Ostatnio gościły w naszej szkole Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łukowie, spotykając się z młodzieżą i opowiadając na temat zachowań wskazujących na spożycie alkoholu i zażycie substancji psychoaktywnych. Młodzież zapoznała się z najbardziej charakterystycznymi objawami, wskazującymi na wprowadzenie wspomnianych substancji do ustroju, jak również ich szkodliwym wpływem na organizm człowieka. Można zatem powiedzieć, że spotkanie miało charakter informacyjno-profilaktyczny, a jego istota polegała przede wszystkim na uświadomieniu uczniom, jak niebezpieczne jest eksperymentowanie z alkoholem czy narkotykami.
Uczestnicy mogli skorzystać również z symulatora NARKOgogle – urządzenia, które pokazuje postrzeganie rzeczywistości przez osobę będącą pod wpływem narkotyków. Spotkanie zostało świetnie przyjęte przez młodzież, a zorganizowały je Panie Magda Sobiech i Ewa Zarzycka, pracujące w Zespole Szkół jako pedagog specjalny i szkolny.
Gratulujemy pomysłu. Więcej tego typu działań!!!
Sześciu uczniów z naszej szkoły z klasy III i IV technikum uczestniczyło w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym „Geo-planeta”. Polegał on rozwiązaniu testu i napisaniu krótkiego eseju. Pytania testowe były bardzo selektywne, sprawdzające wiedzę z poszczególnych działów geografii, esej natomiast dotyczył opisania tego regionu Polski, który warto polecić do zwiedzania. Opiekunem naszych uczniów była nauczycielka geografii Barbara Bogusz-Milewska.
Miejmy nadzieję, że nasza młodzież świetnie poradziła sobie z konkursem, a wyniki, które poda Organizator w marcu będą tego potwierdzeniem.
Z ogromną przyjemnością po raz kolejny gościliśmy na Dniach Otwartych Uniwersytetu w Siedlcach. Punktualnie o godz. 9.15 wyjechaliśmy ze Stoczka Łukowskiego, a na uczelnianym campusie byliśmy około godziny 10.00. No i od razu wskoczyliśmy na wysokie obroty. Najpierw bardzo ciekawy i inspirujący wykład Pani Doktor Reginy Demianiuk, dotyczący logistycznej obsługi e-commerce, a ściślej mówiąc tzw. ostatniej mili czyli końcowego ogniwa w łańcuchu dostaw. W ten sposób nasi uczniowie – logistycy i mechanicy z klasy II technikum dowiedzieli się jaką rolę w obsłudze e-commerce odgrywa sposób dostawy określany jako door-to-door, czym są punkty PUDO, dlaczego w branży e-commerce coraz częściej wykorzystuje się roboty, drony, lodówkomaty, no i rzecz jasna paczkomaty. Drugi z wykładów dotyczył oszczędzania i inwestowania. Nasza młodzież zapoznała się zatem z definicją oszczędzania oraz motywami skłaniającymi ludzi do zatrzymywania środków pieniężnych. Było też sporo przydatnych informacji poświęconych inwestowaniu.
Drugą część naszej wycieczki – nie mniej pasjonującą niż pierwszą spędziliśmy w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, gdzie mogliśmy podziwiać sztukę sakralną z różnych okresów historycznych. Zobaczyliśmy m.in. replikę XV-wiecznej Biblii, obrazy, rzeźby, kielichy mszalne, ornaty, monstrancje, portrety trumienne. Wszystko to obudowane doskonałym, merytorycznym komentarzem Pani Przewodnik. No i na koniec wisienka na torcie – obraz „Ekstaza św. Franciszka”, hiszpańskiego malarza El Greco (wł. Domenikos Theotokopulos). Prawdziwa uczta dla oczu, obraz pod każdym względem wirtuozerski, z głęboką symboliką. Gwoli ścisłości warto dodać, że jest to jeden z sześciu najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich muzeach.
Do Stoczka Łukowskiego wróciliśmy zadowoleni – gdyż uczniowie zintegrowali się wręcz doskonale, no a poza tym dowiedzieli się sporo nowych, nieznanych im rzeczy. Krótko mówiąc klasyczna edukacja outdoorowa. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele Marek Dziak i Marcin Gomółka.
PS. Składamy gorące podziękowania na ręce Organizatorów Dni Otwartych za zaproszenie naszej szkoły na tę wspaniałą uroczystość!!!
Wspierajmy wszyscy, którzy potrzebują naszej pomocy. Pomagać drugiemu człowiekowi to piękna rzecz. Zatem nie zwlekajmy.
Szczegóły akcji na załączonym plakacie.
Naszą szkołę odwiedził dzielnicowy Komisariatu Policji w Stoczku Łukowskim aspirant Michał Sulej. Wygłosił on pogadankę skierowaną do uczniów klas I oraz II wszystkich typów szkół. Inicjatorkami przedsięwzięcia były Panie Ewa Zarzycka i Magdalena Sobiech, pracujące w Zespole Szkół jako pedagog szkolny i pedagog specjalny.
Pan Michał zwrócił uwagę na zachowanie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, unikanie hałasu, wulgaryzmów, niepotrzebnej i nieprzemyślanej brawury. Podkreślił również, że młodzież często nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w niektórych miejscach zamontowane są kamery. Może to skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatu, którego wysokość zależy od stopnia przewinienia. Warto zatem uważać i kontrolować swoje zachowania oraz reakcje. Zdaniem policjanta młodzi ludzie nie powinni też przebywać poza domem w późnych godzinach wieczornych. W pogadance usłyszeliśmy również czym jest stalking i w jaki sposób się przed nim bronić. Młodzież dowiedziała się, że nikt w sieci nie pozostaje anonimowy, a policyjni informatycy są w stanie bardzo szybko namierzyć tych, którzy nękają innych, nawet jeśli usuną swoje konta z Internetu.
Pogadanka spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Jej pozytywne znaczenie wypada ocenić przede wszystkim pod kątem informacyjno-profilaktycznym, związanym z identyfikacją i zapobieganiem określonym zagrożeniom.
W piątek 24.11.2023 r. w ramach Akademickich Spotkań uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim uczestniczyli w wykładzie, którego tematem było:
"Jak świadomie wybierać przyszłość akademicką?"
Młodzież maturalna miała możliwość zapoznania się z sylwetkami aglomeracji akademickich oraz z kluczowymi elementami świadomego wyboru swojej własnej ścieżki rozwoju. Tegoroczni maturzyści poznali również najchętniej wybierane kierunki kształcenia w ubiegłych latach oraz najefektywniejsze metody pozyskiwania informacji na temat dalszej edukacji.
Merytorycznym partnerem Akademickich Spotkań jest Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie. Dziękujemy dyrektorowi Mariuszowi Glinkowskiemu za inspirujący wykład.
Przedstawiamy fotorelację z Akademickiego Spotkania oraz zachęcamy do udostępnienia i oznaczania na stronie internetowej oraz w social mediach.
Od wtorku 21 listopada nasi Maturzyści z klasy V technikum mierzyli się z próbnymi maturami na poziomie podstawowym i rozszerzonym z języka polskiego i angielskiego oraz matematyki. To przedsmak tego, co czeka ich w maju. Zadania maturalne zostały przygotowane przez wydawnictwo Operon. Nastroje były dobre – zarówno przed, jak i po. – Podstawa w porządku, na rozszerzeniu już gorzej, ale nie powinno być źle. Jest jeszcze sporo czasu, by doszlifować braki – zgodnie podkreślają uczniowie.
Miejmy nadzieję, że matury próbne pozwolą młodzieży oswoić się ze specyfiką egzaminu maturalnego, a zdawalność w maju będzie taka, jakiej wszyscy oczekujemy, czyli stuprocentowa. Tego życzymy wszystkim Maturzystom z klasy V technikum, już dziś mocno zaciskając kciuki!!!
W trakcie śródsemestralnego zebrania Rodziców gościliśmy starszego sierżanta Piotra Safiańskiego z Komendy Powiatowej Policji w Łukowie, który opowiadał o zagrożeniach płynących z sieci oraz o tym, w jaki sposób chronić przed nimi uczniów. Nauczyciele i Rodzice dowiedzieli się zatem o cyberprzemocy, zastraszaniu, stalkingu, podawaniu fałszywych danych, czy zatajaniu własnej tożsamości. Pan Piotr wyraźnie podkreślił, że młodzi ludzie nie mogą spędzać zbyt dużo czasu w Internecie – gdyż takie niekontrolowane surfowanie prowadzi do uzależnienia, a prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożeń jest zwielokrotnione. Prelekcja była bardzo ciekawa, ilustrowana przykładami z codziennej pracy naszego gościa. Taki przekaz niewątpliwie przyczynił się do uświadomienia Rodzicom, że najlepszą formą zapobiegania niebezpieczeństwom płynącym z sieci jest systematyczna kontrola przeglądanych stron, a także czasu korzystania z łącza internetowego.
W najbliższym czasie Pan Piotr zaprezentuje pogadankę o podobnej tematyce młodzieży Zespołu Szkół. Czekamy z niecierpliwością!!!
Rodzice obejrzeli również montaż słowno-muzyczny poświęcony 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentowany podczas szkolnej akademii w dniu 10 listopada. Występująca młodzież została nagrodzona gromkimi brawami.
Osiemnastu uczniów Zespołu Szkół kształcących się w zawodzie technik logistyk uczestniczyło w etapie szkolnym organizowanej już po raz ósmy Ogólnopolskiej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej. Jej organizatorem jest tradycyjnie już Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.
Nasi olimpijczycy rozwiązywali trudny, złożony z 30 pytań test, zawierający zagadnienia dotyczące zarówno gospodarki magazynowej, jak i transportu, a więc pokrywające się merytorycznie i treściowo z kwalifikacjami egzaminacyjnymi SPL.01 i SPL.04.
Oficjalne wyniki już wkrótce. Miejmy nadzieję, że naszych uczniów – podobnie jak w latach ubiegłych zobaczymy na etapie rejonowym.
Opiekunami młodzieży byli nauczyciele przedmiotów zawodowych logistycznych Renta Sidor, Marek Dziak
i Marcin Gomółka.
Milena Rombel (II LO) i Ewelina Oszkiel (V Technikum) – to dwie Uczennice Zespołu Szkół, którym przyznano stypendium prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2023/2024. Dziewczyny otrzymały dyplomy w czwartek 16 listopada w Sali Błękitnej lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Ich wręczenia dokonali wojewoda lubelski Lech Sprawka, członek zarządu województwa lubelskiego Bartłomiej Bałaban i lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk. Tym samym Milena i Ewelina znalazły się w zaszczytnym gronie 224 najzdolniejszych uczniów z terenu województwa lubelskiego. To ogromny powód do dumy zarówno dla nich, jak i naszej szkoły.
Przepustką do stypendium okazały się promocje z wyróżnieniem do kolejnej klasy i będące ich wypadkową znakomite średnie ocen (5,26). Milena i Ewelina nie miały sobie równych w liceum i technikum, a do stypendium wytypował ich Samorząd Uczniowski, co potwierdziła stosowną uchwałą Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół.
No i sukces stał się faktem. W tym trudnym, choć zaszczytnym momencie Uczennicom towarzyszyły Mamy.
Stypendystkom serdecznie gratulujemy. Wspomniane wyróżnienie to z jednej strony wynik ich zdolności,
z drugiej zaś ciężkiej, wytężonej pracy. Per aspera ad astra – przez trudy do gwiazd jak mawiał Mikołaj Czarny Radziwiłł…
W poniedziałek 13 listopada uczniowie klasy II technikum wraz z opiekunami Magdaleną Rosa i Piotrem Bany wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu była integracja klasy. Młodzież obejrzała wykonany w technice animacji malarskiej film „Chłopi”. Twórcy produkcji zadbali o aspekt ponadczasowości, wpisując historię mieszkańców wsi Lipce w świat wartości współczesnego człowieka. Zaletą filmu poza gwiazdorską obsadą (m.in. Radosław Baka, Małgorzata Kożuchowska, Sonia Mietielica, Dorota Stalińska) jest jego imponująca forma wizualna, która w sposób atrakcyjny przybliża nastoletnim odbiorcom powieść młodopolską. Z tych też względów projekcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem naszych uczniów.
Po filmie był czas na posiłek, a potem ruszyliśmy na integracyjną lekcję wychowania fizycznego w Hangarze 646. Zajęcia poprowadzili przeszkoleni instruktorzy, serwując młodzieży sporą dawkę trampolinowego ( i nie tylko) szaleństwa. Uczniowie bardzo chętnie podejmowali spontaniczną aktywność fizyczną. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Stoczka.
Tradycją naszej szkoły jest pielgrzymka maturzystów do Częstochowy. W tym roku grupa pielgrzymów 15 listopada brała udział w modlitwie na Jasnej Górze przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Po ciepłym posiłku rozpoczęło się zwiedzanie m. in. Bastionu Świętej Barbary, Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, Golgoty Wschodu oraz Bazyliki Jasnogórskiej.
W niedzielę 12 listopada młodzież z naszej szkoły pod opieką nauczycieli Marcina Gomółki i Jarosława Pieńkusa udała się na wycieczkę do Warszawy, W planie mieliśmy dwa punkty, ale za to jakie….
Wyjechaliśmy punktualnie o godzinie 11.30. W centrum handlowym „Promenada” zameldowaliśmy się przed 13. Był czas na posiłek, a potem projekcja amerykańskiego horroru „Raz, dwa, trzy… wchodzisz do gry” w kinie „Cinema City”. Akcja filmu toczyła się w miejscowości Salem, tej samej, w której w 1692 r. miała miejsce głośna egzekucja grupy kobiet i mężczyzn oskarżonych o uprawianie czarów. Fabuła filmu koncentrowała się na czymś w rodzaju gry, do jakiej została zmuszona grupa młodych ludzi pod wpływem demonicznej siły, uwolnionej z przeklętego noża znalezionego przez głównego bohatera Jonaha. Skończyło się jednak happy endem, bo demona ostatecznie unicestwiono i większość postaci przeżyła….
No, a później wisienka na torcie, czyli mecz XV serii PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa – Lech Poznań. Na Pepsi Arenę przyjechaliśmy około 16.30, a więc godzinę przed rozpoczęciem meczu. Stadion powoli się zapełniał, a w chwili, gdy sędzia gwizdnął po raz pierwszy na trybunach było około 30 tys. kibiców. Przed meczem odśpiewano pieśń legionową „My pierwsza brygada”, nawiązując w ten sposób do 105 rocznicy odzyskania niepodległości. Nie mogło również zabraknąć nieodłącznego na meczach Legii „Snu o Warszawie”. Starcie Legii z Lechem zapowiadało się fascynująco. Skończyło się jednak na bezbramkowym remisie. Przewagę miała Legia, ale nie potrafiła udokumentować jej choćby jednym golem. Lech natomiast nastawił się na defensywę i swój cel – tj. wywiezienie jednego punktu z Warszawy osiągnął.
Nasza młodzież bawiła się na meczu znakomicie, kulturalnie dopingując zespół z Warszawy. Wycieczka miała też inne przesłanie – integrację grupy uczniowskiej. Do Stoczka wróciliśmy po 21, zmęczeni, ale i bardzo zadowoleni.
Patriotycznie i nastrojowo - My Pierwsza Brygada
Tak kibicie Legii uczcili 105 rocznicę odzysknia niepodległości
I my tam byliśmy, kibicowaliśmy.
To już 105 lat…
Niepodległość to dbałość o wspólne dobro – te słowa Profesora Władysława Bartoszewskiego były mottem tegorocznej szkolnej akademii, upamiętniającej 105 rocznicę odzyskania niepodległości.
Tradycyjnie już rozpoczęliśmy hymnem Polski, wpisując się w piękną ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Następnie głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół Ewa Mokicka, podkreślając, że niepodległość jest najważniejszą wartością dla każdego z nas i my – Polacy powinniśmy być dumni, z faktu, że żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju.
W dalszej części uroczystości nastąpiło ślubowanie na sztandar szkoły kadetów grupy mundurowej, realizującej innowację wojskowo-ratowniczą. Otrzymali oni także certyfikaty potwierdzające pomyślnie zdany egzamin z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, które wręczył absolwent Zespołu Szkół, ratownik Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej Łukasz Sałasinski. Swoją drogą trzeba przyznać, że współpraca z Panem Łukaszem układa się znakomicie, o czym wspomniała Pani Dyrektor przekazując na jego ręce stosowne podziękowanie.
Rys historyczny i okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości przedstawił nauczyciel historii dr Marcin Gomółka. No, a potem mogliśmy obejrzeć piękny montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów, pod kierunkiem nauczycieli M. Gomółki i Piotra Rosy. Były zatem zaprezentowane przez Uczennice klasy II LO – Wiktorię, Łucję i Oliwię wiersze o tematyce patriotycznej (L. Staff, C. K. Norwid), pieśni w wykonaniu Magdy i Piotrka i gwóźdź programu – albo wisienka na torcie – dialog pomiędzy Polską, a Rosją (tu znakomity występ Julki i Kuby!!!). We wspomnianym dialogu pokazano zarówno przyczyny, które doprowadziły do rozbiorów, jak i nadzieje czy raczej oczekiwania Polaków na wolną i suwerenną Polskę. Dopełnieniem świetnego występu naszej młodzieży były partie narracyjne Gabrieli i Damiana.
Po południu delegacja nauczycieli, w osobach dyr. E. Mokickiej, nauczycielki jęz. polskiego Anny Czub oraz M. Gomółki, wraz z młodzieżą z klasy I LO, uczestniczyła w konferencji historycznej „Drogi do niepodległości”, po raz kolejny już zorganizowanej w GBP w Starych Kobiałkach. Na konferencji M. Gomółka przedstawił referat dotyczący działalności Armii Krajowej na terenie Stoczka Łukowskiego i okolic podczas II wojny światowej.
No i wreszcie trzecia część niepodległościowego tryptyku – sobotnia Msza Święta z pocztami sztandarowymi w stoczkowskim kościele parafialnym pod wezwaniem WNMP.
Zatem działo się. Ale to dobrze – bo społeczność naszej szkoły od zawsze kultywuje tradycje patriotyczne, wychodząc naprzeciw słynnym słowom Wielkiego Patrioty i Polaka Józefa Piłsudskiego, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze…
Wczoraj naszą szkołę odwiedzili Pani Magda i Pan Darek – pracownicy Banku Spółdzielczego w Łukowie (oddział w Stoczku Łukowskim). Nasi goście przeprowadzili pogadankę wśród młodzieży, dotyczącą zagrożeń związanych z bezpieczeństwem w Internecie w kontekście bankowości elektronicznej i prób złamania dostępu do kont przez hakerów. Uczniowie dowiedzieli się, że hakerzy są bardzo pomysłowi, niebezpieczni i stosują szereg działań mających na celu złamać hasło do konta bankowego. W związku z tym należy być bardzo ostrożnym i nie ulegać próbom wyłudzenia haseł.
Prelekcja wzbudziła spore zainteresowanie wśród młodzieży, przede wszystkim ze względu na jej praktyczny i użytkowy charakter, jak również dużą wiedzę i ciekawy przekaz prowadzących.
Warsztaty Zespołu Szkół podjęły się wyzwania budowy kolejnej rajdówki dla naszej załogi.
Będzie wyglądać podobnie i docelowo jeździć tak:
Społeczność Zespołu Szkół bardzo aktywnie włączyła się w kwestę na rzecz odnowienia zabytkowych nagrobków, prowadzoną w środę 1 listopada pod stoczkowskim kościołem parafialnym oraz na miejscowym cmentarzu.
Nasi uczniowie pod opieką nauczycieli kwestowali od godziny 8.00, zbierając na szczytny cel pieniądze do puszek. Rezultat zbiórki był zaiste imponujący, gdyż wespół z kolegami z Zespołu Oświatowego udało się zgromadzić kwotę prawie 6800 złotych. Organizatorami akcji były władze Miasta Stoczek Łukowski, proboszcz parafii pod wezwaniem WNP, Zespół Oświatowy w Stoczku Łukowskim, Zespół Szkół w Stoczku Łukowskim, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Gen. J. Dwernickiego, Miejski Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Świętochowskiego. Uczestnicząc w zbiórce społeczność szkolna pokazała, że los tych, którzy kiedyś od nas odeszli nie jest im obojętny. Ci ludzie cały czas są obecni w naszych sercach.
Słowa uznania należą się również grupie mundurowej, realizującej innowację wojskowo-ratowniczą. Kadeci pełnili bowiem warty honorowe przy Kwaterze Wojennej podczas Mszy Świętej, kultywując w ten sposób pamięć i oddając hołd zmarłym żołnierzom.
Kilka dni temu Samorząd Uczniowski ogłosił, że wtorek 31 października będzie Jesiennym Dniem Tematycznym. Jak się okazało nasi uczniowie wcielili te słowa w czyn. Od samego rana obserwowaliśmy zatem korowód różnorodnych postaci literackich i filmowych, zarówno tych dobrych, jak i mających sporo za uszami. Były więc wiedźmy i wróżki, Spiderman, policjant (o dziwo mandat otrzymała Pani Dyrektor…), żołnierze z czasów II wojny światowej, księżniczki, rycerz krzyżacki, Joker i inni. Trzeba przyznać, że stroje przygotowane przez młodzież odznaczały się pomysłowością i oryginalnością, wzbudzając i uśmiech i lekki dreszczyk.
Dzień tematyczny okazał się strzałem w dziesiątkę, integrując uczniów i pokazując, że szkoła to nie tylko nauka, ale również dobra zabawa. Pomysłodawcom serdecznie gratulujemy.
Więcej takich działań!!!
Tradycyjnie już - przed Uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, zapalając znicze na grobach zmarłych nauczycieli i pracowników Szkoły. - Zapaliliśmy ponad 30 zniczy - mówi przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Magda Plak. Młodzieżą opiekowali się nauczyciele Anna Kania i Piotr Bany.
Ten piękny zwyczaj - koordynowany przez Samorząd Uczniowski, kultywowany jest w naszej szkole rokrocznie. Symbolizuje on pamięć o zmarłych pedagogach, którzy na zawsze pozostaną w naszych sercach, zgodnie z maksymą rzymskiego poety Horacego - Non omnis moriar - Nie wszystek umrę.
Nie zwalnia tempa nasza szkolna grupa mundurowa, realizująca innowację wojskowo-ratowniczą. Tym razem kadeci ćwiczyli swoje umiejętności w zakresie posługiwania się mapą, kompasem oraz ustalania trasy marszruty. Były również zagadnienia dotyczące marszu na orientację.
Zajęcia prowadzili żołnierze z 23 Batalionu Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej.