ratowniczą. Tym razem nasi kadeci poznawali tajniki medycyny pola walki. Prowadzili je: starszy kapral Eryk Szczygielski, starszy szeregowy Magda Prokopiuk i szeregowi – Mateusz Machniak oraz Piotr Panasiuk. Uczniowie nabyli sporą porcję wiedzy teoretycznej, ćwiczyli również umiejętności praktyczne dotyczące używania stazy.
Zajęcia – tradycyjnie już cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Były bardzo ciekawe, ale zarazem wyczerpujące – zgodnie podkreślają uczestnicy.
25 kwietnia 2023 naszą szkołę odwiedziła Załoga Obronna Kasztelu Łuków. Pani Ania, oraz Panowie: Kacper, Sławek i Krzysztof to profesjonalni rekonstruktorzy historyczni oraz pasjonaci średniowiecza jako epoki historycznej i tradycyjnej kultury rycerskiej. O tym jak dużo wiedzą i w jaki sposób prezentują swoje pasje mieliśmy okazję przekonać się, uczestnicząc w zaprezentowanym przez nich pokazie historycznym.
Na początku usłyszeliśmy wystrzał z XV-wiecznej bombardy. Było dużo huku, ale i szereg pytań, które zadała nasza młodzież. Dotyczyły one ładowania bombardy, jej konserwacji oraz skuteczności na polu bitwy. Potem rekonstruktorzy ubierali rycerza, w którego przeobraził się Piotrek Bogusz z klasy I Technikum. Pan Kacper drobiazgowo omówił zarówno uzbrojenie ochronne (m.in. kirys, hełm, kolczuga), jak i zaczepne (miecz, włócznia, topór bojowy) średniowiecznych wojowników. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził też strój giermka. Tutaj na ochotnika zgłosiła się Gabrysia Dąbrowska, z klasy I LO. Trzeba przyznać, że strój ten leżał na naszej uczennicy jak ulał. No i wreszcie damy dworu. Idealnie w tę konwencję wpasowały się Klaudia z klasy I LO i Ola – 1 Technikum.
W momencie, gdy nieco się rozpogodziło (bo pogoda nas wczoraj nie rozpieszczała!!!) wszyscy wyszliśmy na dwór, gdzie młodzież uczyła się strzelać z łuku. Uczniowie radzili sobie znakomicie, a Kacper Pilich z II Technikum ulokował wszystkie strzały w tarczy. Co to oznacza? Że mamy w szkole Robin Hooda z prawdziwego zdarzenia.
Na deser Pan Kacper wystrzelił z husyckiej hakownicy, a Pan Sławek poczęstował wszystkich kawą po saraceńsku. Cytując klasyka – niebo w gębie…
Naszym rekonstruktorom bardzo serdecznie dziękujemy, że odwiedzili naszą szkołę, przeprowadzając bardzo ciekawą lekcję. Takie spotkania należy organizować, gdyż pokazują określone treści edukacyjne w sposób nieszablonowy, z zupełnie innej strony, niż typowy przekaz podręcznikowy. Jest to nauka przez działanie – a to przecież przyszłość współczesnej edukacji.
Już po raz kolejny młodzież naszej szkoły pod opieką nauczyciela języka polskiego Anny Czub, uczestniczyła w Wojewódzkim Konkursie Poprawności Językowej „Mówię i piszę po polsku”, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Celem konkursu jest działanie na rzecz szerszego udostępnienia edukacji klasycznej, edukacji patriotycznej, której wyznacznikiem powinna być dbałość o kulturę ojczystego języka.
Przeprowadzono szkolny etap konkursu i wyłoniono zwyciężczynie, które uzyskały największą ilość punktów i zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego, w którym uczestniczyło 29 uczniów z lubelskich szkół. Naszą szkołę reprezentowały: Klaudia Bogusz- klasa IV T oraz Kinga Paduch - klasa IIIT. Poziom ortograficznych zmagań był bardzo wyrównany, wszyscy uczestnicy oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz podziękowania.
Mottem konkursu były słowa Juliusza Słowackiego: „Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa.”
Z radością informujemy, że Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim otrzymał dofinansowanie do organizacji wycieczek w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę” w łącznej wysokości 27984 zł, w tym:
13024 zł dla Liceum Ogólnokształcącego
14960 zł dla Technikum
Z dofinansowania skorzysta 22 uczniów liceum i 33 uczniów technikum.
Wraz z opiekunami uczniowie liceum zwiedzą Kraków i okolice, natomiast uczniowie technikum Trójmiasto.
Szczegółowe informacje dotyczące przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki klikając w poniższy link:
https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/poznaj-polske
Klikając w poniższy link można sprawdzić listę szkół, którym zostało przyznane dofinansowanie:
Kwiecień to tradycyjnie miesiąc katyński, podczas którego oddajemy hołd polskim oficerom i policjantom zamordowanym przez Sowietów wiosną 1940 r. w Katyniu. W tę patriotyczną tradycję wpisuje się również nasza szkoła. W piątek społeczność Zespołu Szkół spotkała się na krótkiej uroczystości przy Dębie Katyńskim i obelisku, upamiętniającym kapitana WP Lucjana Błociszewskiego, który zginął w Katyniu 2 kwietnia 1940 r.
Dąb posadziliśmy na przyszkolnym placu 12 kwietnia 2022 r. W tym samym czasie stanął również pamiątkowy obelisk. Teraz obchodziliśmy pierwszą rocznicę tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęła słowem wstępnym dyrektor Zespołu Szkól Ewa Mokicka, wskazując na ludobójczy charakter martyrologii Polaków w Katyniu. Następnie głos zabrał nauczyciel historii dr Marcin Gomółka, który przedstawił postać kapitana L. Błociszewskiego, omówił też genezę i przebieg Zbrodni Katyńskiej. Apel podsumowano wysłuchaniem utworu zespołu Horytnica „Katyńskie łzy”. Wartę honorową pełniła młodzież z grupy mundurowej.
Tego rodzaju spotkania są bardzo ważne, gdyż przypominają przełomowe momenty naszej historii. Są też okazją do refleksji i krytycznego spojrzenia nie tylko w przeszłość, ale również w przyszłość. Ofiara Katynia nie poszła na marne. Ci ludzie zginęli, byśmy my mogli żyć w wolnej i suwerennej Polsce.
Cześć i chwała bohaterom!!!
Niecodzienne wydarzenie artystyczne mieliśmy okazję obejrzeć dzisiaj w hali sportowej Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim. Mianowicie odwiedził nas Kwartet Flamenco z Łodzi, serwując znakomite widowisko, osadzone w realiach tradycyjnego folkloru andaluzyjskich Romów. Artyści w osobach Agnieszki Izydorczyk – taniec, Piotra Muszyńskiego – instrumenty perkusyjne i gitarzystów – Michała Izydorczyka oraz Piotra Czajczyńskiego dali prawdziwy show, łącząc wirtuozerię gry na gitarze, z melodyjnym wpadającym w ucho śpiewem oraz pełnym ekspresji tańcem.
Najpierw poznaliśmy krótką historię flamenco – zjawiska kulturowego pochodzącego z Hiszpanii, zawierającego w sobie elementy tańca, śpiewu i gry na gitarze. Potem panowie gitarzyści zagrali kilka skocznych melodii, w klimacie słynnego francuskiego zespołu Gipsy Kings. Młodzież Zespołu Szkół słuchała z zapartym tchem, bijąc gromkie brawa, po każdym utworze. Usłyszeliśmy również pogadankę na temat instrumentów, na których Kwartet gra. Są to gitary, pełniące jednocześnie rolę instrumentów perkusyjnych oraz kastaniety. Przysłowiową wisienką na torcie był ekspresyjny, można by powiedzieć ognisty taniec Pani Agnieszki. Skomplikowana choreografia, drobiazgowa perfekcja, do tego typowy strój flamenco – to wszystko robiło kapitalne wrażenie.
Na koniec miła dla wszystkich niespodzianka – nauka flamenco. Na środek wyszły trzy dziewczyny-ochotniczki: Inga, Wiktoria i Klaudia - radziły sobie znakomicie. Wielkie brawa za odwagę!!!
Artystom z Kwartetu Flamenco dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i zapewnienie niesamowitych wrażeń artystycznych.
Więcej takich koncertów!
Logistyczna obsługa e-commerce – pod takim tytułem zorganizowano w naszej szkole konferencję logistyczną, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz nasi uczniowie kształcący się w zawodzie technik-logistyk.
Zespół Szkół odwiedzili pracownicy dydaktyczni i badawczo-dydaktyczni Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach dr Regina Demianiuk i dr Monika Ojdana-Kościuszko oraz student III roku logistyki na wspomnianej uczelni Piotr Miller.
Głównym punktem programu konferencji był referat wygłoszony przez dr Reginę Demianiuk, dotyczący logistycznej obsługi e-commerce, tj. handlu elektronicznego, prowadzonego w Internecie. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób zdefiniowała pojęcie e-commerce, przedstawiła jego uwarunkowania od strony logistycznej, omówiła też działających na rynkach światowych oraz polskim operatorów e-commerce. W trakcie konferencji mogliśmy też posłuchać wystąpienia dr Moniki Ojdana-Kościuszko, która zaprezentowała strukturę UPH w Siedlcach, podkreślając, że uczelnia ta od października zmienia nazwą na Uniwersytet Siedlecki i będzie tym samym należeć do najbardziej prestiżowych uczelni w Polsce. O urokach studiowania logistyki – mówił student Piotr Miller. Na koniec historię logistyki jako nauki przedstawił nauczyciel Zespołu Szkół dr Marcin Gomółka.
Konferencja była bardzo ciekawa, a nasi uczniowie chętnie zabierali głos w dyskusji. To cieszy!!! W tym miejscu chcieliśmy też serdecznie podziękować naszym Wspaniałym Gościom, za to, że nas odwiedzili i podzielili się z nami swoim ogromnym doświadczeniem na płaszczyźnie logistycznej. Takie konferencje warto organizować, gdyż poruszają one zagadnienia niekoniecznie zawarte w podręcznikach, a niezmiernie ważne dla adeptów logistyki.
Dzisiaj naszą szkołę odwiedził Jan Janusz Jastrzębski – łukowski poeta, patriota, popularyzator historii i krzewiciel etosu Żołnierzy Wyklętych. Pan Janusz wygłosił pogadankę dla młodzieży Zespołu Szkół, w której mówił o Zbrodni Katyńskiej. Usłyszeliśmy więc o słynnym rozkazie Sowietów z 5 marca 1940 r., skazującym na śmierć polskich oficerów z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, jak również o przebiegu tego mordu w kwietniu 1940 r.. Jak podkreślił nasz gość Katyń był bezprecedensową zbrodnią na narodzie polskim, noszącą wyraźne znamiona ludobójstwa. Z opinią tą trudno się nie zgodzić.
Prelekcja Pana Janusza była bardzo ciekawa, głęboko osadzona w realiach dziejowych, z wyraźnym kontekstem historycznym. Młodzież dowiedziała się o martyrologii Polaków na przestrzeni wieków, spowodowanej nie tylko działaniami Rosjan (Sowietów), ale również Niemców. Przekaz należy ocenić jako interesujący, nieco inny niż ten, który znamy z podręczników szkolnych. Podsumowując swoje wystąpienie Jan Janusz Jastrzębski zaprezentował trzy napisane przez siebie wiersze o tematyce patriotycznej, zaznaczył też, że Katyń urasta do rangi symbolu, definiującego nie tylko mord na 22 tysiącach polskich oficerów, ale również – a może przede wszystkim prześladowanie i ludobójstwo Polaków ze strony wrogów zewnętrznych w minionych epokach.
Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za przybycie i ciekawą lekcję historii!!!