Nawigacja

  • Wycieczka do Puław

    Za nami fantastyczna wycieczka do Puław. Uczestniczyli w niej uczniowie z liceum, technikum i szkoły branżowej, pod opieką nauczycieli Ewy Zarzyckiej, Jarosława Pieńkusa i Marcina Gomółki.

    Punktualnie o godz. 8.00 wyjechaliśmy spod budynku Zespołu Szkół. O 9.30 byliśmy już w kinie Sybilla. Tam obejrzeliśmy „Chłopów” na motywach powieści polskiego noblisty W. S. Reymonta. Produkcję wypada ocenić jako bardzo ciekawą, a jej niezaprzeczalne atuty to technika animacji malarskiej oraz znakomita obsada aktorska (Mirosław Baka, Kamila Urzędowska, Sonia Mietelica, Julia Wieniawa i in.).

    Potem przyszedł czas na zwiedzanie muzeum Czartoryskich. Poznaliśmy zatem historię tego znakomitego rodu (popularna Familia w XVIII w.), obejrzeliśmy kolekcję portretów, broni i porcelany. Nie mogło też zabraknąć spaceru po parku.

    Wieczorem wisienka na torcie – mecz Orlen Superligi Azoty Puławy – KGHM Chrobry Głogów. Emocji nie brakowało, a po zaciętym starciu 28:27 zwyciężyli goście. Symbolicznego otwarcia meczu dokonał Michał Jurecki – legenda polskiego szczypiorniaka, kończąc piękną, obfitującą w sukcesy karierę sportową.

    Do Stoczka wróciliśmy w świetnych humorach, dobrze się bawiąc, integrując oraz ucząc się kulturalnego kibicowania.

  • Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

    Przypadający corocznie w dniu 14 października Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich osób związanych z oświatą. W tym roku jest to święto bardzo zaszczytne, gdyż upamiętnia 250 – lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej – utworzonego w 1773 r., pierwszego w Polsce i Europie nowocześnie zarządzanego ministerstwa oświaty. Ten wspaniały jubileusz przyświecał powiatowym obchodom DEN, zorganizowanym w tym roku właśnie w naszej szkole.

    Uroczystość prowadzona przez nauczycieli Zespołu Szkół Krzysztofa Szutkiewicza i Renatę Sidor rozpoczęła się wejściem pocztów sztandarowych ze wszystkich szkół ponadpodstawowych i placówek powiatu łukowskiego i odśpiewaniem hymnu. Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Ewa Mokicka witając wszystkich gości – senatora RP Stanisława Gogacza, przedstawicielkę Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki Małgorzatę Bogusz, Gospodarza uroczystości – Starostę Łukowskiego Dariusza Szustka, władze Miasta i Gminy Stoczek Łukowskich, członków zarządu i radnych powiatowych, dyrektorów szkół, placówek oraz instytucji kultury, przedstawicieli związków zawodowych, przedstawicieli zakładów pracy i przedstawicieli organizacji współpracujących z powiatowymi placówkami oświatowymi, nauczycieli i pracowników przybyłych na uroczystość z powiatu łukowskiego, przedstawicieli Rady Rodziców, przedstawicieli mediów i całą społeczność szkolną. Bardzo ciekawe było wystąpienie starosty D. Szustka, który podkreślił, że dobry nauczyciel, to taki, który wymaga od ucznia i jest w swych wymaganiach konsekwentny. W dalszej części uroczystości mogliśmy posłuchać rysu historycznego Komisji Edukacji Narodowej przedstawionego przez nauczyciela historii w Zespole Szkół dr Marcina Gomółkę. Po prezentacji dzieła KEN nauczycielom wręczono nagrody starosty oraz akty awansu na stopień nauczyciela mianowanego. Z naszej Szkoły nagrodę starosty otrzymali w tym roku dyrektor E. Mokicka oraz nauczycielka matematyki Joanna Tratkiewicz. Uroczystość uświetnili znakomitą częścią artystyczną uczniowie Zespołu Szkół. Były zatem pięknie recytowane wiersze, piosenki, walc oraz taniec dziewcząt z LO i technikum. Wszystko na najwyższym poziomie. Wielkie brawa!!!

    Uroczystości powiatowe poprzedzone były szkolną akademią z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się w piątek13 października, na którą zaproszeni zostali także emerytowani nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół. Nauczycielom zostały wręczone nagrody Dyrektora, a wszyscy otrzymali pomysłowe, wykonane przez uczniów upominki. Nagrody dyrektora otrzymali: p. Magdalena Rosa, p. Aneta Szymanik, p. Jarosław Pieńkus i p. Marek Dziak. Nagrody otrzymali też pracownicy obsługi i administracji.

    Wszystkim nagrodzonym nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej. Nieście kaganek oświaty i wychowujcie młode pokolenie!!!

    Trzecią odsłoną naszego edukacyjnego tryptyku będą miejsko-gminne obchody DEN w najbliższą sobotę 21 października.

    Wielkie podziękowania dla wszystkich nauczycieli oraz dla pracowników Szkoły za profesjonalne przygotowanie uroczystości. Uczniom dziękujemy za wszelką pomoc i oprawę artystyczną.

    Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem p. Alicji Rojek, p. Elizy Pliszki, p. Piotra Rosy. Scenografia pod kierunkiem p. Anny Kani.

     

    FILM - Relacja z Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej

     

  • Macedonia – dzień VI

    Nasza piękna macedońska przygoda dobiegła końca. Wyjazd był możliwy dzięki współpracy z Fundacją Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturowo-Turystycznej ze Starych Kobiałek. Za wspomnianą współpracę chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować. Pobyt w Macedonii zrealizowano w ramach wymiany Erasmus + oraz szkolenia Cultural Roots.

    Ostatniego dnia integrowaliśmy się bardzo aktywnie, poznając gry i zabawy z Macedonii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski. Podsumowaniem i zwieńczeniem projektu było otrzymanie certyfikatów. Zawarliśmy wiele ciekawych znajomości, poznaliśmy kulturę różnych państw. Krótko mówiąc wyjazd był bardzo udany. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

    Opiekunem naszej młodzieży – Marysi, Pauliny i Maćka był nauczyciel Marek Dziak.

    Wielkie brawa zarówno dla uczniów, jak i Sora!!!

  • Macedonia – dzień V

    Piątego dnia naszego pobytu poznaliśmy chorwacką bajkę ludową, prezentowaliśmy też nasze narodowe, tradycyjne obrzędy. Zebrani zobaczyli topienie marzanny – tradycyjny polski obrzęd, związany z pierwszym dniem wiosny.

    Z innych ciekawych zajęć warto wymienić zabawę w czeską grę, dzięki której mogliśmy dowiedzieć się więcej o poszczególnych uczestnikach projektu. Był też podział na grupy międzynarodowe i zaprezentowanie własnej, narodowej bajki. Zadanie najważniejsze polegało na stworzeniu nowej bajki, zawierającej elementy baśni narodowych. Podsumowanie miało miejsce podczas wieczoru teatralnego, który stanowił ciekawe przeżycie o charakterze kulturowo-estetycznym i integracyjnym.

  • Macedonia - dzień IV

    Czwartego dnia naszego pobytu miało miejsce to, na co wszyscy czekaliśmy z utęsknieniem, a więc intensywne zwiedzanie. Oj działo się działo, ale po kolei….

    Po śniadaniu udaliśmy się do położonego w promieniu około 30 kilometrów od Ochrydy klasztoru św. Nauma. Monastyr ten powstał na początku X wieku, a jego założycielem był właśnie św. Naum, postać o znaczeniu wręcz kultowym dla Kościoła Prawosławnego. Był on uczniem Cyryla i Metodego, jednym ze współtwórców ochrydzkiej szkoły piśmienniczej, apostołem Bułgarii. Dziś do grobu św. Nauma przybywają liczni pielgrzymi, sam zaś klasztor reprezentuje typowe budownictwo bizantyjskie. W skład kompleksu klasztornego wchodzą m.in. mury, zabudowania mieszkalne, kościół pod wezwaniem św. Archaniołów i niewielkich rozmiarów cerkiew św. Petki. W przyklasztornych ogrodach można podziwiać majestatyczne pawie, zaś z murów widać zapierającą dech w piersiach panoramę jeziora Ochrydzkiego.

    Po zwiedzeniu klasztoru zakupiliśmy sporo pamiątek, zjedliśmy pyszny obiad, mieliśmy również możliwość posłuchać wspaniałej muzyki. Krótko mówiąc coś dla ciała i ducha.

    Wracając do Ochrydy zwiedziliśmy ciekawe muzeum w wiosce, no a potem uczestniczyliśmy w grze, zapoznając się z najważniejszymi zabytkami Ochrydy i dokumentując to w postaci zdjęć.

    Czwarty dzień był naprawdę fantastyczny i upłynął niezwykle szybko. Ochryda to fascynujące miejsce, gdzie wpływy chrześcijańskie przenikają się z prawosławnymi, tworząc oryginalny i niepowtarzalny tygiel kulturowy.

     

    FILM - Kontemplujemy wspaniałą, ludową muzykę

  • Macedonia - dzień III

    Trzeciego dnia naszego pobytu rozmawialiśmy na temat państw, z których pochodzimy. Była mowa o tradycji, tożsamości narodowej i obiektach wartych zwiedzenia, obejrzenia. Pracowaliśmy w grupach, co sprzyjało lepszemu poznaniu siebie i integracji. Dużym zainteresowaniem cieszył się projekt pt. "Kim jesteśmy i jakie mamy tradycje". Przed nami wycieczka do Ochrydy i rejs statkiem. Już nie możemy się doczekać.

  • Macedonia - dzień II

    Drugi dzień naszego pobytu upłynął pod znakiem gier i zabaw, mających na celu szlifowanie znajomości języka angielskiego. Tego rodzaju zabawy są bardzo potrzebne, gdyż nie tylko wzmacniają nasze kompetencje językowe, ale przyczyniają się również do efektywnej komunikacji interpersonalnej w zespole. Pozwalają lepiej poznać samego siebie, reagować w sytuacjach trudnych, jak również wypracować alternatywne formy porozumiewania się, gdy szwankuje znajomość języka.

    Nasza młodzież uczestniczy w zajęciach bardzo chętnie. Widać, że sprawiają one przyjemność, a to chyba najważniejsze. Następne dni upłyną pod znakiem prezentowania zwyczajów i tradycji swoich krajów. Nie zabraknie też zwiedzania.

  • Macedonia - dzień I

    Pierwszy dzień naszego pobytu w Macedonii minął bardzo szybko. Po śniadaniu zapoznaliśmy się, zaplanowaliśmy również harmonogram naszych dalszych działań. Można powiedzieć, że był to dzień typowo organizacyjny, bardzo jednak istotny, gdyż nawiązaliśmy nowe znajomości i relacje. Pogoda była piękna, panorama okolicy równie imponująca. Krótko mówiąc przyjechaliśmy w świetne miejsce.

    Wraz z nami jest młodzież z Czech, Bułgarii, Chorwacji i Macedonii. Zapowiada się fantastyczny tydzień.

  • XXXVIII Pieszy Rajd Kościuszkowski

    W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w organizowanym już po raz 38 przez Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach Pieszym Rajdzie Kościuszkowskim. Jak na debiutantów spisaliśmy się dobrze, zdobywając sporo punktów na poszczególnych bazach kontrolnych.

    Rajd rozpoczął się przy kościele w Korytnicy, a trasa prowadziła przez Damianów, Godzisz, Oronne, kończąc się piknikiem na Podzamczu. Na trasie Organizatorzy usytuowali osiem punktów kontrolnych, które trzeba było znaleźć na podstawie mapy. Na każdym z punktów czekali na uczestników profesjonalni rekonstruktorzy historyczni, którzy zadawali pytania dotyczące szczegółów ich ubioru oraz rozumienia czytanego tekstu. Ocenie punktowej podległ też wystrój i oznakowanie grupy oraz zachowanie na trasie.

    Nasza grupa pokonywała ponad 20-kilometrową trasę rajdu w następującym składzie: Bartek – I LO, Kinga i Gabrysia – II LO, Damian i Maciek – II technikum, Franek, Kuba i Szymek – III technikum oraz Rafał – IV technikum. Wszyscy radzili sobie świetnie, zaimponowali też dużą wiedzą podczas rozwiązywania zagadek historycznych. Ogromne gratulacje!!!

    Na Podzamczu wszyscy mogliśmy odpocząć i poczuć satysfakcję z aktywnie spędzonego dnia. Wisienką na torcie było II miejsce Bartka w konkursie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce. Opiekunami grupy byli nauczyciele Krzysztof Szutkiewicz i Marcin Gomółka.

    Do zobaczenia za rok!!!

    FILM Z RAJDU

  • Wyjazd w ramach projektu Cultural Roots Erasmus+ Macedonia Północna

    Naszą Macedońską przygodę zaczynamy od pobudki w Ohrid. Było ciężko, ale daliśmy radę. Zjedliśmy pyszne śniadanie. Za oknem piękna pogoda. Jesteśmy pełni radości i optymizmu. Przed nami wspaniały, pełen wrażeń dzień.

  • Wyjazd w ramach projektu Cultural Roots Erasmus+

    Taka mała zapowiedź! Za chwilę wylatujemy! Wyjazd w ramach projektu Cultural Roots Erasmus+ kierunek Macedonia Północna! Po wylądowaniu zmiana scenerii!

  • Drugie miejsce w konkursie o Kościuszce

    Znakomite drugie miejsce zajął uczeń klasy I LO Bartek Słowik w indywidualnym konkursie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce i Jego epoce, zorganizowanym podczas ogólnopolskiego XXXVIII Rajdu Kościuszkowskiego 6 października. Bartek rozwiązał trudny test, dotyczący najważniejszych faktów z życia Naczelnika insurekcji z 1794 r., Jego działalności politycznej oraz okoliczności i przebiegu bitwy maciejowickiej z 10 października 1794 r. Udzielone odpowiedzi dały przepustkę do bardzo dobrego, drugiego miejsca w konkursie.

    Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Maciejowicach. Po ogłoszeniu wyników zadowolony, ale jeszcze rozgrzany konkursowymi zmaganiami nasz uczeń odebrał dyplom i upominki przygotowane przez Organizatorów. Opiekunem Laureata był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

    Bartku - serdecznie Ci gratulujemy. To także duży sukces naszej Szkoły, gdyż w rajdzie uczestniczyliśmy po raz pierwszy!!!

    Chyba nie ostatni...

  • Pierwsze i drugie miejsce

    Znakomicie spisały się nasze Dziewczyny z klasy II LO - Ania i Milena zajmując pierwsze i drugie miejsce w konkursie literackim ogłoszonym przez Polską Fundację Kościuszkowską. Ania napisała bardzo dobry esej, dotyczący tradycji kościuszkowskich w Zespole Szkół w Stoczku Łukowskim, Milena natomiast piękny wiersz zatytułowany "Odwiedziny", łączący w sobie elementy tradycji kościuszkowskiej oraz etosu patrona naszej Szkoły gen. Józefa Dwernickiego.

    Wręczenia nagród dokonał prezes PFK dr Leszek Marek Krześniak podczas jubileuszowego, XL Międzynarodowego Sympozjum Kościuszkowskiego w Maciejowicach. Opiekunem Laureatek był nauczyciel historii dr Marcin Gomółka.

    Milenie i Ani bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    Tak trzymać!!!

  • Musztra grupy mundurowej

    Nie zwalnia tempa nasza grupa mundurowa realizująca innowację wojskowo-ratowniczą. Tym razem kadeci ćwiczyli musztrę na hali sportowej Zespołu Szkół pod czujnym okiem szeregowej Natalii Cieślak. Były to pierwsze zajęcia z musztry w tym roku szkolnym.

    Wszystkim kadetom życzymy wytrwałości, a także satysfakcji i samozaparcia w dalszej przygodzie z wojskiem.

  • Jadą na etap powiatowy

    Gabriela, Łucja i Milena z klasy II LO okazały się najlepsze w etapie szkolnym organizowanej już po raz dziesiąty Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Organizatorem jest Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim, a w konkursowych zmaganiach uczestniczy młodzież z dziewięciu powiatów województwa lubelskiego. Celem olimpiady jest popularyzacja wiedzy o zdrowiu psychicznym, jak również zdobywanie wiedzy poświęconej profilaktyce zaburzeń psychicznych.

    Nasze szkolne laureatki zdobyły największą ilość punktów w trudnym, złożonym z 25 pytań teście konkursowym. Jest to przepustka do etapu powiatowego, który odbędzie się 10 października w Łukowie. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dobrego wyniku w zawodach powiatowych. Koordynatorem i opiekunem uczestniczek jest nauczycielka geografii Barbara Bogusz-Milewska.

    Serdecznie gratulujemy!!!

  • Zajęcia grupy mundurowej

    Już po raz kolejny grupa naszych uczniów realizujących innowację wojskowo-ratowniczą szkoliła się z zakresu SERE. W trakcie zajęć przypomniano sobie pojęcie azymutu, doskonalono umiejętności jeśli chodzi o pracę z mapą i kompasem, określano też długość parokroków. Kulminacyjnym punktem szkolenia było określenie rzeczywistej odległości od wyznaczonego punktu na podstawie mapy, jak również wyznaczenie trasy marszu z odniesieniem do wykonanych przez siebie parokroków.

    W trakcie szkolenie kadeci utrwalili już posiadane oraz nabyli nowe umiejętności, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości podczas kolejnych zajęć.

  • Witamy w naszej szkolnej rodzinie

    27 września 2023r. w Zespole Szkół miało miejsce ślubowanie klas pierwszych. Tym samym nasza społeczność powiększyła się o nowych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum oraz szkole branżowej.

    Tradycyjnie już ślubowanie miało bardzo uroczysty charakter. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły głos zabrała dyrektor Ewa Mokicka, podkreślając, że właśnie dzisiaj uczniowie klas pierwszych staną się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej rodziny. Z tych też względów jest to dla nich dzień szczególny, o którym będą pamiętać przez długie lata. Pani dyrektor zaznaczyła również, że pierwszoklasiści zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie swoich starszych kolegów. Krótko mówiąc czuć się bezpiecznie w szkolnych murach.

    Potem nastąpiło ślubowanie na sztandar szkoły, a rotę odczytała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Magda Plak. Po tej uroczystej chwili uczniowie klas pierwszych otrzymali legitymacje, wpisując się następnie do księgi uczniów. Legitymacje zostały wręczone przez Panią Dyrektor oraz wychowawców Jarosława Pieńkusa (klasa I branżowa), Krzysztofa Szutkiewicza (I technikum) i Elizę Pliszkę (I LO).

    No i wreszcie przygotowana przez starszych uczniów część artystyczna. Usłyszeliśmy zatem nieśmiertelną piosenkę Anny Jantar „Najtrudniejszy pierwszy krok” oraz utwór zespołu Lemon pod tytułem „Nice” – w znakomitej aranżacji Magdy Plak. Był też wiersze o realizowaniu własnych marzeń i roli przyjaźni w życiu człowieka. Recytowały je Ania Brodzik i Julia Rosa.

    Naszych pierwszoklasistów witamy z otwartymi ramionami mając nadzieję, że czas spędzony w naszej szkole będzie dla nich okazją nie tylko do zdobywania wiedzy, ale również przyczyni się do odkrywania siebie, realizacji własnych pasji, zawierania przyjaźni.

    Tego Wam Kochani gorąco życzymy!!!

  • Pamięć jest naszym obowiązkiem

    Delegacja Zespołu Szkół w Stoczku Łukowskim z dyrektor Ewą Mokicką uczestniczyła w odsłonięciu tablicy w Serokomli, upamiętniającej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej narodowości żydowskiej, zamordowanych przez Niemców 22 września 1942 r. Mordu w Serokomli, w trakcie którego śmierć poniosło około 200 Żydów dokonał 101 Rezerwowy Batalion Policji. Egzekucja została przeprowadzona w ramach akcji „Reinhardt”. Jej istotą była zagłada Żydów z Generalnej Guberni oraz tzw. Okręgu Białostockiego, realizowana od marca 1942 r. do listopada 1943 r. Wspomniane działania wykonywano z iście zbrodniczą systematycznością i konsekwencją, a w ich wyniku śmierć poniosło około 2 miliony Żydów. Ocaleli jedynie nieliczni.

    Dzisiejsza uroczystość to z jednej strony przykład edukacji historycznej zarówno na płaszczyźnie regionalnej, jak i ogólnopolskiej, z drugiej zaś przypomnienie o zagładzie społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej. To moralna przestroga jak wielkim złem jest wojna i zarazem potwierdzenie słynnego motta „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, że ludzie ludziom zgotowali ten los. Udział naszej delegacji wpisuje się w szereg przedsięwzięć, jakie Zespół Szkół prowadzi już od jakiegoś czasu na rzecz kultywowania pamięci o dziejach i kulturze społeczności żydowskiej na terenie Stoczka Łukowskiego i okolic.

  • Wycieczka technikum - dzień III. Program "Poznaj Polskę"

    Trzeciego dnia naszej wycieczki obejrzeliśmy kompleks architektoniczno-urbanistyczny, określany jako "Gdańsk - miasto w zasięgu obwarowań XVII wieku". Wspomniana zabudowa jest jedną z bardziej wartościowych w Europie, a obiekty sakralne i świeckie z okresu póżnego gotyku czy o rodowodzie nowożytnym nadają tej części Gdańska charakterystyczny, niepowtarzalny wygląd. Pogoda była fantastyczna, więc zwiedzanie szło pełną parą.

    Zobaczyliśmy m.in, bazylikę Mariacką, Długi Targ, słynny Żuraw Gdański, dwór Artusa, Arsenał, fontannę Neptuna i wiele innych ciekawych obiektów. Poza samym zwiedzaniem ucznowie zapoznali się z bardzo ciekawą historią Gdańska, dowiadując się m.in. o początkach miasta, wojnie z Gdańskiem, jaką prowadził król Zygmunt August, gdańskich kaprach czy genezie wybuchu II wojny światowej. Wszystko to za sprawą naszego fantastycznego przewodnika - Pana Arka.

    No, a potem powrót do Stoczka Łukowskiego. Wszyscy byli bardzo zadowoleni - ale każdy pytał - dlaczego tak krótko? No właśnie....

    Nasz wyjazd miał charakter integracyjny i edukacyjny. Oba te przesłania udało się zrealizować w stu procentach. Wszyscy bawili się znakomicie, poznając jednocześnie historię Malborka, Gdańska czy Gdyni, Krótko mówiąc typowa edukacja poza szkołą. Outdoor pełną parą. I tak trzymać!!!

  • Wycieczka technikum – dzień II. Program „Poznaj Polskę”

    Śniadanie i zwiedzanie – tak zaczął się dzisiejszy dzień. Najpierw Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – kartografia, marynistyka, sporo uzbrojenia i makiety polskich statków (m.in. trałowce, torpedowce, niszczyciele). Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudziły zbiory w postaci cyfrowej. Potem udaliśmy się na ORP „Dar Pomorza”, gdzie obejrzeliśmy pokład statku, a pod nim kajuty oficerów, pomieszczenia marynarzy i maszynownię.

    Następnie na sopockim molo spotkaliśmy się z przewodnikiem – Panem Arkiem i udaliśmy się do bazyliki oliwskiej w Gdańsku. Tam dowiedzieliśmy się w jakich okolicznościach przybyli do Polski cystersi – zakon kontemplacyjny powstały w XI w. i założony przez Roberta z Molesmes. Poza informacjami o zgromadzeniu zapoznaliśmy się z założeniami architektonicznymi katedry, a także symboliką poszczególnych ołtarzy. Był również spacer po przylegającym do świątyni parku. Krótko mówiąc solidna porcja wiedzy historycznej i nie tylko.

    No i na koniec wisienka na torcie – czyli pole bitwy na Westerplatte. Przypomnijmy, że w dniach 1-7 września 1939 r. 182 żołnierzy polskich pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego stawiło tam bohaterski opór 15-krotnie liczniejszym Niemcom. W trakcie zwiedzania zapoznaliśmy się nie tylko z opisem walk, ale również topografią terenu. Poległych żołnierzy uczciliśmy minutą ciszy, uświadamiając sobie, że tak naprawdę każdy z nas o coś walczy w życiu, mając własne Westerplatte.

    Do hotelu wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni, że dowiedzieliśmy się tyluuuuu ciekawych rzeczy. Jutro Stare Miasto w Gdańsku i tamtejsza stocznia, a potem do domu!!!! Szkoda, że czas mija tak szybko, ale jak głosi stare porzekadło wszystko co dobre, szybko się kończy (niestety…).

strona: